Մայիսի 17-ին Սևակ Աղաջանյանի նախագահությամբ հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Նիստին մասնակցել է Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Դատական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է` առանց համապատասխան կազմակերպությունում ուսուցում անցնելու իմպերատիվ պահանջն ապահովելու առաջին ատյանի դատարանի դատավորների թեկնածուների ցուցակում ընդգրկվելու հնարավորություն նախատեսել նաև վերջին տասը տարվա ընթացքում դատախազի, քննիչի, փաստաբանի գործունեությամբ աշխատանքի առնվազն 5 տարվա կամ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում որպես իրավաբան աշխատանքի առնվազն 7 տարվա ստաժ ունեցող անձանց:
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ինչպես թեթևացնել առաջին ատյանի դատարանում աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը, այնպես էլ թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում դատավորների թեկնածուների ցուցակում սահմանված հերթականությամբ ընդգրկել դատախազի, քննիչի, փաստաբանի և պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում համապատասխան ստաժով իրավաբանի մասնագիտությամբ անձանց, ինչպես նաև վերանայել համապատասխան կազմակերպությունում ուսուցման իմպերատիվ պահանջի կիրառման դեպքերը:
Օրինագիծը ներկայացրած Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանը տեղեկացրել է, որ նախագիծը նախնական քննարկում է անցել դատական երեք ատյաններում:
Պատգամավորների մտահոգությունները դատական համակարգի բարեփոխումների ապահովման վերաբերյալ էին: Սրբուհի Արզումանյանի տեղեկացմամբ՝ դատավորների որակավորման քննությունը ուժի մեջ է, օրենսդրական փոփոխությունը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության ակադեմիայում դատավորի թեկնածուների համար կազմակերպվող ութամսյա պարտադիր ուսուցման դրույթին:
Ազգային ժողովի պետաիրավական հանձնաժողովը փոփոխությանը միաձայն կողմ է քվեարկել:
Հաջորդիվ քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը:
Այն հանձնաժողովին ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը:
«Համաներման մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը ներառյալ հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող կամ հանցագործություն կատարած որոշ կատեգորիայի անձանց նկատմամբ հայտարարել համաներում:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է որոշ չափով մեղմացնելու հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող շարունակական ոտնձգությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, այդ թվում` Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները:
Ժիրայր Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ Համաներման կիրառման դեպքում օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հաստատված՝ տուժողին պատճառված վնասի հատուցման հարցը կլուծվի Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով։
Պատգամավորներն առաջարկել են համաներումը չտարածել պետական բյուջեն վատնած ու պետությանը առանձնապես մեծ չափով վնաս հասցրած անձանց վրա:
Հանձնաժողովը նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել:
Օրակարգի վերջին հարցը «Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020թ. մայիսի 21-ի ԱԺՈ-011-7 որոշման մեջ փոփոխութուններ կատարելու մասին» նախագիծն էր: Փոփոխությունները վերաբերում էին խորհրդարանում գործող գլխադասային հանձնաժողովների կազմին: Հանձանաժողովի անդամներից Արթուր Մոսիյանը քվեարկությանը չի մասնակցել,3 կողմ ձայնով հարցը կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստին:

17-го мая под председательством Севака Агаджаняна было созвано заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. В заседании принял участие председатель Национального собрания Артур Товмасян.
В ходе заседания был обсужден представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы проект закона «О внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс».
Законопроект предусматривает возможность включения в список кандидатов в судьи суда первой инстанции для лиц, имеющих в течение последних десяти лет по меньшей мере пять лет трудового стажа в качестве прокурора, следователя, адвоката или по меньшей мере семь лет трудового стажа в качестве юриста в государственных органах либо в органах местного самоуправления без обеспечения императивного требования прохождения обучения в соответствующей организации.
Представившая законопроект министр юстиции Республики Арцах Србуи Арзуманян сообщила, что проект прошел предварительное обсуждение в трех судебных инстанциях.
Депутаты выразили опасения относительно обеспечения реформ судебной системы. По словам Србуи Арзуманян, квалификационный экзамен судей остается в силе, законодательное изменение касается положения об обязательном восьмимесячном обучении кандидатов в судьи в Академии юстиции Республики Армения.
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам единогласно одобрила поправку.
Далее был обсужден проект закона «Об амнистии», представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы.
Проект был представлен первым заместителем руководителя аппарата президента Республики Арцах Жирайром Мирзояном.
Проектом закона «Об амнистии» предлагается до 1-го апреля 2023 года включительно объявить амнистию в отношении некоторых категорий лиц, подозреваемых в совершении преступления или совершивших преступление.
Принятие проекта обусловлено в некоторой степени необходимостью смягчения ситуации, создавшейся в результате продолжительных посягательств Азербайджана на Республику Арцах в послевоенный период, в том числе последствий гуманитарного кризиса, вызванного блокированием единственной дороги, соединяющей Республику Арцах с Республикой Армения.
Жирайр Мирзоян сообщил, что в случае применения амнистии вопрос возмещения причиненного потерпевшему ущерба, утвержденный вступившим в законную силу приговором, будет решен в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом.
Депутаты предложили не распространять амнистию на лиц, растративших государственный бюджет и нанесших государству ущерб в особо крупных размерах.
Комиссия единогласно приняла проект.
Последним вопросом повестки дня стал вопрос «О внесении изменений в решение Национального собрания №-011-7 от 21-го мая 2020 года "О создании постоянных комиссий Национального собрания седьмого созыва"». Изменения касались состава головных комиссий, действующих в парламенте.  Член комиссии Артур Мосиян не принял участия в голосовании. Комиссия дала положительное заключение относительно проекта (3-«за»), который будет представлен на очередном заседании НС.