Մայիսի 24-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որին մասնակցում էր նաև ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել են մի շարք առանցքային ոլորտների 2022 թվականի բյուջեի կատարողականի հաշվետվությունները:
Գյուղատնտեսության ոլորտի բյուջեն նախատեսված էր 8 մլրդ 19,5 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 6 մլրդ 372 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 79,5 տոկոս:
Բուսաբուծության կատարողականը 60,1 տոկոս էր, անասնաբուծությանը՝ 66,1 տոկոս:
Պատգամավորական հարցադրումները նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու, ինքնաբավ տնտեսություն ստեղծելու վերաբերյալ էին:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության բյուջեն նախատեսված էր 16 մլրդ 541 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 14 մլրդ 835 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 89,7 տոկոս:
Էներգետիկ ոլորտի բյուջեն 7 մլրդ 862 մլն դրամ էր, կատարողականեը կազմել է 90,3 տոկոս:
Տրանսպորտի ոլորտի բյուջեն 260 մլն դրամ էր, կատարողականը՝ 48 տոկոս:
Տարածքային կառավարման բյուջեն 2 մլրդ 250 մլն դրամ էր,կատարողականը ՝ 66 տոկոս:
Բնակարանային վարձի փոխհատուցմանն է ուղղորդվել 5 մլրդ դրամ, ծրագրից օգտվել է 2003 քաղաքացի:
Պատգամավորական հարցադրումները արևային էներգիայի մասնաբաժնի, ինտերնետ կապի որակի վերաբերյալ էին:
Քաղաքաշինության հատկացումները նախատեսված էին 29 մլրդ 190 մլն դրամի սահմաններում, փաստացի ծախսվել է 33 մլրդ 133 մլն դրամ, լրացուցիչ միջոցները ուղղորդվել են քաղաքացիական պաշտպանությանը:
Տրամադրված միջոցները ուղղվել են տեղահանված բնակիչների համար բնակելի տների կառուցմանը, հրետակոծությունից տուժած և տիրազուրկ տների վերանորոգմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, սոցիալական նշանակության շինարարական աշխատանքներին:
Կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի բյուջեն 1 մլրդ 69 մլն դրամ էր պլանավորած, կատարողականը կազմել է 94,8 տոկոս:
Համատեղ նիստի աշխատանքները շարունակվել են ընդմիջումից հետո:
Հաշվետվությամբ հանդես են եկել պետական կոմիտեների, հիմնադրամների ու հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ջրային կոմիտեի բյուջեն նախատեսված էր 10 մլրդ 363 մլն դրամի սահմաններում, որից 8,8 մլրդ դրամը ծախսվել է ոռոգման համակարգի վրա: Հաշվետու տարում իրականացվել են Բադարայի ջրամբարի պատվարի կառուցման աշխատանքները :
Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի լիազորությունների իրականացման համար 2022թ տարեկան ֆինանսավորումը կատարվել է հաստատված բյուջեի 78 տոկոսով, որը կազմել է 187,1 մլն ՀՀ դրամ: Փաստացի ֆինանսավորման 89.5 տոկոսը կամ 167.5 մլն ՀՀ դրամը ուղղվել է աշխատավարձային հոդվածին, 10.5 տոկոսը կամ 19.6 մլն ՀՀ դրամը՝ հանձնաժողովի պահպանման այլ հոդվածներին:
Համաձայն Արցախի ներդրումային հիմնադրամի տնօրեն Սևակ Հարությունյանի ներկայացրած տվյալների՝ հիմնադրամին 2022 թ.պետական բյուջեից որպես աջակցություն հատկացվել էր 3 մլրդ 980 մլն 325 հազ ՀՀ դրամ: Այն ծախսվել է ըստ առանձին ծրագրային ուղղությունների:
2022 թվականին Հիմնադրամի կողմից շարունակվել է 2020թ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած պատերազմական գործողությունների հետևանքով դժվար կացության մեջ հայտնված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագրի գործարկումը, որի իրականացման համար պետբյուջեից հատկացվել է 4 մլրդ 995 մլն 377 հազ ՀՀ դրամ:
