Մարտի 20-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում 2 օրինագծերի քննարկում էր:
««Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրեց ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմինե Միրզոյանը:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ընդլայնել օրենքի գործողության ոլորտը և գնահատման պարտադիր դեպքերի շրջանակը, սահմանել գնահատման գործունեություն իրականացնելու իրավասություն ունեցող կազմակերպությանը ներկայացվող որոշակի պահանջներ, որակավորման վկայականների գործողության դադարեցման նոր չափանիշներ։
Օրինագիծն արժանացել է գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը:
Արցախի Հանրապետության Նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը միտված է էներգետիկ ոլորտի կայուն զարգացմանը: Այն հանձնաժողովին ներկայացրեց ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը:
Նախագծի ընդունման արդյունքում արևային էներգիայի կիրառմամբ ինքնավար էներգիաարտադրողներին հնարավորություն կընձեռնվի սեփական կարիքները բավարարելու համար առանց լիցենզիայի կառուցել արևային տեղակայանք։
Նախագծի ընդունմամբ՝ արևային էներգիայի կիրառմամբ ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից արևային տեղակայանքի կառուցման և էլեկտրական էներգիայի արտադրության ժամանակահատվածը կերկարաձգվի մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը` դրանով իսկ ապահովելով արևային էներգետիկայի բնագավառում ներդրումների խրախուսումը։
ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կասյանը ներկայացրել է ԱԺ փորձագիտական ծառայության առաջարկները, որոնք ընդունվել են նախագծի հեղինակի կողմից: Դրանց հաշվառմամբ՝ նախագծի լրամշակված տարբերակը առաջին ընթերցմամբ կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստին:

20-го марта было созвано заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур.
На повестке дня было обсуждение двух законопроектов.
Проект закона «О внесении изменения в закон "О деятельности по оценке недвижимого имущества"» на рассмотрение комиссии представила временно исполняющая обязанности председателя Комитета кадастра и управления государственным имуществом Республики Арцах Армине Мирзоян.
В случае принятия проекта ожидается расширение сферы действия закона и ряда случаев, требующих обязательной оценки, установление определенных требований к организации, уполномоченной осуществлять оценочную деятельность, а также новые критерии прекращения действия квалификационных сертификатов.
Законопроект был удостоен положительного заключения головной комиссии.
Проект закона «О внесении изменения в закон "Об энергетике"», представленный Президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы, направлен на стабильное развитие энергетической сферы. Законопроект на рассмотрение комиссии представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Сурен Галстян.
В случае принятия проекта автономным производителям энергии, использующим солнечную энергию, с целью удовлетворения собственных потребностей будет предоставлена возможность строительства солнечной электростанции без лицензии. Период строительства солнечной установки и производства электроэнергии автономными производителями энергии, использующими солнечную энергию, будет продлен до 31-го декабря 2025 года, что обеспечит стимулирование инвестиций в сферу солнечной энергетики.
Председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур Владимир Касян представил предложения Экспертной службы НС, которые были приняты автором проекта. С учетом представленных предложений доработанный вариант проекта будет представлен в первом чтении на очередном заседании парламента.