Մայիսի 22-ին գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ հրատապ հարցերի օրակարգով:
Օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր:
Նախքան օրակարգային հարցի քննարկումը, ելույթով հանդես է եկել խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը: Խոսելով ՀՀ վարչապետի մայիսի 22-ին կատարած հայտարարությունների մասին՝ ընդգծել է.«Ի̉նչ իրավունքների անվտանգության և երկխոսության մասին կարող է խոսք լինել, երբ Ադրբեջանն ապօրինաբար 162 օր Արցախը պահում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ շարունակելով դեռևս 80-ականներից սկսած Արցախի էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության իրագործումը:
Կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայությանը, Հայաստանի՝ Արցախի ճակատագրով մտահոգ հասարակությանը, սատար կանգնել արցախահայության՝ իր հայրենիքում խաղաղ և անկախ ապրելու և արարելու անշեղ և վճռական կամքին»:
Ապա դիմելով ԱԺ պատգամավորներին՝ Արթուր Թովմասյանն ասել է.
«Հարգելի´ պատգամավորներ
Մենք այլևս հապաղելու ժամանակ չունենք: Յուրաքանչյուր վայրկյանը թանկ է մեր ապագան փրկելու համար: Յուրաքանչյուր պատգամավոր ասելիք ու անելիք ունի այս ծանր ժամանակահատվածում: Հայրենիքին ծառայելը պարտք է, հայրենիքը պաշտպանելը՝ մասնագիտություն»:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բալայանը:
Օրակարգային հարցը քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել արտահերթ նիստի քննարկմանը:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Աշոտ Դանիելյանը, Մետաքսե Հակոբյանը, Գեղամ Ստեփանյանը, Արթուր Հարությունյանը, Արթուր Մոսիյանը, Դավիթ Գալստյանը և Մարսել Պետրոսյանը:

22-го мая было созвано внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах по повестке неотложных вопросов.
На повестке заседания было заявление Национального собрания Республики Арцах, представленное по инициативе депутатов Национального собрания.
Прежде чем приступить к повестке заседания, с речью выступил глава парламента Артур Товмасян:
«О какой безопасности прав и диалоге может идти речь, когда Азербайджан незаконно вот уже 162 дня держит Арцах в полной блокаде, продолжая проводить политику этнической чистки Арцаха и геноцида еще с 80-х годов.
Призываем армян всего мира, обеспокоенное судьбой Арцаха общество Армении поддержать непоколебимую и решительную волю арцахских армян жить и созидать на родной земле».
Далее, обращаясь к депутатам НС, Артур Товмасян сказал:
«Уважаемые депутаты!
У нас больше нет времени медлить. Каждая секунда дорога в деле спасения нашего будущего. Каждому депутату есть что сказать и сделать в это трудное время. Служить родине – долг, защищать родину – профессия».
Текст заявления представил депутат НС Ваграм Балаян.
Вопрос повестки дня был обсужден на заседании головной комиссии и с положительным заключением был представлен на обсуждение внеочередного заседания.
В процессе обмена мнениями выступили депутаты Ашот Даниелян, Метаксе Акопян, Гегам Степанян, Артур Арутюнян, Артур Мосиян, Давид Галстян и Марсель Петросян.