Մայիսի 24-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որին մասնակցում էր նաև ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել են մի շարք առանցքային ոլորտների 2022 թվականի բյուջեի կատարողականի հաշվետվությունները:
Գյուղատնտեսության ոլորտի բյուջեն նախատեսված էր 8 մլրդ 19,5 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 6 մլրդ 372 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 79,5 տոկոս:
Բուսաբուծության կատարողականը 60,1 տոկոս էր, անասնաբուծությանը՝ 66,1 տոկոս:
Պատգամավորական հարցադրումները նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու, ինքնաբավ տնտեսություն ստեղծելու վերաբերյալ էին:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության բյուջեն նախատեսված էր 16 մլրդ 541 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 14 մլրդ 835 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 89,7 տոկոս:
Էներգետիկ ոլորտի բյուջեն 7 մլրդ 862 մլն դրամ էր, կատարողականեը կազմել է 90,3 տոկոս:
Տրանսպորտի ոլորտի բյուջեն 260 մլն դրամ էր, կատարողականը՝ 48 տոկոս:
Տարածքային կառավարման բյուջեն 2 մլրդ 250 մլն դրամ էր,կատարողականը ՝ 66 տոկոս:
Բնակարանային վարձի փոխհատուցմանն է ուղղորդվել 5 մլրդ դրամ, ծրագրից օգտվել է 2003 քաղաքացի:
Պատգամավորական հարցադրումները արևային էներգիայի մասնաբաժնի, ինտերնետ կապի որակի վերաբերյալ էին:
Քաղաքաշինության հատկացումները նախատեսված էին 29 մլրդ 190 մլն դրամի սահմաններում, փաստացի ծախսվել է 33 մլրդ 133 մլն դրամ, լրացուցիչ միջոցները ուղղորդվել են քաղաքացիական պաշտպանությանը:
Տրամադրված միջոցները ուղղվել են տեղահանված բնակիչների համար բնակելի տների կառուցմանը, հրետակոծությունից տուժած և տիրազուրկ տների վերանորոգմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, սոցիալական նշանակության շինարարական աշխատանքներին:
Կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի բյուջեն 1 մլրդ 69 մլն դրամ էր պլանավորած, կատարողականը կազմել է 94,8 տոկոս:
Համատեղ նիստի աշխատանքները շարունակվել են ընդմիջումից հետո:
Հաշվետվությամբ հանդես են եկել պետական կոմիտեների, հիմնադրամների ու հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ջրային կոմիտեի բյուջեն նախատեսված էր 10 մլրդ 363 մլն դրամի սահմաններում, որից 8,8 մլրդ դրամը ծախսվել է ոռոգման համակարգի վրա: Հաշվետու տարում իրականացվել են Բադարայի ջրամբարի պատվարի կառուցման աշխատանքները :
Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի լիազորությունների իրականացման համար 2022թ տարեկան ֆինանսավորումը կատարվել է հաստատված բյուջեի 78 տոկոսով, որը կազմել է 187,1 մլն ՀՀ դրամ: Փաստացի ֆինանսավորման 89.5 տոկոսը կամ 167.5 մլն ՀՀ դրամը ուղղվել է աշխատավարձային հոդվածին, 10.5 տոկոսը կամ 19.6 մլն ՀՀ դրամը՝ հանձնաժողովի պահպանման այլ հոդվածներին:
Համաձայն Արցախի ներդրումային հիմնադրամի տնօրեն Սևակ Հարությունյանի ներկայացրած տվյալների՝ հիմնադրամին 2022 թ.պետական բյուջեից որպես աջակցություն հատկացվել էր 3 մլրդ 980 մլն 325 հազ ՀՀ դրամ: Այն ծախսվել է ըստ առանձին ծրագրային ուղղությունների:
2022 թվականին Հիմնադրամի կողմից շարունակվել է 2020թ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած պատերազմական գործողությունների հետևանքով դժվար կացության մեջ հայտնված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագրի գործարկումը, որի իրականացման համար պետբյուջեից հատկացվել է 4 մլրդ 995 մլն 377 հազ ՀՀ դրամ:
Պատգամավորների հարցադրումները ժամկետանց վարկերի մասին էին:
Սեփական միջոցների, առևտրային բանկերից ստացված վարկերի և պետական բյուջեից ֆինանսավորված գումարների հաշվին գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամը 2022թ. իրականացրել է 6 մլրդ 126 մլն 700 հազ ՀՀ դրամի աջակցություն:
Կատարողականը բոլոր ծրագրային ուղղություններով 100 տոկոս էր:
ԱՀ բնակարանային կոմիտեին պետական բյուջեից հատկացվել էր 5 մլրդ 445 մլն 940,657 հազ ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 4 մլրդ 343 մլն 333, 714 հազ ՀՀ դրամ կամ 77,9 տոկոսը:
Աշխատակազմի աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով 2022 թ. պետական բյուջեով նախատեսված 192 մլն 899,9 հազ դրամից ծախսվել է 179 մլն 3.7 հազ դրամը, տնտեսումը կազմել է 13 մլն 896,2 հազ դրամ:
Կոմիտեի միջոցները ուղղվել են պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված(մահացած) կամ անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց տեղահանված ընտանիքների համար Հայաստանի Հանրապետությունում բնակարանային մատչելիության ապահովման նպատակով պետական աջակցությամբ տրամադրված հիփոթեքային վարկերի մասով կանխավճարի և ամենամսյա վճարների մարմանը,ինչպես նաև շահառուների կենցաղային պայմանների բարելավման նպատակով բնակտարածքի կահավորման հետ կապված գույքի և կենցաղային տեխնիկայի ձեռք բերմանը:
Արցախի Հանրապետության բնապահպանության կոմիտեի հաստատված բյուջեն 181 մլն 827 հազ դրամ էր, որից ծախսվել է 166 մլն 13 հազ ՀՀ դրամը:
Արցախի Հանրապետության նյութական վնասների հարցերի կոմիտեի նախագահի փոխանցմամբ՝ 2022 թ. ճշտված պլանի համաձայն կոմիտեի բյուջեն կազմել է 1 մլդ 246 մլն 829 հազ ՀՀ դրամ, որից ֆինանսավորվել է 1 մլրդ 560 հազ ՀՀ դրամը: Համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել է 88 մլն 630 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսվել՝ 10 մլն ՀՀ դրամ:
Կոմիտեի կողմից քննարկվել և համապատասխան որոշումներ են կայացվել 2017 անհատական գործով, որի ընդհանուր գումարը կազմել է 5 մլրդ 962 մլն 375 հազ ՀՀ դրամ ՝ կանխիկ գումարի տեսքով 3 մլրդ 546 մլն 245 հազ ՀՀ դրամ, մուրհակի տեսքով՝ 2 մլրդ 416 մլն 129 հազ ՀՀ դրամ:

May 24, a joint sitting of the NA Standing Committees on Production and Manufacturing Infrastructure and Budget, Financial and Economic Management was convened, in which the NA President, Artur Tovmasyan, also took part.
