Մարտի 10-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Նիստին ներկա էր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգի միակ հարցը Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագիծն էր: Այն ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը: Նա հիմնավորել է փոփոխության անհրաժեշտությունը պետական կառավարման համակարգի կայունության ապահովման տեսանկյունից:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել զեկուցողին:
Մտքերի փոխանակումից հետո ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը նախագիծը քվեարկության է դրել: 3 կողմ ձայնով նախագիծը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ առաջին ընթերցմամբ կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

10-го марта было созвано заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. На заседании присутствовал председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян.
Единственным вопросом повестки дня стал проект поправки в Конституцию, который на рассмотрение комиссии представил первый заместитель руководителя аппарата Президента Республики Арцах Жирайр Мирзоян. Докладчик обосновал необходимость принятия поправки с точки зрения обеспечения стабильности системы управления.
Докладчик ответил на вопросы, заданные депутатами.
После обмена мнениями председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян вынес проект на голосование. 3 голосами «за» проект удостоился положительного заключения комиссии и будет представлен в первом чтении на очередном заседании НС.