Մարտի 23-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստ:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է նստաշրջանի ու նիստի օրակարգերը:Դրանք հաստատելուց հետո պատգամավորները քննարկել են Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունը, որը ներկայացվում է երկրորդ ընթերցմամբ: ԱԺ գլխադասային՝ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ առաջարկություն չի ստացել: Խորհրդարանը քվեարկությամբ միաձայն հավանություն է տվել Սահմանադրական փոփոխությանը:
ԱԺ նախագահը ներկայացրել է փոփոխության Սահմանադրությանը համապատասխանելիությունը որոշելու հարցով Գերագույն դատարան դիմելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծը: 32 կողմ ձայնով այն հավանության է արժանացել: Հարցի քննարկումը ընդհատվել է մինչև Գերագույն դատարանից պատասխան ստանալը:
Հաջորդիվ խորհրդարանը փակ գաղտնի քվեարկությամբ՝ 21 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Արցախի Հանրապետության Վերաքննիչ դատարանի դատավոր է նշանակել Արսեն Ամիրջանյանին:
Օրինագծերից պատգամավորները քննարկել են «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերը:
«Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ, «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը՝ վերջնական տեսքով:
«Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» 2020 թվականի մայիսի 21-ի ԱԺՈ-001-7 որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» հարցը ներկայացրել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը: Նա փոփոխության անհրաժեշտությունը հիմնավորել է ԱԺ բնականոն գործունեության ապահովմամբ: Որոշման նախագիծը հանձնաժողովում քննարկելու առաջարկով հանդես է եկել պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը: Առաջարկն ընդունվել է:

23-го марта было созвано очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Открывая заседание, председатель парламента Артур Товмасян представил повестки сессии и заседания. После их утверждения депутаты обсудили проект поправки к Конституции Республики Арцах, который был представлен во втором чтении. Головная постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам после первого чтения предложений касательно проекта не получила. В результате голосования парламент единогласно одобрил конституционную поправку.
Председатель НС представил проект решения НС об обращении в Верховный суд по вопросу определения соответствия поправки Конституции. 32 голосами «за» проект был удостоен положительного заключения. Обсуждение вопроса было отложено до заключения Верховного суда.
Далее парламент в результате тайного голосования (21 – «за», 11 – «против») назначил Арсена Амирджаняна судьей Апелляционного суда Республики Арцах.
Из законопроектов депутаты обсудили проекты «О внесении изменения в закон "Об оценочной деятельности недвижимого имущества"» и «О внесении изменения в закон "Об энергетике"».
Законопроект «О внесении изменения в закон "Об оценочной деятельности недвижимого имущества"» был принят в первом чтении, законопроект «О внесении изменения в закон "Об энергетике"» – в окончательном варианте.
Депутат Эдуард Агабекян представил на рассмотрение парламента вопрос «О внесении изменений в решение Национального собрания от 21-го мая 2020 года "О создании Счетной комиссии Национального собрания седьмого созыва"». Депутат обосновал внесение изменений необходимостью обеспечения нормальной деятельности НС. Депутат Артур Арутюнян выступил с предложением обсудить проект в комиссии. Возражений не было.