Ապրիլի 26-ին ԱՀ խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը խմբակցությունների ղեկավարների, հանձնաժողովների նախագահների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել:
Քննարկվել են ԱԺ հերթական նիստի օրակարգային հարցերը:
Օրակարգում ընդգրկված են ԱՀ դատախազության 2022թ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը, ԱՀ առաջին ընդհանուր իրավասության ատյանի դատարանի դատավորի և ԱՀ վերաքննիչ դատարանի դատավորի նշանակման մասին հարցերը:
Օրենսդրական նախաձեռնություններից օրակարգում ներառված են «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»  /երկրորդ ընթերցում/, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության, «Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020 թվականի մայիսի 21-ի ԱԺՈ-001-7  որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ  և լրացում կատարելու մասին» և «Հարկադիր կատարումն ապահովող  ծառայության մասին» օրենքում  լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերը:
Հերթական նիստը կամփոփվի օրենսդիր-գործադիր հարց ու պատասխանով և  պատգամավորական հայտարարություններով:
Խորհրդակցության ավարտին Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է, որ ապրիլի 27-ին՝ ժամը 11:00-ին, կգումարվի ԱԺ հերթական նիստ:

26-го апреля глава парламента Республики Арцах Артур Товмасян созвал рабочее совещание с участием руководителей фракций, председателей комиссий и ответственных лиц аппарата НС.
В ходе совещания были обсуждены вопросы повестки очередного заседания НС.
В повестку включены Годовое сообщение о деятельности Прокуратуры за 2022 год, вопросы о назначении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах и судьи Апелляционного суда Республики Арцах.
Из законодательных инициатив в повестку заседания включены проекты «О внесении изменения в закон "О деятельности по оценке недвижимого имущества"» (второе чтение), «О внесении изменений в Конституцию Республики Арцах», «О внесении изменений в решение Национального собрания от 21-го мая 2020 года "О создании Счетной комиссии Национального собрания седьмого созыва"», «О внесении изменений и дополнения в закон "Об образовании"» и «О внесении изменения и дополнения в закон "О Службе по обеспечению принудительного исполнения"».
Очередное заседание завершится процедурой вопросов и ответов между законодательным и исполнительным органами. Прозвучат также депутатские заявления.
В завершение совещания Артур Товмасян объявил, что очередное заседание НС будет созвано 27-го апреля в 11:00.