Օրենսդիրը հավանություն է տվել «Համաներման մասին» օրենքի նախագծին,որով առաջարկվում է մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը ներառյալ հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող կամ հանցագործություն կատարած որոշ կատեգորիայի անձանց նկատմամբ հայտարարել համաներում:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է որոշ չափով մեղմացնելու հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող շարունակական ոտնձգությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, այդ թվում` Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները:
Համաներում հայտարարելով՝ պատժից կազատվեն առավելագույնը չորս տարի ժամկետով ազատությունից զրկելու հետ կապված պատժի դատապարտված անձանց, այն անձանց, որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է, ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատիժների դատապարտված անձանց, առավելագույնը վեց տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված` սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ՝ առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամներին, հղի կանանց, խնամքի տակ երկու կամ ավելի անչափահաս երեխա ունեցող անձանց, խնամքի տակ մինչև երեք տարեկան երեխա ունեցող անձանց, 60 տարին լրացած անձանց, հանցագործությունը մինչև 18 տարին լրանալը կատարած այն անձանց, որոնք նախկինում դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժ չեն կրել կամ կրել են, սակայն չունեն դատվածություն. Հայրենական մեծ պատերազմի, Աֆղանստանի, Հայաստանի կամ Արցախի պաշտպանության համար մղված մարտական գործողությունների մասնակիցներին կամ Արցախի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նրանց հավասարեցված անձանց կամ բռնադատվածի կարգավիճակ ունեցող և միաժամանակ նախկինում դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժ չկրած կամ կրած, սակայն դատվածություն չունեցող անձանց և այլն:

An Amnesty Will Be Announced
As part of the judiciary, candidates for judges must undergo compulsory training, which is organized at the Academy of Justice of the Republic of Armenia and lasts about eight months.
The legislator approved the draft of the "Amnesty" law, which proposes to declare amnesty for certain categories of persons suspected of committing a crime or having committed a crime before April 1, 2023.
The need for the adoption of the project is determined to some extent to mitigate the situation created by Azerbaijan's continuous aggression against the Republic of Artsakh in the post-war period, including the consequences of the humanitarian crisis caused by the blocking of the only road connecting the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia.
By declaring amnesty, persons sentenced to imprisonment for a maximum period of four years, persons to whom the sentence was not applied conditionally, or the serving of the sentence was postponed, will be exempted from punishment.
The adoption of the draft will make it possible to lighten the workload in the court of first instance, as well as, in the event of a vacant position, duly include in the list of candidates for judges a prosecutor, investigator, lawyer and lawyer with relevant experience in a state body or local self-government body, as well as review the cases of application imperative requirement of training in the respective organization.