Ապրիլի 27-ին գումարվել է ԱՀ ԱԺ 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Նախքան նստաշրջանի և նիստի օրակարգերի հաստատումը՝ ««Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի համահեղինակ Արմեն Հակոբյանի առաջարկով օրենքի նախագիծը հանվել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերից:
Օրակարգի առաջին հարցը ԱՀ դատախազության 2022 թ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը:
Օրակարգի հաջորդ երկու հարցերը ԱՀ առաջին ատյանի դատարանի և ԱՀ վերաքննիչ դատարանի դատավորների թափուր պաշտոնների համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցերն էին: Այդ պաշտոններում Բարձրագույն դատական խորհուրդը առաջադրել է Կարինե Գարոյի Բաբայանի և Մհեր Սլավիկի Ստեփանյանի թեկնածությունները: ԲԴԽ նախագահ Կարեն Սաղյանը ներկայացրել է թեկնածուների կենսագրական տվյալները, շեշտադրել նրանց մասնագիտական որակները: Թեկնածուների ելույթները լսելուց հետո խորհրդարանը փակ գաղտնի քվեարկությամբ միաձայն կողմ է քվեարկել նրանց օգտին:
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկմանը:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմինե Միրզոյանի հաղորդմամբ՝առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել: Նախագիծն արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: 31 կողմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
«Յոթերորդ գումարման ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» ԱԺ 2020 թ. մայիսի 21-ի որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը ներկայացրել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը: Առաջարկվում է ձևավորել 9 հոգանոց հաշվիչ հանձնախումբ: Խորհրդարանը 23 ձայնով կողմ է քվեարկել նախագծին:
Դավիթ Գալստյանը և Արթուր Մոսիյանը հայտնել են, որ հանձնախմբի ձևավորման համար Արցախի «Արդարություն» և ՀՅԴ խմբակցությունների կողմից թեկնածուներ չեն առաջադրվի:
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել ու աշխատանքում հաջողություն է մաղթել նորանշանակ նախարարներին՝ պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանի գլխավորությամբ:
Հարցադրման համար հերթագրվել են 8 պատգամավոր, նրանց կողմից հնչեցվել են մեկ տասնյակից ավելի հարցեր: Դրանք ՀՀ վարչապետի հայտարարությունների, ժամկետանց վարկերի, կառավարությանն ուղղված դիմումների պատասխանների ուշացման, բռնի տեղահանվածների սոցիալական աջակցության ծրագրերի, ալյընտրանքային էներգետիկ աղբյուրների, շրջափակման պայմաններում կտրոններով սննդամթերքի որակի ու մատակարարման, միջհամայնքային երթուղիների կարգավորման վերաբերյալ էին:
Ընդմիջումից հետո քննարկվել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը, որին հանձնաժողովականները տվել էին դրական եզրակացություն: 25 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ այն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
28 կողմ ձայնով խորհրդարանը հավանություն է տվել ««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:

27-го апреля было созвано очередное заседание 7-й сессии НС Республики Арцах 7-го созыва.
До утверждения повесток сессии и заседания проект закона «О внесении дополнения и изменения в закон "О Службе по обеспечению принудительного исполнения"» был снят с повесток сессии и заседания по предложению соавтора Армена Акопяна.
Первым вопросом повестки дня стал Годовой отчет о деятельности Прокуратуры Республики Арцах за 2022 год, который представил замещающий Генерального прокурора Республики Арцах Карен Габриелян.
Далее парламент приступил к рассмотрению вопросов об избрании кандидатов на вакантные должности судей суда Первой инстанции и Апелляционного суда Республики Арцах. На эти должности Высший судебный совет выдвинул кандидатуры Карине Гароевны Бабаян и Мгера Славиковича Степаняна. Председатель ВСС Карен Сагиян представил биографические данные кандидатов, подчеркнул их профессиональные качества. После выступлений кандидатов парламент тайным голосованием единогласно проголосовал в их пользу.
Далее парламент приступил к обсуждению законодательных инициатив.
Временно исполняющая обязанности председателя Комитета кадастра и управления государственным имуществом Республики Арцах Армине Мирзоян сообщила, что по принятому в первом чтении законопроекту «О внесении изменения в закон "Об оценке недвижимого имущества"» предложений не поступало. Проект удостоился положительного заключения головной комиссии. 31 голосами «за» закон был принят во втором чтении.
Вопрос «О внесении изменений в решение НС от 21-го мая 2020 года "О создании Счетной комиссии НС 7-го созыва"» представил депутат Эдуард Агабекян. Согласно проекту, предлагается сформировать Счетную комиссию из 9 человек. Парламент одобрил проект 23 голосами «за».
Давид Галстян и Артур Мосиян сообщили, что фракции «Справедливость» и «Армянская Революционная Федерация» не будут выдвигать кандидатов для формирования комиссии.
Во время процедуры вопросов и ответов глава парламента поздравил новоназначенных министров во главе с государственным министром Гургеном Нерсисяном, пожелав успехов в работе.
8 депутатами было задано более десятка вопросов касательно заявлений премьер-министра РА, просроченных платежей по кредитам, задержки  ответов на обращения в правительство, программ социальной помощи перемещенным лицам, альтернативных источников энергии, качества и поставок продовольствия по талонной системе в условиях блокады, регулирования межобщинных маршрутов.
После перерыва был обсужден проект Конституции Республики Арцах, относительно которого члены комиссии дали положительное заключение. Соотношением голосов 25 – «за», 1 воздержавшийся проект был принят в первом чтении.
Парламент 28 голосами «за» одобрил проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "Об образовании"».