Մարտի 15-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Օրակարգում առաջին ընթերցմամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին նախագծի հարցն էր:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանի ներկայացմամբ՝ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պետական կառավարման համակարգի կայունությունն ու անընդհատությունն ապահովելն է:
Հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության ապահովման հրամայականը, Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները, աշխարհաքաղաքական, տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաև ռազմական դրության պայմաններում պետական կառավարման համակարգի ճկունությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է ռազմական դրության դեպքում Նախագահ ընտրելու իրավունքը վերապահել Ազգային ժողովին:
Նախագիծը ներկայացնելուց հետո հեղինակը առաջարկել է մինչև երկրորդ ընթերցում գրավոր առաջարկությունների համար ժամկետ սահմանել մեկ շաբաթ:
Նախագիծը նախապես քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և արժանացել էր դրական եզրակացության:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը և պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը:
Այնուհետև նախագիծը քվեարկության է դրվել և միաձայն ընդունվել առաջին ընթերցմամբ:
Հաջորդիվ ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը հրապարակել է Ազգային ժողովի որոշումը.
«Ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 75-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը որոշում է.
2023թվականի մարտի 15-ին Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամաբ ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկների ներկայացման ժամկետը սահմանել մինչև սույն թվականի մարտի 21-ը՝ ժամը 17:00-ն»:

15-го марта состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
На повестке заседания был представленный в первом чтении проект поправки к Конституции Республики Арцах․
По словам первого заместителя руководителя аппарата президента республики Жирайра Мирзояна, необходимость принятия проекта заключается в обеспечении стабильности и непрерывности системы государственного управления.
Принимая во внимание императив обеспечения безопасности Республики Арцах, стоящие перед Республикой Арцах вызовы, геополитические и региональные развития, а также необходимость обеспечения гибкости системы государственного управления в условиях военного положения, предлагается в условиях военного положения право избирать президента предоставить Национальному собранию․
После представления проекта автор предложил установить недельный срок для письменных предложений до второго чтения․
Проект был предварительно обсужден на заседании головной комиссии и был удостоен положительного заключения․
В процессе обмена мнениями выступили председатель Национального собрания Артур Товмасян и депутат Гегам Степанян․
Далее проект был вынесен на голосование и единогласно принят в первом чтении․
Затем заместитель председателя НС Гагик Багунц обнародовал постановление Национального собрания.
«Руководствуясь частью 3 статьи 75 закона «Регламент Национального собрания», Национальное собрание Республики Арцах постановляет:
Срок представления письменных предложений по проекту поправки к Конституции Республики Арцах, принятому Национальным собранием в первом чтении 15-го марта 2023 года, установить до 21-го марта с. г., 17:00».