Մայիսի 18-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել Հանրապետության Նախագահին ուղղված հայտարարությամբ, որով առաջարկում է ստեղծել պաշտպանության պետական կոմիտե և այդ կազմում ընդգրկել Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին:« Պարո´ն նախագահ, եթե այդ մոդելը չաշխատեց, հիմա կարող է առաջին անգամ որևէ անձի ցավ պատճառեմ:
Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն Նախագահ, կամ դրեք Ձեր վստահության հանրաքվեն: Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու»:Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու», -ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Հաջորդիվ Արցախի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրելու մասին հարցն էր: Հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնի համար «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից թեկնածու էր առաջադրվել Մարսել Պետրոսյանը:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքներով 20 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Մարսել Պետրոսյանն ընտրվել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ գլխադասային հանձնաժողովում օրինագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած գրավոր և բանավոր առաջարկություններն ընդունվել են: Օրինագիծը ընդունվել է միաձայն առաջին ընթերցմամբ:
Այնուհետև խորհրդարանը ընդունել է որոշում ՝«Համաներման մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցման աշխատանքները շարունակել ժամը 17:45-ին:
Օրակարգի հաջորդ հարցը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացության արժանացած «Դատական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր,որը 28 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
««Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020թ. մայիսի 21-ի ԱԺՈ-011-7 որոշման մեջ փոփոխութուններ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ԱԺ պատգամավոր Նելա Գրիգորյանը: «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը հայտարարել է, որ խորհրդարանի 3 ընդդիմադիր խմբակցությունները օրենքի նախագծի քվեարկությանը չեն մասնակցելու:
Իսկ խորհրդարանը 23 կողմ ձայնով հավանություն է տվել նախագծին:
Օրակարգով սահմանված պատգամավորական հայտարարություններ չեն հնչել:
Նիստի աշխատանքները շարունակվել են օրվա երկրորդ կեսին՝ժամը 17:45-ին: Երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է միաձայն:

May 18, the regular sitting of the National Assembly of Artsakh was convened.
Prior to starting the work of the sitting, the President of the Artsakh NA, Artur Tovmasyan, made a statement addressed to the President of the Republic, proposing to create a state defense committee and to include Ruben Vardanyan and Samvel Babayan in that committee.
"Mr. President, if that model doesn't work, I might hurt someone for the first time. Please submit your resignation, Mr. President or hold a referendum on confidence. If the people do not trust that you have been elected, then you leave. However, this does not mean that in case of your resignation Artur Tovmasyan will be the acting president of the country.
If it turns out that people do not trust you, then I will also leave."
Next was the question of electing the chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the National Assembly of Azerbaijan. Marcel Petrosyan was nominated by the "United Motherland" faction for the vacant position of the commission's chairman.
Electing the chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the NA Artsakh was the issue of the agenda. Marcel Petrosyan was nominated by the "United Motherland" faction for the vacant position of the chairman of the committee.
With a ratio of 20 votes to 8 votes by the results of a closed secret ballot Marcel Petrosyan was elected Chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the Artsakh National Assembly.
The draft law "On Amnesty" was presented by the First Deputy Chief of Staff of the President of the Republic of Azerbaijan Zhirayr Mirzoyan. According to him, written and oral proposals of deputies on the draft law in the Head Committee were accepted. The bill was passed unanimously in the first reading.
Then the Parliament decided to continue the second reading of the "Amnesty" draft at 17:45.
The next issue on the agenda was the draft law "On Amendments and Additions to the Judicial Code", which received a positive conclusion from the Head Committee, which was adopted as a law with a vote ratio of 28 in favor and 2 abstentions.
“On the establishment of standing committees of the National Assembly of the seventh convocation” of the National Assembly 2020. NA Deputy Nela Grigoryan came up with a legislative initiative “On Making Amendments to Resolution ԱԺՈ-011-7 of May 21.” The head of the "Justice" faction David Galstyan stated that the 3 opposition factions of the parliament will not participate in the voting on the bill.
And the parliament approved the project with 23 votes in favor.
There were no parliamentary statements on the agenda.
The work of the sitting continued in the afternoon at 17:45. The draft law “On amnesty”, presented in the second reading, was adopted unanimously.