Ապրիլի 5-ին Արցախի Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր Վիգեն Գրիգորյանի հիշատակի օրն է: 30 տարի առաջ այս օրը ականի պայթունից կտրվում է արցախյան ազգային ազատագրական պայքարի խորհրդանիշներից մեկի՝ Արցախի Հանրապետության ԳԽ պատգամավոր Վիգեն Գրիգորյանի կյանքի թելը:
Վիգեն Գրիգորյանը դաշնակցական էր, Հադրութի ակտիվիստներից: Նրա անմիջական մասնակցությամբ 1991-ի հոկտեմբերին իրականացվել էր Տողի ազատագրումը:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ի ընտրություններում Վիգեն Գրիգորյանն ընտրվել էր Արցախի Հանրապետության ԳԽ պատգամավոր: Սակայն պատգամավոր դառնալուց հետո էլ Վիգեն Գրիգորյանը զենքը վայր չի դրել: Իր ջոկատով նա մասնակցել է Խոջալլուի ռազմագործողությանն ու կյանքի ճանապարհի բացմանը:
Այսօր ԱՀ խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը պատգամավորների ուղեկցությամբ ծաղիկներ է խոնարհել ԱԺ ճեմասրահի զոհված պատգամավորների հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակի առջև:
Հիշատակի արարողությանը ներկա էին ընտանիքի անդամներ, հարազատներ, կուսակցական և ծառայակից ընկերներ:
«Այն արժեհամակարգը, որ որդեգրել էր Վիգեն Գրիգորյանը, մեզ համար պետք է լինի ուղեցույց և մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա նրա թողած հետքն ու ավանդը դարձնել գործելաոճ»,- գնահատանքի ու խոնարհումի իր խոսքում ընդգծել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը:

В НС Республики Арцах воздали дань уважения памяти депутата Верховного Совета НКР Вигена Григоряна
Сегодня, 5-го апреля, день памяти депутата Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики Вигена Григоряна.
30 лет назад в этот день в результате взрыва мины оборвалась жизнь депутата Верховного Совета НКР Вигена Григоряна – одного из символов Арцахской национально-освободительной борьбы.
Виген Григорян был дашнаком, одним из активистов Гадрута.  При его непосредственном участии в октябре 1991 года было осуществлено освобождение села Тог.
На выборах, состоявшихся 28-го декабря 1991 года, Виген Григорян был избран депутатом Верховного Совета НКР. Однако и после того, как он стал депутатом, Виген Григорян не сложил оружие. Со своим отрядом он участвовал в военной операции в Ходжалу и открытии «дороги жизни».
Сегодня в фойе Национального собрания глава парламента Арцаха Артур Товмасян в сопровождении депутатов возложил цветы к Мемориальной доске, увековечивающей память погибших депутатов.
На церемонии поминовения присутствовали члены семьи, родственники, однопартийцы и сослуживцы.
«Система ценностей, которой руководствовался Виген Григорян, должна стать для нас ориентиром. Каждый из нас должен суметь превратить оставленный им след и вклад в образ действий», – подчеркнул в своей речи депутат фракции «Армянская Революционная Федерация» Давид Ишханян.