Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցության առաջարկությամբ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը այսօր՝ մայիսի 4-ին, Ազգային ժողովում հրավիրել է խորհրդարանական լսումներ՝ «ԱՀ շրջափակման սոցիալ- տնտեսական հետևանքների մեղմացման նոր սոցիալական ծրագիր» օրակարգով:
Լսումներին մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Վահրամ Առաքելյանը, պատգամավորներ:
Խորհրդարանական լսումները վարել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը: Որպես հիմնական զեկուցող հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
Քննարկվել է շրջափակման սոցիալ- տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ուղղված նոր սոցիալական ծրագիր:
Պետնախարարը հավաստիացրել է, որ Կառավարության կողմից ձեռնարկվելու են բոլոր հնարավոր միջոցները շրջափակման ընթացքում ԱՀ քաղաքացիների սոցիալական խնդիրների հաղթահարման համար: Նոր ծրագրի շահառուների ցանկում, նախնական տվյալներով, կընդգրկվեն Արցախում փաստացի ապրող և չաշխատող անձինք՝ ներառյալ երեխաներ, կենսաթոշակառուներ, հաշմանդամներ:
Գուրգեն Ներսիսյանի խոսքով ՝ ծրագրի շահառուներին կցուցաբերվի 40-50 հազար դրամական աջակցություն: Ծրագրի շարունակականության արդիականությունը կորոշվի յուրաքանաչյուր ամսվա ավարտից հետո:
Այնուհետև լսումներն անցել են հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Պատգամավորների կողմից հնչել են հարցեր, առաջարկություններ ծրագրի կազմակերպման ընթացակարգի, դիմումների ընդունման կարգի, հնարավոր խնդիրներից խուսափելու և ծրագրին առնչվող այլ հարցերի շուրջ:
Պետնախարարը նշել է, որ ծրագիրը կյանքի կկոչվի մայիսից, իսկ Կառավարությունը կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի շահառուները աջակցությունից օգտվեն հունիսի սկզբին:

По предложению фракции «Свободная Родина-ОГА» НС Республики Арцах сегодня, 4-го мая, постоянная комиссия по социальным вопросам и здравоохранению созвала в Национальном собрании парламентские слушания по повестке «Новая социальная программа по смягчению социально-экономических последствий блокады Республики Арцах».
В слушаниях приняли участие председатель НС Артур Товмасян, государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян, министр социального развития и миграции Республики Арцах Ваграм Аракелян и депутаты.
Парламентские слушания вел председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян. В качестве основного докладчика выступил государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян.
В ходе слушаний была обсуждена новая социальная программа, направленная на смягчение социально-экономических последствий блокады.
Государственный министр заверил, что правительство предпримет все возможные меры для преодоления социальных проблем граждан Республики Арцах во время блокады. В список бенефициаров новой программы, по предварительным данным, войдут фактически проживающие в Арцахе безработные лица, включая детей, пенсионеров, инвалидов.
По словам Гургена Нерсисяна, бенефициарам программы будет оказана денежная помощь в размере 40-50 тысяч драмов. Актуальность продолжительности программы будет определяться по окончании каждого месяца.
Далее слушания продолжились в формате вопросов и ответов. Депутаты озвучили предложения относительно процедуры организации программы, порядка приема заявлений, исключения возможных проблем, а также касающиеся программы другие вопросы.
Государственный министр отметил, что программа будет запущена в мае, а правительство приложит все усилия, чтобы бенефициары воспользовались социальной поддержкой уже в начале июня.