Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա մամլո ասուլիսում կատարված հայտարարությունը, որում նա վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ Արցախը ներառելու Ադրբեջանի կազմում, խիստ վրդովմունք ու զայրույթ է առաջ բերել Արցախի Հանրապետությունում։ Նիկոլ Փաշինյանը, փաստորեն, իր այդ հանձնառությամբ կոպտորեն խախտում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության ամրագրումներն Արցախի մասին, առանձնապես, Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման հրամայական հիմնադրույթն առ այն, որ «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»։
Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ Արցախի կարգավիճակն արդեն իսկ որոշվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական կամարտահայտությամբ և որևէ իշխանություն իրավասու չէ այն բեկանելու։
Մեզ համար անընդունելի և առ ոչինչ են Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրացման փաստն անտեսող Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն և դրա հիման վրա կազմված որևէ փաստաթուղթ։ Արցախը երբեք չի հրաժարվելու իր պայքարի անշեղ ուղուց։
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում համայն հայությանը թույլ չտալ ՀՀ օրվա իշխանությունների կողմից հայոց հայրենիքի մի մասը՝ Արցախի Հանրապետությունը և ՀՀ ինքնիշխան տարածքները, անկլավների անվան տակ Ադրբեջանին զիջելուն ուղղված աղետալի քայլերը, ինչն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է հայկական պետականության կորստին։
Միաժամանակ դիմում ենք ՀՀ և ԱՀ նախկին ու գործող նախագահներին՝ կոչ անելով դատապարտել Նիկոլ Փաշինյանի 2023 թ. մայիսի 22-ի արած հայտարարությունները։ Այլապես, ձեր լռությունը կդիտարկենք որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հետ համաձայնության նշան։

THE REPUBLIC OF ARTSAKH NATIONAL ASSEMBLY STATEMENT
The statement made by the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, at today's press conference, in which he reaffirmed his willingness to include Artsakh in Azerbaijan, caused great indignation and anger in the Republic of Artsakh. In fact, with that commitment, Nikol Pashinyan grossly violates the principles enshrined in the Declaration of Independence and provisions of the Constitution of the Republic of Armenia, particularly the imperative principle of the July 8, 1992 Resolution of the Republic of Armenia Supreme Council which reads "Any international or domestic document, in which the Republic of Nagorno-Karabakh is mentioned as part of Azerbaijan, is considered unacceptable for the Republic of Armenia ".
Once again, we reaffirm that the status of Artsakh has already been determined by the popular Declaration of December 10, 1991, and no authority has the right to cancel it.
For us, any statement of Nikol Pashinyan ignoring the sovereignty of the Republic of Artsakh and the right of self-determination of our people, and any document drawn up on its basis, is unacceptable and worthless. Artsakh will never give up its unwavering struggle.
Deeply worried about the existing dangerous reality, the National Assembly of the Republic of Artsakh calls on all Armenians not to allow the current RA authorities to take part in the ceding of the parts of the motherland Armenia - the Republic of Artsakh and the sovereign territories of the Republic of Armenia - to Azerbaijan as enclaves. This will inevitably lead to the loss of the Armenian statehood.
At the same time, we appeal to the former and current presidents of the RA and the Artsakh Republic, calling to condemn the statements made by Nikol Pashinyan on May 22, 2023. Otherwise, we will consider your silence as a sign of agreement with the Prime Minister of the Republic of Armenia.