Պատգամավորների հարցադրումները ժամկետանց վարկերի մասին էին:
Սեփական միջոցների, առևտրային բանկերից ստացված վարկերի և պետական բյուջեից ֆինանսավորված գումարների հաշվին գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամը 2022թ. իրականացրել է 6 մլրդ 126 մլն 700 հազ ՀՀ դրամի աջակցություն:
Կատարողականը բոլոր ծրագրային ուղղություններով 100 տոկոս էր:
ԱՀ բնակարանային կոմիտեին պետական բյուջեից հատկացվել էր 5 մլրդ 445 մլն 940,657 հազ ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 4 մլրդ 343 մլն 333, 714 հազ ՀՀ դրամ կամ 77,9 տոկոսը:
Աշխատակազմի աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով 2022 թ. պետական բյուջեով նախատեսված 192 մլն 899,9 հազ դրամից ծախսվել է 179 մլն 3.7 հազ դրամը, տնտեսումը կազմել է 13 մլն 896,2 հազ դրամ:
Կոմիտեի միջոցները ուղղվել են պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված(մահացած) կամ անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց տեղահանված ընտանիքների համար Հայաստանի Հանրապետությունում բնակարանային մատչելիության ապահովման նպատակով պետական աջակցությամբ տրամադրված հիփոթեքային վարկերի մասով կանխավճարի և ամենամսյա վճարների մարմանը,ինչպես նաև շահառուների կենցաղային պայմանների բարելավման նպատակով բնակտարածքի կահավորման հետ կապված գույքի և կենցաղային տեխնիկայի ձեռք բերմանը:
Արցախի Հանրապետության բնապահպանության կոմիտեի հաստատված բյուջեն 181 մլն 827 հազ դրամ էր, որից ծախսվել է 166 մլն 13 հազ ՀՀ դրամը:
Արցախի Հանրապետության նյութական վնասների հարցերի կոմիտեի նախագահի փոխանցմամբ՝ 2022 թ. ճշտված պլանի համաձայն կոմիտեի բյուջեն կազմել է 1 մլդ 246 մլն 829 հազ ՀՀ դրամ, որից ֆինանսավորվել է 1 մլրդ 560 հազ ՀՀ դրամը: Համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել է 88 մլն 630 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսվել՝ 10 մլն ՀՀ դրամ:
Կոմիտեի կողմից քննարկվել և համապատասխան որոշումներ են կայացվել 2017 անհատական գործով, որի ընդհանուր գումարը կազմել է 5 մլրդ 962 մլն 375 հազ ՀՀ դրամ ՝ կանխիկ գումարի տեսքով 3 մլրդ 546 մլն 245 հազ ՀՀ դրամ, մուրհակի տեսքով՝ 2 մլրդ 416 մլն 129 հազ ՀՀ դրամ:

24-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. В заседании принял участие также председатель Национального собрания Артур Товмасян.
На заседании были обсуждены отчеты об исполнении бюджета за 2022 год по ряду ключевых сфер.
Бюджет сферы сельского хозяйства был предусмотрен в размере 8 млрд 19,5 млн драмов, фактически израсходовано 6 млрд 372 млн драмов. Исполнение составило 79,5%.
Показатели сферы растениеводства составили 60,1%, животноводства – 66,1%.
Депутаты задали вопросы касательно способов противостояния новым вызовам, создания самодостаточной экономики.
Бюджет Министерства территориального управления и инфраструктур был предусмотрен в размере 16 млрд 541 млн драмов, фактически израсходовано 14 млрд 835 млн драмов, исполнение составило 89,7%.
Бюджет энергетической сферы составил 7 млрд 862 млн драмов, исполнение – 90,3%.
Бюджет транспортной сферы составил 260 млн драмов, исполнение – 48%.
Бюджет территориального управления составил 2 млрд 250 млн драмов, исполнение – 66%.
На компенсацию жилищной платы было направлено 5 млрд драмов, программой воспользовались 2003 гражданина.
