Հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ
Ապրիլի 26-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որին ներկա էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգի առաջին հարցը Արցախի Հանրապետության Նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի քննարկման հարցն էր, որը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ժ. Միրզոյանը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ՝ նախագծով առաջարկվում է վերափոխել կառավարման համակարգը՝ կառավարման նախագահական համակարգից անցում կատարելով կառավարման կիսանախագահական համակարգին՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության ապահովման հրամայականը, ինչպես նաև ռազմական կամ արտակարգ դրության պայմաններում, արտակարգ իրավիճակներում պետական կառավարման համակարգի ճկունության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Նախագծով առաջարկվում է կանոնակարգել բացառիկ դեպքերում Հանրապետության Նախագահի անուղղակի ընտրությունների հետ կապված հարաբերությունները: Առաջարկվում է նաև ռազմական դրության ժամանակ Ազգային ժողովին վերապահել Հանրապետության Նախագահ ընտրելու իրավունք՝ սահմանելով այդ լիազորությունների իրականացման կարգը:
4 կողմ ձայնով նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը: Այն առաջին ընթերցմամբ  կներկայացվի  Ազգային ժողովի հերթական նիստին:
Հաջորդիվ քննարկվել է  պատգամավորներ Վ. Կասյանի և Ա. Հակոբյանի  կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին»  օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը :
Ներկայացնելով այն՝ Վլադիմիր Կասյանը նշել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում Հարկադիր կատարման ծառայության բարձրագույն կամ գլխավոր խմբերի թափուր պաշտոնների առկայության դեպքում տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջները բավարարող հանրային բոլոր ծառայողները հավասարապես կօգտվեն պաշտոնի նշանակվելու իրավունքից:
Հանձնաժողովը նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել:
Արցախի Հանրապետության  դատախազության 2022թ. գործունեության մասին  տարեկան հաղորդումը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը :
Հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է 2093 հանցագործություն, նախորդ տարվա համեմատ 313-ով ավել: Պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել կոռուպցիոն հանցագործությունների, պետական իշխանության դեմ ուղղված և այլ  հանցատեսակների վերաբերյալ:
Քննարկվել է նաև «Յոթերրոդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» ԱԺ 2020 թ. մայիսի 21-ի որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը: Այն ներկայացրել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Առաջարկվում է ձևավորել 9 հոգանոց հաշվիչ հանձնախումբ, որին  երկու կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կողմ  է քվեարկել

A Sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of Artsakh Has Been Convened
26 April 2023
April 26, a sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of Artsakh was convened, which was attended by the Head of the National Assembly Artur Tovmasyan.
The first issue on the agenda was the discussion of the draft Constitution of the Republic of Artsakh, which was presented by the Deputy Head of the Administration of the President of the Republic of Artsakh,  Zh. Mirzoyan on the initiative of the President of the Republic of Artrsakh, as a legislative initiative.
According to the reporter, the project proposes to transform the management system: transition from a presidential system of government to a semi-presidential system of government, taking into account the imperative to ensure the security of the PC, as well as the need to ensure the flexibility of the public administration system in emergency situations, in a state of war or a state of emergency.
The draft proposes to regulate, in exceptional cases, opportunities related to indirect elections of the President of the Republic. It is also proposed to reserve the right to elect the President of the Republic to the National Assembly during martial law, defining the procedure for exercising these powers.
The project was approved by the committee with 4 votes in favor. It will be presented in the first reading at the regular sitting of the National Assembly.
Next, the draft law "On Amendments and Additions to the Law "On Enforcement Service" presented by MPs V. Kasyan and A. Hakobyan was discussed as a legislative initiative.
Presenting it, Vladimir Kasyan noted that in case of acceptance of the project, if there are vacant positions of the highest or main groups of the Enforcement Service, all public servants who meet the requirements to be appointed to the given position will equally enjoy the right to be appointed to the position.
The commission unanimously voted in favor of the project.
The annual report on the 2022 activities of the Republic of Artsakh Prosecutor's Office was presented by Karen Gabrielyan, the acting Prosecutor General of the Republic of Artsakh.
During the reporting period, 2093 crimes were registered, 313 more than last year. The MPs asked questions about corruption crimes, crimes against state power and other crimes.
The question of making changes in the decision of the National Assembly of May 21, 2020 "On establishing the counting committee of the National Assembly of the next convocation"was also discussed. It was presented by MP Eduard Aghabekyan.
It is proposed to form a 9-person counting committee, which the Standing Committee on State Legal Affairs voted in favor of with two votes in favor and one abstention.
These and other issues of the agenda will be presented for discussion at the regular sitting of the parliament.