Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Մուրադ Պետրոսյանի մահվան առթիվ
13 մայիսի 2023
Սրտի ցավով տեղեկացանք պետական-քաղաքական, հասարակական գործիչ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 1-ին և 2-րդ գումարումների պատգամավոր Մուրադ Ազատի Պետրոսյանի անժամանակ մահվան մասին։
Մուրադ Պետրոսյանը մեծ ներդրում է ունեցել Արցախի Հանրապետության պետական համակարգի ձևավորման գործում: Թե օրենսդիր, թե գործադիր մարմիններում ծավալած իր նվիրական աշխատանքով ակտիվորեն ու արժանապատվորեն մասնակցում էր մեր երկրի պետականության կայացմանն ու կառուցմանը:
Մուրադ Պետրոսյանը Արցախյան շարժման առաջամարտիկներից էր։
Դեռևս 1977-1988թթ. Մուրադ Պետրոսյանը զբաղվում էր ազգային ինքնագիտակցության զարթոնքի քարոզչությամբ: 1983թ.ապրիլի 24-ին Արցախում առաջին անգամ «Մենք ենք՝ մեր սարերը» կոթողի մոտ կազմակերպել է հանրահավաք նվիրված Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին:
1985թ. ձերբակալվել է ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հանրահավաք կազմակերպելու պատճառով։ 1988թ. դեկտեմբերին ձերբակալվել է ԽՍՀՄ ՊԱԿ մարմինների կողմից՝ Արցախ զենք տեղափոխելու փորձի համար: 1989թ. ապրիլին ազատ արձակվելուց հետո զբաղվել է ինքնապաշտպանական խմբերի կազմակերպմամբ և նրանց համախմբմամբ:
Մինչև 1991թ. մարտ ամիսը Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի միավորված շտաբի համակարգող էր: 1991թ. օգոստոսին ստեղծել է «Արցախի ժողովրդական ճակատ» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունը: 1991թ. հոկտեմբերին նշանակվել է Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատարի քաղաքական հարցերով առաջին տեղակալ:
1991թ.-ին ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման,իսկ 1995-ին՝ ԼՂՀ 2-րդ գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1996թ. խորհրդարանում իմ նախաձեռնությամբ ստեղծված «Ծայրահեղ կարիքավոր ընտանիքներին օգնության հիմնադրամ»-ի աշխատանքները մինչև 1999թ շարունակել է Մուրադ Պետրոսյանը։
1997թ. ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահն էր։
Անաչառ, սկզբունքային անհատականություն էր, ճշմարիտ հայրենասեր։
Արցախի Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից խորապես ցավակցում եմ Մուրադ Պետրոսյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մտերիմներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը։

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян выразил соболезнования в связи с кончиной Мурада Петросяна
13 мая 2023
С глубокой болью узнали о безвременной кончине государственно-политического, общественного деятеля, депутата НС Республики Арцах первого и второго созывов Мурада Азатовича Петросяна.
Мурад Петросян внес большой вклад в историю становления системы Республики Арцах. Своим преданным трудом и в законодательных, и в исполнительных органах активно и достойно участвовал в формировании и строительстве государственности нашей страны.
Мурад Петросян был одним из активистов Арцахского движения.
Еще в 1977-1988 годах Мурад Петросян занимался пропагандой пробуждения национального самосознания. 24-го апреля 1983 года в Арцахе впервые у монумента «Мы – наши горы» состоялся митинг, посвященный памяти жертв Геноцида армян.
24-го апреля 1985 года Мурад Петросян был задержан за организацию митинга, посвященного Геноциду армян. В декабре 1988 года был задержан органами КГБ СССР за попытку перевозки оружия в Арцах. После освобождения в апреле 1989 года занимался организацией групп самообороны и их объединением.
До марта 1991 года был координатором объединенного штаба сил самообороны Арцаха. В августе 1991 года создал общественно-политическую организацию «Народный фронт Арцаха». В октябре 1991 года был назначен первым заместителем командующего Силами самообороны Арцаха по политическим вопросам.
В 1991 году был избран депутатом Верховного Совета НКР первого, а в 1995 году – второго созывов.
В 1996 году в парламенте по моей инициативе был создан «Фонд помощи крайне нуждающимся семьям», работы которой до 1999 года продолжал Мурад Петросян.
В 1997 году занимал пост председателя постоянной комиссии НС по обороне и безопасности.
Мурад Петросян был беспристрастной, принципиальной личностью, истинным патриотом.
От имени Национального собрания Республики Арцах и от себя лично выражаю глубокие соболезнования семье, родным и близким Мурада Петросяна, разделяю тяжелое горе утраты.