Reports on the execution of the budget 2022 were discussed in a number of key directions.
The amount of 8 billion 19.5 million drams of the budget was planned for the agricultural complex, actually 6 billion 372 million drams were spent. Productivity made 79.5 percent.
Crop production performance was 60.1 percent, livestock production was 66.1 percent.
The parliamentary questions were about facing new challenges, creating a self-sufficient economy.
The budget of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure was planned in the amount of 16 billion 541 million drams, 14 billion 835 million drams were actually spent, the performance was 89.7 percent.
The budget of the energy sector was 7 billion 862 million drams, the performance was 90.3 percent.
The budget of the transport sector was 260 million drams, the performance was 48 percent.
The regional administration budget was 2 billion 250 million drams, the performance was 66 percent.
5 billion drams were directed to housing rent compensation, 2,003 citizens benefited from the program.
The parliamentary questions were about the share of solar energy, the quality of Internet connection.
Allocations for urban development were planned in the range of 29 billion 190 million drams, 33 billion 133 million drams were actually spent, additional funds were directed to civil defense.
The provided funds were directed to the construction of residential houses for the displaced residents, to the repair of houses damaged by shelling and without owners, to the development of infrastructures, to social construction works.
The budget of the Cadaster and State Property Management Committee was planned for 1 billion 69 million drams, the performance was 94.8 percent.
The work of the joint sitting continued after the break.
The heads of state committees, foundations and commissions presented the report.
The budget of the Water Committee was planned to be 10 billion 363 million drams, of which 8.8 billion drams were spent on the irrigation system. In the reporting year, the construction works of the dam of the Patara reservoir were carried out.
The 2022 annual financing for the implementation of the powers of the State Commission for Regulating Public Services and Economic Competition of the Republic of Artsakh was made with 78 percent of the approved budget.
According to the data presented by Sevak Harutyunyan, director of the Artsakh Investment Fund, 3 billion 980 million 325 thousand AMD was allocated as support from the 2022 state budget to the fund. It was spent according to individual program directions.
In 2022, the Foundation continued the implementation of the state financial support program aimed at fulfilling the credit obligations of individuals and legal entities who are in a difficult situation as a result of the military operations unleashed against the Republic of Artsakh in 2020, for the implementation of which 4 billion 995 million 377 thousand AMD was allocated from the state budget.
The MPs' questions were about overdue loans.
In 2022, the village and agriculture support fund will be established with own funds, loans received from commercial banks and funds financed from the state budget. provided 6 billion 126 million 700 thousand AMD support.
Performance was 100 percent in all program areas.
5 billion 445 million 940,657 thousand AMD were allocated from the state budget to the housing committee of the Republic of Artsakh, of which 4 billion 343 million 333,714 thousand AMD or 77.9 percent were actually spent.
In order to organize the work of the staff in 2022, 179 million 3.7 thousand drams were spent out of 192 million 899.9 thousand drams provided by the state budget, the saving was 13 million 896.2 thousand drams.
The funds of the committee were used to repay the advance and monthly payments on mortgage loans provided with state support to displaced families of persons killed (dead) or missing as a result of hostilities, in order to ensure access to housing in the Republic of Armenia, purchase of household appliances.
The approved budget of the Nature Protection Committee of the Republic of Artsakh was 181 million 827 thousand AMD, of which 166 million 13 thousand AMD were spent.
According to the Chairman of the Committee on Material Damages of the Republic of Artsakh, according to the 2022 specified plan, the committee's budget was 1 billion 246 million 829 thousand AMD, of which 1 billion 560 thousand AMD was financed. The system maintenance costs amounted to 88 million 630 thousand AMD. 10 million AMD were saved.
The Committee discussed and made appropriate decisions in the 2017 individual case, the total amount of which was 5 billion 962 million 375 thousand AMD, in the form of cash 3 billion 546 million 245 thousand AMD, in the form of a promissory note - 2 billion 416 million 129 thousand AMD.