Депутаты задали докладчикам вопросы касательно солнечной энергии и качества интернет-связи.
Ассигнования сферы градостроительства были предусмотрены в пределах 29 млрд 190 млн драмов, фактически было потрачено 33 млрд 133 млн драмов, дополнительные средства были направлены на гражданскую оборону.
Выделенные средства были направлены на строительство жилых домов для перемещенных граждан, ремонт бесхозных и пострадавших от артобстрела домов, развитие инфраструктур, строительные работы социального значения.
Бюджет Комитета кадастра и управления государственным имуществом составил 1 млрд 69 млн драмов, исполнение составило 94,8%.
Работы совместного заседания продолжились после перерыва.
С отчетом выступили руководители государственных комитетов, фондов и комиссий.
Бюджет Водного комитета был предусмотрен в пределах 10 млрд 363 млн драмов, из которых 8,8 млрд драмов было потрачено на оросительную систему. В отчетном году были проведены работы по строительству плотины Патарского водохранилища.
Годовое финансирование для осуществления полномочий Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах было осуществлено на 78% утвержденного бюджета, что составило 187,1 млн драмов. 89.5% фактического финансирования, или 167.5 млн драмов, было направлено на обеспечение заработных плат, 10.5% или 19.6 млн драмов – на другие статьи содержания комиссии.
Согласно данным, представленным директором Инвестиционного фонда Арцаха Севаком Арутюняном, в 2022 году из госбюджета фонду в качестве содействия было выделено 3 млрд 980 млн 325 тыс. драмов. Сумма была направлена на реализацию конкретных программ.
В 2022 году фонд продолжил запуск программы государственной финансовой поддержки, направленной на выполнение кредитных обязательств физических и юридических лиц, оказавшихся в трудном положении в результате военных действий, развязанных против Республики Арцах в 2020 году, для реализации которой из государственного бюджета было выделено 4 млрд 995 млн 377 тыс. драмов.
Депутаты задали докладчику вопросы касательно обязательств по просроченным кредитам.
За счет собственных средств, кредитов от коммерческих банков и средств, финансируемых из государственного бюджета, Фонд содействия селу и сельскому хозяйству в 2022 году оказал содействие в размере 6 млрд 126 млн 700 тыс. драмов.
Исполнение по всем программным направлениям составило 100%.
Жилищному комитету Республики Арцах из государственного бюджета было выделено 5 млрд 445 млн 940,657 тыс. драмов, из которых фактически было потрачено 4 млрд 343 млн 333, 714 тыс. драмов или 77,9%.
Для организации работ аппарата из предусмотренных государственным бюджетом 192 млн 899,9 тыс. драмов было израсходовано 179 млн 3,7 тыс. драмов, экономия составила 13 млн 896,2 тыс. драмов.
Средства комитета были направлены на погашение предоплаты и ежемесячных платежей по ипотечным кредитам, предоставленным при государственной поддержке в целях обеспечения доступности жилья в Республике Армения для перемещенных семей лиц, погибших (умерших) или признанных безвестно отсутствующими в результате военных действий, а также на приобретение имущества и бытовой техники, для обустройства жилого помещения с целью улучшения бытовых условий бенефициаров.
Утвержденный бюджет Комитета по охране природы Республики Арцах составил 181 млн 827 тыс. драмов, из которых было потрачено 166 млн 13 тыс. драмов.
По словам председателя Комитета по материальному ущербу Республики Арцах, согласно уточненному плану, бюджет комитета в 2022 году составил 1 млрд 246 млн 829 тыс. драмов, из которых профинансирован 1 млрд 560 тыс. драмов. Расходы на содержание системы составили 88 млн 630 тыс. драмов, экономия составила 10 млн драмов.
Комитет обсудил и принял соответствующие решения по индивидуальному делу от 2017 года. Общая сумма по делу составила 5 млрд 962 млн 375 тыс. драмов, из которых 3 млрд 546 млн 245 тыс. драмов – в виде наличной суммы, 2 млрд 416 млн 129 тыс. драмов – в виде векселя.