Մայիսի 23-ին հրավիրվել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Նիստին մասնակցում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել են ԱՀ ԱԳՆ,ԿԳՄՍՆ զբոսաշրջության վարչության, հանրային հեռուստառադիոընկերության «Ազատ Արցախ» թերթի 2022 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվությունները:
Երկրի արտաքին գերատեսչության բյուջեի հաշվետվությունը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Կոստանդյանը:
2022 թվականին նախատեսված 880 մլն 750 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 660 մլն 277 հազ ՀՀ դրամը, կատարողականը կազմել է 75 տոկոս:
Արտասահմանում գտնվող մեր ներկայացուցչությունների պահպանման ծախսերը կազմել են 445 մլն 870 հազ ՀՀ դրամ՝ կազմելով ընդհանուր բյուջեի 67,6 տոկոսը:
Խորհրդարանականները բարձրաձայնել են արտերկրում աշխատանքները ակտիվացնելու անհրաժեշտության մասին: զբոսաշրջության վարչության 2022 թվականի բյուջեն նախատեսված էր 33 մլն 500 հազ ՀՀ դրամ, կատարողականը 64,7 տոկոս էր:
ԿԳՄՍ նախարար Նորայր Մկրտչյանի տեղեկացմամբ ՝բյուջեով նախատեսված գումարը ծախսվել է զբոսաշրջային միջոցառումների, զբոսաշրջային ծառայությունների վերահսկողության, տպագրության վրա:
Պատգամավորական հարցադրումները գյուղական տուրիզմը աշխուժացնելու, երիտասարդների ընդգրկմամբ նոր ծրագրեր մեկնարկելու վերաբերյալ էին:
Արցախի Հնարապետության հանրային հեռուստառադիոընկերության բյուջեի կատարման հաշվետվությունը ներկայացրել է հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Լուսինե Ղարախանյանը:
2022 թվականի բյուջեով նախատեսված 450 մլն ՀՀ դրամ գումարից ծախսվել է 448 մլն ՀՀ դրամը, կատարողականը կազմել է 99,6 տոկոս:
Գովազդի համար նախանշված 3 մլն ՀՀ դրամ եկամտի դիմաց ստացվել է 2 մլն 345 հազար ՀՀ դրամ:
Բարեգործական խողովակներով ստացվել է 1 մլն 550 հազար ՀՀ դրամ, որը ուղղորդվել է ամանորյա ծրագրի պատրաստմանը:
Պահուստային ֆոնդից ստացված 15 մլն 570 հազար ՀՀ դրամ գումարի գերակշիռ մասը՝ 14 մլն 144 հազ ՀՀ դրամը, օգտագործվել է շարժական հեռուստակայանի սպասարկմանը:
«Ազատ Արցախ» թերթի 2022 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվությունը ներկայացրել է գլխավոր խմբագիր Նորեկ Գասպարյանը:
Հանրապետական թերթի բյուջեի կատարողականը կազմել է 94 տոկոս, նախատեսված 114 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 108 մլն ՀՀ դրամը:
Տպաքանակով պայմանավորված՝ պլանավորած 6 մլն 643 հազ ՀՀ դրամ եկամուտի փոխարեն ստացել են 2 մլն 124 հազ ՀՀ դրամ եկամուտ: Գործուղման ծախսերը լրիվությամբ չեն օգտագործվել:

Состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
23 мая 2023
23-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания были обсуждены отчеты об исполнении бюджета за 2022 год Министерства ИД, управления туризма Министерства образования, науки, культуры и спорта, общественной телерадиокомпании, газеты «Азат Арцах».
Отчет об исполнении бюджета внешнеполитического ведомства страны представил заместитель министра иностранных дел Карен Костандян.
Из предусмотренных в 2022 году 880 млн 750 тыс. драмов фактически израсходовано 660 млн 277 тыс. драмов, исполнение составило 75%.
Расходы на содержание представительств Республики Арцах за рубежом составили 445 млн 870 тыс. драмов, что составляет 67,6% от общего бюджета.
Парламентарии высказались о необходимости активизации работ за рубежом.
Бюджет управления туризма Министерства образования, науки, культуры и спорта на 2022 год был рассчитан в размере 33 млн 500 тыс. драмов, исполнение составило 64,7%.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Норайра Мкртчяна, предусмотренная бюджетом сумма была потрачена на туристические мероприятия, контроль за туристическими услугами и печать.
Депутаты задали вопросы по активизации сельского туризма, старту новых программ с привлечением молодежи.
Отчет об исполнении бюджета общественной телерадиокомпании Республики Арцах представила исполняющая обязанности председателя Совета телерадиокомпании Лусине Караханян.
Из предусмотренных бюджетом на 2022 год 450 млн драмов было потрачено 448 млн драмов, исполнение составило 99,6%.
Доход от рекламы составил 2 млн 345 тыс. драмов, вместо предусмотренных 3 млн драмов.
По благотворительным каналам телерадиокомпании был предоставлен 1 млн 550 тыс. драмов. Сумма была направлена на подготовку новогодней программы.
Из резервного фонда была выделена сумма в размере 15 млн 570 тыс. драмов, большая часть которой – 14 млн 144 тыс. драмов, была использована для обслуживания мобильной телестанции.
Отчет об исполнении бюджета газеты «Азат Арцах» за 2022 год представил главный редактор Норек Гаспарян.
Исполнение бюджета республиканской газеты составило 94%, из предусмотренных 114 млн драмов фактически израсходовано 108 млн драмов.
Обусловленный тиражом запланированный доход должен был составить 6 млн 643 тыс. драмов, однако составил 2 млн 124 тыс. драмов. Средства, предусмотренные на командировки, не были полностью использованы.
Депутаты задали вопросы касательно качества интернет-сайта, просматриваемости газеты в социальных сетях.