Ապրիլի 21-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ԳԿՄԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովը հրավիրել է նիստ, որին մասնակցում էր Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Նորայր Մկրտչյանը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Գործող օրենքով ամրագրված է, որ միջին մասնագիտական կրթությամբ բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտները կրթությունը կարող են շարունակել բարձրագույն ուսումնական հաստատության համապատասխան մասնագիտության երկրորդ կուրսում հեռակա ուսուցմամբ:
««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի ընդունման դեպքում միջին մասնագիտական կրթությամբ բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտները կրթությունը կարող են շարունակել բարձրագույն ուսումնական հաստատության համապատասխան մասնագիտության երկրորդ կուրսում ինչպես հեռակա ուսուցմամբ, այնպես էլ կառավարության որոշմամբ հաստատված առկա ուսուցման համակարգի մասնագիտությունների գծով:
Փոփոխությունը ներկայացրել ու հանձնաժողովի անդամների հարցերին պատասխանել է Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Մինասյանը:
Օրինագիծը Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ԳԿՄԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

April 21, the Standing Committee of the Republic of Artsakh NA on Science, Education, Culture, Youth and Sports convened a meeting which was attended by Norayr Mkrtchyan, the Minister of Education of the Republic of Artsakh.
The draft law "On Amendments and Additions to the Law on Education" presented by the President of the Republic of Artsakh as a legislative initiative was discussed.
It is established by the current law, that the graduates who have shown high progress with secondary professional education can continue their education in the second year of the higher educational institution relevant specialty by remote study.
In case of the adoption of the Law on "Amendments and Amendments to the Law on Education", the graduates who have shown high progress with secondary professional education can continue their education in the second year of the higher educational institution corresponding specialty both by distance learning and in the specialties of the existing education system approved by the government.
Hasmik Minasyan, the deputy minister of the State Committee for Economic and Social Affairs of the Republic of Artsakh, presented the amendment and answered the committee members’ questions.
With a positive conclusion of the Republic of Artsakh the Standing Committee of the NA the bill will be submitted to the discussion of the regular sitting of the Parliament.