Մայիսի 17-ին Սևակ Աղաջանյանի նախագահությամբ հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Նիստին մասնակցել է Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Դատական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է` առանց համապատասխան կազմակերպությունում ուսուցում անցնելու իմպերատիվ պահանջն ապահովելու առաջին ատյանի դատարանի դատավորների թեկնածուների ցուցակում ընդգրկվելու հնարավորություն նախատեսել նաև վերջին տասը տարվա ընթացքում դատախազի, քննիչի, փաստաբանի գործունեությամբ աշխատանքի առնվազն 5 տարվա կամ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում որպես իրավաբան աշխատանքի առնվազն 7 տարվա ստաժ ունեցող անձանց:
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ինչպես թեթևացնել առաջին ատյանի դատարանում աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը, այնպես էլ թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում դատավորների թեկնածուների ցուցակում սահմանված հերթականությամբ ընդգրկել դատախազի, քննիչի, փաստաբանի և պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում համապատասխան ստաժով իրավաբանի մասնագիտությամբ անձանց, ինչպես նաև վերանայել համապատասխան կազմակերպությունում ուսուցման իմպերատիվ պահանջի կիրառման դեպքերը:
Օրինագիծը ներկայացրած Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանը տեղեկացրել է, որ նախագիծը նախնական քննարկում է անցել դատական երեք ատյաններում:
Պատգամավորների մտահոգությունները դատական համակարգի բարեփոխումների ապահովման վերաբերյալ էին: Սրբուհի Արզումանյանի տեղեկացմամբ՝ դատավորների որակավորման քննությունը ուժի մեջ է, օրենսդրական փոփոխությունը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության ակադեմիայում դատավորի թեկնածուների համար կազմակերպվող ութամսյա պարտադիր ուսուցման դրույթին:
Ազգային ժողովի պետաիրավական հանձնաժողովը փոփոխությանը միաձայն կողմ է քվեարկել:
Հաջորդիվ քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը:
Այն հանձնաժողովին ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը:
«Համաներման մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը ներառյալ հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող կամ հանցագործություն կատարած որոշ կատեգորիայի անձանց նկատմամբ հայտարարել համաներում:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է որոշ չափով մեղմացնելու հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող շարունակական ոտնձգությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, այդ թվում` Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները:
Ժիրայր Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ Համաներման կիրառման դեպքում օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հաստատված՝ տուժողին պատճառված վնասի հատուցման հարցը կլուծվի Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով։
Պատգամավորներն առաջարկել են համաներումը չտարածել պետական բյուջեն վատնած ու պետությանը առանձնապես մեծ չափով վնաս հասցրած անձանց վրա:
Հանձնաժողովը նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել:
Օրակարգի վերջին հարցը «Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020թ. մայիսի 21-ի ԱԺՈ-011-7 որոշման մեջ փոփոխութուններ կատարելու մասին» նախագիծն էր: Փոփոխությունները վերաբերում էին խորհրդարանում գործող գլխադասային հանձնաժողովների կազմին: Հանձանաժողովի անդամներից Արթուր Մոսիյանը քվեարկությանը չի մասնակցել,3 կողմ ձայնով հարցը կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստին:

May 17, Sevak Aghajanyan chaired a sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the Artsakh NA. The President of the National Assembly Artur Tovmasyan participated in the sitting.
The draft law "On Amendments and Additions to the Judicial Code" presented by the President of the Republic of Artsakh as a legislative initiative was discussed.
The draft law provides the possibility of including in the list of candidates for judges of the court of first instance persons who have, during the last ten years, at least five years of work experience as a prosecutor, investigator, lawyer or at least seven years of work experience as a lawyer in state bodies or in local self-government bodies without ensuring the imperative requirement of training in the relevant organization.
The adoption of the project will make it possible to lighten the workload in the first instance court, and also in the event of a vacant position, in the established order, to include in the list of candidates for the judge, a prosecutor, an investigator, a lawyer and a lawyer with the appropriate experience in a state body or a local self-government body, and also to review cases of application imperative requirement of training in the corresponding organization.
Minister of Justice of the Republic of Artsakh Srbuhi Arzumanyan, who presented the bill, said that the draft had passed a preliminary discussion in three court instances.
The deputies expressed their concerns on ensuring the reforms of the judicial system. According to Srbuhi Arzumanyan, the qualification examination of judges remains in force, and the legislative change concerns the provision on the mandatory eight-month training of candidates for judges at the Academy of Justice of the Republic of Armenia.
The Standing Committee on State and Legal Affairs unanimously approved the amendment.
Further, the draft law “On Amnesty”, presented by the President of the Republic of Artsakh as a legislative initiative, was discussed.
The draft was presented by Zhirayr Mirzoyan, First Deputy Chief of Staff of the Republic of Artsakh President’s Office.
The draft law "On Amnesty" proposes to declare an amnesty for certain categories of persons suspected of committing a crime or who have committed a crime until April 1, 2023 inclusive.
The need to adopt the draft is determined to some extent to alleviate the situation created by continuous aggression of Azerbaijan against the Republic of Artsakh in the post-war period, including the consequences of the humanitarian crisis caused by the blocking of the only road connecting the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia.
Zhirayr Mirzoyan informed that in the case of amnesty, the issue of compensation for the damage caused to the victim, confirmed by the legally effective verdict, will be resolved in accordance with the procedure established by the Civil Procedure Code.
The MPs suggested not to extend the amnesty to those who wasted the state budget and caused a particularly large amount of damage to the state.
The committee voted unanimously for the project. The last item on the agenda was the project "On making amendments to the decision ԱԺՈ-011-7 of the National Assembly of May 21, 2020 on creating permanent committees of the National Assembly of the Seventh Convocation". The changes concerned
to the composition of the executive committees operating in the parliament. Artur Mosiyan, one of the members of the committee, did not take part in the voting. With 3 votes in favor, the issue will be presented at the regular sitting of the parliament.