Մայիսի 18-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել Հանրապետության Նախագահին ուղղված հայտարարությամբ, որով առաջարկում է ստեղծել պաշտպանության պետական կոմիտե և այդ կազմում ընդգրկել Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին:« Պարո´ն նախագահ, եթե այդ մոդելը չաշխատեց, հիմա կարող է առաջին անգամ որևէ անձի ցավ պատճառեմ:
Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն Նախագահ, կամ դրեք Ձեր վստահության հանրաքվեն: Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու»:Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու», -ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Հաջորդիվ Արցախի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրելու մասին հարցն էր: Հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնի համար «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից թեկնածու էր առաջադրվել Մարսել Պետրոսյանը:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքներով 20 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Մարսել Պետրոսյանն ընտրվել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ գլխադասային հանձնաժողովում օրինագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած գրավոր և բանավոր առաջարկություններն ընդունվել են: Օրինագիծը ընդունվել է միաձայն առաջին ընթերցմամբ:
Այնուհետև խորհրդարանը ընդունել է որոշում ՝«Համաներման մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցման աշխատանքները շարունակել ժամը 17:45-ին:
Օրակարգի հաջորդ հարցը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացության արժանացած «Դատական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր,որը 28 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
««Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020թ. մայիսի 21-ի ԱԺՈ-011-7 որոշման մեջ փոփոխութուններ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ԱԺ պատգամավոր Նելա Գրիգորյանը: «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը հայտարարել է, որ խորհրդարանի 3 ընդդիմադիր խմբակցությունները օրենքի նախագծի քվեարկությանը չեն մասնակցելու:
Իսկ խորհրդարանը 23 կողմ ձայնով հավանություն է տվել նախագծին:
Օրակարգով սահմանված պատգամավորական հայտարարություններ չեն հնչել:
Նիստի աշխատանքները շարունակվել են օրվա երկրորդ կեսին՝ժամը 17:45-ին: Երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է միաձայն:

Парламент Республики Арцах созвал очередное заседание
Прежде чем перейти к работе заседания, председатель НС Артур Товмасян выступил с заявлением, адресованным президенту республики, в котором предлагает создать Государственный комитет обороны и включить в его состав Рубена Варданяна и Самвела Бабаяна.
«Господин президент, если эта модель не сработает, то я могу впервые причинить кому-то боль.
Подайте заявление об отставке, господин президент, или проведите референдум о доверии. Если народ не верит тому, что вы были избраны, то вам придется уйти. Однако это не означает, что в случае вашей отставки Артур Товмасян станет исполнять обязанности президента республики.
Если окажется, что народ вам не доверяет, то я тоже уйду», – сказал Артур Товмасян.
Далее парламент рассмотрел вопрос об избрании председателя постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка. На вакантную должность председателя комиссии фракцией «Единая Родина» был выдвинут Марсель Петросян.
По итогам закрытого тайного голосования 20 голосами «за» и 8 – «против» Марсель Петросян был избран председателем постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
Проект закона «Об амнистии» представил первый заместитель руководителя аппарата президента Республики Арцах Жирайр Мирзоян. По его словам, озвученные на заседании головной комиссии устные и письменные предложения депутатов относительно законопроекта были приняты. Законопроект был принят единогласно в первом чтении.
Затем парламент принял решение продолжить заседание и рассмотреть закон «Об амнистии» во втором чтении в 17:45.
Следующим вопросом повестки дня стал удостоенный положительного заключения головной комиссии проект закона «О внесении дополнений и изменений в Судебный кодекс», который был принят в качестве закона соотношением голосов 28 – «за», 2 воздержавшихся.
С законодательной инициативой «О внесении изменений в решение НС "О создании постоянных комиссий Национального собрания седьмого созыва" от 21-го мая 2020 года выступила депутат НС Нела Григорян. Глава фракции «Справедливость» Давид Галстян заявил, что 3 оппозиционные фракции парламента не будут участвовать в голосовании по проекту закона.
Парламент 23 голосами «за» одобрил проект.
Предусмотренные повесткой депутатские заявления не прозвучали.
Работы заседания продолжились во второй половине дня в 17:45. Представленный во втором чтении закон «Об амнистии» был принят единогласно.