Այսօր` մարտի 5-ին, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից իրականացված հերթական ահաբեկչության հետևանքով Արցախի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի 3 ծառայող զոհվել և 1 ծառայող ծանր վիրավորում է ստացել:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հայտնում եմ մեր խորին ցավակցությունը զոհվածների հարազատներին և մեր ամբողջ ժողովրդին:
Ադրբեջանի գործելակերպն անփոփոխ է. ահաբեկչական մեխանիզմների գործադրմամբ և, դրան զուգահեռ, պաշտոնական ապատեղեկատվություն տարածելու ճանապարհով մոլորեցնել միջազգային հանրությանը: Նրանց նպատակն է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ իրականացվող ռասայական խտրականության համատեքստում էթնիկ զտումների իրականացումը, սեփական հայրենիքից մեր ժողովրդի հարկադիր տեղահանությունը:
Կատարվածն Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակմանը զուգահեռ էսկալացիա սադրելու ադրբեջանական հետևողական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է: Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը և ահաբեկչական գործողությունները հաջորդել են ս.թ. փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին ՀՀ պահանջի բավարարմանը և փետրվարի 28-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Ս. Լավրովի կողմից Լաչինի միջանցքի մասին արտահայտած դիրքորոշմանը:

Today, March 5, as a result of another terrorist act committed by the military and political leadership of Azerbaijan, 3 employees of the Republic of Artsakh Ministry of Internal Affairs Passport and Visa Department duty shift personnel were killed and 1 employee was seriously injured.
On behalf of the National Assembly of the Republic of Artsakh, I express our deepest condolences to the families of the victims and to our entire people.
The tactics of Azerbaijan is unchanged: mislead the international community by using terrorist mechanisms and simultaneously spreading official disinformation. Their goal is to carry out ethnic cleansing by racial discrimination against the people of the Republic of Artsakh and forced expulsion of our people from their own homeland.
What has happened is another manifestation of Azerbaijan's consistent policy of provoking an escalation in parallel with the blockade of the Republic of Artsakh.
We draw the attention of the international community to the fact that the use of force and terrorist acts by Azerbaijan have followed the satisfaction by the International Court of Justice, on February 22 of this year, the demands of the Republic of Armenia on the unblocking of the Lachin corridor as well as the position expressed by the Minister of Foreign Affairs of Russia, S. Lavrov, regarding the Lachin corridor, February 28.