Այսօր` մարտի 5-ին, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից իրականացված հերթական ահաբեկչության հետևանքով Արցախի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի 3 ծառայող զոհվել և 1 ծառայող ծանր վիրավորում է ստացել:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հայտնում եմ մեր խորին ցավակցությունը զոհվածների հարազատներին և մեր ամբողջ ժողովրդին:
Ադրբեջանի գործելակերպն անփոփոխ է. ահաբեկչական մեխանիզմների գործադրմամբ և, դրան զուգահեռ, պաշտոնական ապատեղեկատվություն տարածելու ճանապարհով մոլորեցնել միջազգային հանրությանը: Նրանց նպատակն է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ իրականացվող ռասայական խտրականության համատեքստում էթնիկ զտումների իրականացումը, սեփական հայրենիքից մեր ժողովրդի հարկադիր տեղահանությունը:
Կատարվածն Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակմանը զուգահեռ էսկալացիա սադրելու ադրբեջանական հետևողական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է: Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը և ահաբեկչական գործողությունները հաջորդել են ս.թ. փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին ՀՀ պահանջի բավարարմանը և փետրվարի 28-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Ս. Լավրովի կողմից Լաչինի միջանցքի մասին արտահայտած դիրքորոշմանը:

Сегодня, 5-го марта, в результате очередного теракта, совершенного военно-политическим руководством Азербайджана, погибли трое сотрудников дежурной смены личного состава паспортно-визового управления Министерства внутренних дел Республики Арцах, один сотрудник получил тяжелое ранение.
От имени Национального собрания Республики Арцах выражаю наши глубокие соболезнования родным погибших и всему нашему народу.
Тактика Азербайджана неизменна: ввести международное сообщество в заблуждение, применяя террористические механизмы и параллельно распространяя официальную дезинформацию. Их цель – проведение этнических чисток в контексте расовой дискриминации, осуществляемой в отношении народа Республики Арцах, принудительное выселение нашего народа с собственной родины.
Произошедшее является очередным проявлением последовательной политики Азербайджана по провоцированию эскалации параллельно с блокадой Республики Арцах. Обращаем внимание международного сообщества на тот факт, что применение силы и террористические акты со стороны Азербайджана последовали за удовлетворением 22-го февраля сего года Международным судом ООН требования Республики Армения о разблокировании Лачинского коридора, а также высказанной 28-го февраля министром иностранных дел РФ С. Лавровым позицией по Лачинскому коридору.