Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահի հայտարարությունը Պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից Սեյրան Հայրապետյանի հրաժարականի դիմումի մասին.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Սեյրան Հայրապետյանն Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, համապատասխան պաշտոնատար անձը գրավոր դիմումով`
1) հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ.
2) հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»:

Statement by the President of the National Assembly of Artsakh on the resignation of Seyran Hayrapetyan from the post of Chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement.
“According to Part 1 of Article 129 of the Law “Regulations of the National Assembly”, NA Deputy Seyran Hayrapetyan submitted a letter of resignation from the post of Chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement.
According to part 2 of Article 129 of the Law “Rules of Procedure of the National Assembly”, if, within a week after the publication of the resignation letter, the relevant official with a written statement:
2) does not withdraw his/her resignation letter, then a protocol is drawn up on the termination of his powers, which is signed and published by the Chairman of the National Assembly. The resignation is considered accepted from the moment the protocol is published.