Դատական համակարգի բարեփոխումների շրջանակում դատավորի թեկնածուները պարտադիր պետք է անցնեն ուսուցում, որը կազմակերպվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության ակադեմիայում և տևում է շուրջ ութ ամիս:
Առկա էր մի այնպիսի իրողություն, որ ուսումնառության ժամանակահատվածում դատավորի թեկնածուները հիմնականում հնարավորություն չեն ունենում պահպանել իրենց հիմնական աշխատանքը, իսկ ուսման ընթացքում ստանում են միայն կրթաթոշակ, ինչի պատճառով էլ դատավորների թեկնածուների հավակնորդների համար գրեթե դիմողներ չեն լինում:
Խորհրդարանի հերթական նիստում ընդունած «Դատական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքով առանց համապատասխան կազմակերպությունում ուսուցում անցնելու իմպերատիվ պահանջն ապահովելու առաջին ատյանի դատարանի դատավորների թեկնածուների ցուցակում ընդգրկվելու հնարավորություն է նախատեսվում վերջին տասը տարվա ընթացքում դատախազի, քննիչի, փաստաբանի գործունեությամբ աշխատանքի առնվազն 5 տարվա կամ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում որպես իրավաբան աշխատանքի առնվազն 7 տարվա ստաժ ունեցող անձանց:
Միաժամանակ հանվում է առաջխաղացման ենթակա դատավորների թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի կամ դոկտորի գիտական աստիճան ունեցող և գիտական գործունեությամբ զբաղվող անձանց համար համապատասխան կազմակերպությունում գործնական հմտությունների զարգացման մասով իրականացվող ուսուցման պահանջը:
Օրենքը հնարավորություն կտա ինչպես թեթևացնել առաջին ատյանի դատարանում աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը, այնպես էլ թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում դատավորների թեկնածուների ցուցակում սահմանված հերթականությամբ ընդգրկել դատախազի, քննիչի, փաստաբանի և պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում համապատասխան ստաժով իրավաբանի մասնագիտությամբ անձանց:

Упрощается порядок назначения судьи
В рамках реформ судебной системы кандидаты в судьи должны пройти обязательное обучение, которое организуется в Академии юстиции Республики Армения и длится около восьми месяцев.
Существует такое обстоятельство, что в период учебы кандидаты в судьи в основном не имеют возможности сохранить свою основную работу, а во время учебы получают лишь стипендию, из-за чего на кандидатуры судей практически не бывает претендентов.
Принятым на очередном заседании парламента законом «О внесении дополнений и изменений в Судебный кодекс» стало возможным включение в список кандидатов в судьи суда первой инстанции лиц, имеющих в течение последних десяти лет по меньшей мере пять лет трудового стажа в качестве прокурора, следователя, адвоката или по меньшей мере семь лет трудового стажа в качестве юриста в государственных органах либо в органах местного самоуправления без обеспечения императивного требования прохождения обучения в соответствующей организации.
Одновременно снимается требование об обучении лиц, имеющих ученую степень кандидата или доктора юридических наук и занимающихся научной деятельностью в соответствующей организации, включенных в список кандидатов в судьи, подлежащих продвижению.