Մայիսյան եռատոնը եղել է, կա ու մնալու է մեր տոնացույցի ամենափառավոր ու հպարտություն պարգևող տոներից:
Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում անգնահատելի ներդրում ունեցավ արցախահայությունը:
Հայրերի ու պապերի սխրանքով դաստիարակված մերօրյա հերոսները խորհրդանշական զուգադիպությամբ 1992 թվականի մայիսի 9-ին ազատագրեցին հայոց հինավուրց բերդաքաղաք Շուշին՝ հանուն արդարության, ազատության և մարդասիրության՝ պայքարելով հայատյացության, բռնության ու բարբարոսության դեմ:
Եռատոնի խորհուրդն ամբողջացավ Հայոց բանակի ծննդով, որի հերոս մարտիկներն արյամբ կերտեցին բազում հաղթանակներ:
Փառք ու պատիվ հանուն հայրենյաց իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիներին: Խունկ ու խոնարհում նրանց վառ հիշատակին:
Սիրելի´ արցախցիներ
Ճիշտ է, այսօր հուսահատ ու ապագայի հանդեպ անորոշ տրամադրությամբ ենք դիմավորում եռատոնը, բայց համոզված եմ՝ այն միշտ լինելու է ոգեշնչման աղբյուր և հաղթանակների վերածննդի ուղենիշ:
Մեր վաղվա օրը հուսալի և անվտանգ կերտելու համար մենք պարտավոր ենք ճիշտ գնահատել և իմաստավորել մեր պատմական հաղթանակները, վերակազմակերպվել, վերարժևորել յուրաքանչյուր քայլ և պահանջատեր լինել ։
Սրընթաց գործող ադրբեջանական քարոզչամեքենան այսօր Արցախը պահում է լիակատար շրջափակման պայմաններում՝ պարտադրելով խաղի իր կանոնները:
Սակայն մեր ոգին վճռական է, կամքը՝ անկոտրում:
Թող Բարձրյալի կամոք փառապանծ հաղթանակները զորավիգ լինեն մեզ՝ խաղաղ և հուսալի վաղվա օրը կերտելու գործում:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю майских праздников
09 мая 2023
Уважаемые соотечественники!
Тройной праздник был,  есть и останется одним из самых славных и гордых праздников нашего календаря.
Армяне Арцаха внесли неоценимый вклад в победу над фашизмом во Второй мировой войне. Нынешние герои, воспитанные на подвиге отцов и дедов, борясь против армянофобии, насилия и варварства, по символическому стечению обстоятельств 9-го мая 1992 года освободили древний армянский город-крепость Шуши во имя справедливости, свободы и гуманизма.
Значение тройного праздника стало целостным  рождением Армянской армии, героические бойцы которой своей кровью одержали множество побед.
Слава и честь сыновьям, пожертвовавшим своими жизнями во имя родины! Низкий им поклон и светлая память.
Дорогие арцахцы!
Правда, сегодня мы встречаем тройной праздник с отчаянием и чувством неопределенности в отношении будущего, но я уверен, что он навсегда останется источником вдохновения и ориентиром для возрождения побед.
Для построения надежного и безопасного будущего нам необходимо правильно оценить и осмыслить наши исторические победы, реорганизоваться, переоценить  каждый шаг и быть требовательными.
Стремительно действующая азербайджанская пропагандистская машина сегодня держит Арцах в условиях полной блокады, навязывая свои правила игры.
Но наш дух полон решительности, а воля непоколебима.
Пусть по воле Всевышнего славные победы придадут нам сил для построения мирного и надежного будущего.