Ապրիլի 27-ին գումարվել է ԱՀ ԱԺ 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Նախքան նստաշրջանի և նիստի օրակարգերի հաստատումը՝ ««Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի համահեղինակ Արմեն Հակոբյանի առաջարկով օրենքի նախագիծը հանվել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերից:
Օրակարգի առաջին հարցը ԱՀ դատախազության 2022 թ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը:
Օրակարգի հաջորդ երկու հարցերը ԱՀ առաջին ատյանի դատարանի և ԱՀ վերաքննիչ դատարանի դատավորների թափուր պաշտոնների համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցերն էին: Այդ պաշտոններում Բարձրագույն դատական խորհուրդը առաջադրել է Կարինե Գարոյի Բաբայանի և Մհեր Սլավիկի Ստեփանյանի թեկնածությունները: ԲԴԽ նախագահ Կարեն Սաղյանը ներկայացրել է թեկնածուների կենսագրական տվյալները, շեշտադրել նրանց մասնագիտական որակները: Թեկնածուների ելույթները լսելուց հետո խորհրդարանը փակ գաղտնի քվեարկությամբ միաձայն կողմ է քվեարկել նրանց օգտին:
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկմանը:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմինե Միրզոյանի հաղորդմամբ՝առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել: Նախագիծն արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: 31 կողմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
«Յոթերորդ գումարման ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» ԱԺ 2020 թ. մայիսի 21-ի որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը ներկայացրել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը: Առաջարկվում է ձևավորել 9 հոգանոց հաշվիչ հանձնախումբ: Խորհրդարանը 23 ձայնով կողմ է քվեարկել նախագծին:
Դավիթ Գալստյանը և Արթուր Մոսիյանը հայտնել են, որ հանձնախմբի ձևավորման համար Արցախի «Արդարություն» և ՀՅԴ խմբակցությունների կողմից թեկնածուներ չեն առաջադրվի:
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել ու աշխատանքում հաջողություն է մաղթել նորանշանակ նախարարներին՝ պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանի գլխավորությամբ:
Հարցադրման համար հերթագրվել են 8 պատգամավոր, նրանց կողմից հնչեցվել են մեկ տասնյակից ավելի հարցեր: Դրանք ՀՀ վարչապետի հայտարարությունների, ժամկետանց վարկերի, կառավարությանն ուղղված դիմումների պատասխանների ուշացման, բռնի տեղահանվածների սոցիալական աջակցության ծրագրերի, ալյընտրանքային էներգետիկ աղբյուրների, շրջափակման պայմաններում կտրոններով սննդամթերքի որակի ու մատակարարման, միջհամայնքային երթուղիների կարգավորման վերաբերյալ էին:
Ընդմիջումից հետո քննարկվել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը, որին հանձնաժողովականները տվել էին դրական եզրակացություն: 25 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ այն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
28 կողմ ձայնով խորհրդարանը հավանություն է տվել ««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:

April 27, the regular sitting of the Republic of Artsakh NA 7th session of the 7th convocation was convened.
Before the session and sitting agenda approval, on the proposal of Armen Hakobyan, co-author of the draft law "On Amendments and Amendments to the Law on Enforcement Services", the draft law was removed from the session and sitting agendas.
The first item on the agenda was the 2022 annual report on the activities of the Republic of Artsakh Prosecutor's Office, which was presented by Karen Gabrielyan, the acting Prosecutor General of the Republic of Artsakh.
The next two items on the agenda were the selection of candidates for vacant positions of the Court of First Instance and the Court of Appeal judges of the Republic of Artsakh. The Supreme Judicial Council has nominated the candidacies of Karine G. Babayan and Mher S. Stepanyan for these positions. Karen Saghyan, President of the Supreme Judicial Council, presented the biographical data of the candidates and their professional qualities. After listening to the speeches of the candidates the parliament unanimously voted in favor of them in a closed secret ballot.
Further, the parliament started discussing legislative initiatives.
The Acting Chairman of the Committee for Cadastre and State Property Management of the Republic of Artsakh Armine Mirzoyan informed that no proposals were received on the draft law “On Amendments to the Law “On the Evaluation of Real Estate””, adopted in the first reading. The project received a positive conclusion of the Head Committee. With 31 votes "for" the law was adopted in the second reading.
MP Eduard Aghabekyan presented the issue “On Making Amendments to the May 21, 2020 National Assembly Decision “On the Establishment of the Counting Commission of the 7th Convocation National Assembly ””. According to the draft, it is proposed to form a Counting Commission of 9 people. The Parliament approved the draft with 23 votes in favor.
David Galstyan and Artur Mosiyan reported that the factions "Justice" and "Armenian Revolutionary Federation" would not nominate candidates to the commission member.
During the question and answer procedure, the head of parliament congratulated the newly appointed ministers, headed by State Minister Gurgen Nersisyan, wishing them success in their work.
8 MPs were queued up for questioning, they asked more than a dozen questions. They were about the RA Prime Minister's announcements, overdue loans, delayed responses to government applications, social assistance programs for forcibly displaced people, alternative energy sources, quality and supply of food with coupons under the blockade, regulation of inter-community routes.
After the break, the draft Constitution of the Republic of Artsakh was discussed, to which the commissioners gave a positive conclusion. It was adopted in the first reading with 25 votes in favor and 1 abstention.
With 28 votes in favor, the parliament approved the draft law "On Amendments and Additions to the Law on Education".
The regular sitting was concluded with the statements of the MPs Aramais Aghabekyan and Davit Ishkhanyan.