Մայիսի 22-ին Արցախի Հանրապետության ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացվել է 2022թ պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, կառավարության անդամներ:
Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահրամ Բաղդասարյանը, անդրադառնալով հանրապետության սոցիալ –տնտեսական ցուցանիշներին, նշել է, որ Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող հասցեական միջոցառումների շնորհիվ գրեթե հաջողվել է վերականգնել տնտեսությունը, սակայն 2022 թվականի դեկտեմբերի 3-ին, իսկ այնուհետև դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետությունն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի արգելափակումը, բացասաբար է անդրադարձել 2022 թ. արդյունքների վրա՝ հանգեցնելով հունվար-նոյեմբեր ամիսներին արձանագրված տնտեսական աճի տեմպերի նվազմանը:
2022 թ. համախառն ներքին արդյունքը /ՀՆԱ/ կազմել է 288.8 մլրդ ՀՀ դրամ՝ աճելով 12.2 տոկոսով՝ 3.2 տոկոս դեֆլյատորի պայմաններում:
Աճ է արձանագրվել տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում:
2022 թ. արդյունաբերական արտադրանքի թողարկման ծավալները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 36.9 տոկոսով և կազմել 104.5 մլրդ ՀՀ դրամ:
2022 թ. գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է 41.2 մլրդ ՀՀ դրամ՝ աճելով 24.9 տոկոսով:
Հաշվետու տարում հանրապետությունում իրականացված կապիտալ շինարարության ծավալը կազմել է 63.6 մլրդ ՀՀ դրամ,որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 14.6 տոկոսով:
2022 թ. առևտրի շրջանառության ծավալը կազմել է 121.4 մլրդ ՀՀ դրամ` 2021 թվականի համեմատ աճելով 43.2 տոկոսով, բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ծավալը` 79.9 մլրդ ՀՀ դրամ` 2021 թվականի համեմատ աճելով 3.5 տոկոսով:
Արցախի Հանրապետության արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2022 թ. կազմել է 832.0 մլն ԱՄՆ դոլար` գերազանցելով նախապատերազմյան ցուցանիշը 26.8 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2022 թ. կազմել է 259,617.0 ՀՀ դրամ:
2022 թվականի պետական բյուջեով պլանավորված 47 մլրդ 331.0 մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 47 մլրդ 914.1 մլն դրամ կամ ծրագրավորված ցուցանիշը կատարվել է 101.2 տոկոսով, նախատեսված 46 մլրդ 543.8 մլն դրամ հարկային եկամուտների և պետական տուրքի դիմաց պետական բյուջե է մուտքագրվել 46 մլրդ 765.1 մլն դրամ կամ պլանավորված ցուցանիշը կատարվել է 100.5 տոկոսով: «Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կազմել է 16.2 տոկոս:
2022 թ. ՀՀ-ից ստացված բյուջետային վարկի գումարը կազմել է 176.0 մլրդ դրամ:
Արցախի Հանրապետության 2022 թ. պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 200 մլրդ 643.2 մլն դրամ` ապահովելով պլանավորված ցուցանիշի 90.0 տոկոսը: Ամբողջ ծավալով ֆինանսավորվել են աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստները և սոցիալական բնույթի այլ ծախսերը:
Այնուհետև ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարն անդրադարձել է տարբեր ոլորտների բյուջեների կատարողականներին, որից հետո պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:

22-го мая на совместном заседании постоянных комиссий НС Республики Арцах был представлен отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2022 год.
На заседании присутствовали председатель НС Артур Товмасян, государственный министр Гурген Нерсисян, члены правительства.
Временно исполняющий обязанности министра финансов и экономики Ваграм Багдасарян, коснувшись социально-экономических показателей республики, отметил, что благодаря адресным мерам, осуществляемым правительством Республики Арцах, почти удалось восстановить экономику, однако блокирование Азербайджаном единственной дороги, связывающей Республику Арцах с внешним миром, 3-го декабря 2022 года, а затем 12-го декабря 2022 года, негативно сказалось на социально-экономических показателях республики, что привело к снижению темпов экономического роста в январе-ноябре.
В 2022 году валовый внутренний продукт (ВВП) составил 288.8 млрд драмов, увеличившись на 12.2%, размер дефлятора составил 3.2%.
Почти во всех отраслях экономики был зафиксирован рост.
В 2022 году объемы производства промышленной продукции по сравнению с прошлым годом выросли на 36,9%, составив 104,5 млрд драмов.
Валовая продукция сельского хозяйства в 2022 году составила 41.2 млрд драмов, увеличившись на 24.9%.
В отчетном году объем капитального строительства в республике составил 63,6 млрд драмов, что по сравнению с прошлым годом меньше на 14,6%.
Объем торгового оборота в 2022 году составил 121.4 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 2021 годом на 43.2%, объем услуг населению – 79.9 млрд драмов, что на 3,5% больше, чем в прошлом году.
Объем внешнеторгового оборота Республики Арцах в 2022 году составил 832.0 млн долларов США, превысив довоенный показатель на 26,8%.
Среднемесячная номинальная заработная плата в 2022 году составила 259,617. 0 драм.
Фактические поступления от собственных доходов составили 47 млрд 914.1 млн драмов, вместо запланированных государственным бюджетом на 2022 год 47 млрд 331.0 млн драмов, тем самым перевыполнив запланированный показатель на 101.2%, вместо запланированных 46 млрд 543.8 млн драмов налоговых поступлений и государственной пошлины в госбюджет поступило 46 млрд 765.1 млн драмов, в результате чего запланированный показатель был перевыполнен на 100.5%.
Сумма полученного от Республики Армения бюджетного кредита в 2022 году составила 176,0 млрд драмов.
Фактические расходы госбюджета составили 200 млрд 643.2 млн драмов, обеспечив 90.0% от запланированного показателя.
В полном объеме были профинансированы заработные платы, пенсии, пособия и другие расходы социального характера.
Далее исполняющий обязанности министра финансов и экономики коснулся отчетов об исполнении бюджета различных сфер, после чего ответил на вопросы депутатов.
Отчеты об исполнении бюджета различных сфер будут представлены в соответствии с запланированным графиком.