Ցավով տեղեկացանք Արցախի գրողների միության նախագահ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Ստեփանակերտի «Գրիգոր Նարեկացի» համալսարանի ռեկտոր, բ.գ.դ. պրոֆեսոր, գրականագետ, բանաստեղծ Վարդան Հակոբյանի հանկարծակի մահվան մասին:
ԼՂՀ պետական օրհներգի խոսքերի հեղինակն է Վարդան Հակոբյանը, արցախյան համազգային ազատագրական շարժման ակտիվ գործիչ: Նա Արցախը Մայր Հայաստանին վերամիավորման մասին նամակի նախաձեռնողներից ու պատրաստողներից մեկն էր, նամակի տակ առաջին ստորագրության հեղինակը։ Ղեկավարել է նաև Արցախը Մայր Հայաստանին միավորելու համար Մոսկվա մեկնած մտավորականների պատվիրակությունը։
Նախաձեռնող խմբի հանձնարարությամբ 1988թ.-ին ղեկավարել է ԼՂ մարզային խորհրդի պատմական նստաշրջանի անցկացման աշխատանքները։
Մեծ է Վարդան Հակոբյանի ավանդը հայրենիքի և հայ գրականության զարգացման գործում:
Ազգային ժողովի ողջ անձակազմի և անձամբ իմ անունից ցավակցում ենք Մեծ մտավորականի հարազատներին, մերձավորներին, գրչընկերներին, ուսանողներին, զորակցություն ու տոկունություն մաղթում, կիսում կորստյան ծանր վիշտը:

С болью узнали о внезапной кончине председателя Союза писателей Арцаха, заслуженного деятеля культуры РА, ректора Степанакертского университета «Григор Нарекаци», доктора филологических наук, литературоведа, поэта, профессора Вардана Акопяна.
Вардан Акопян является автором слов государственного гимна НКР, активным деятелем Арцахского общенационального освободительного движения. Он был одним из инициаторов и подготовителей письма о воссоединении Арцаха с Матерью-Арменией, автором первой подписи под письмом. Вардан Акопян также возглавил делегацию интеллигенции, отправившуюся в Москву для объединения Арцаха с Матерью-Арменией.
По поручению инициативной группы в 1988 году руководил работами по проведению исторической сессии областного совета НК.
Вардан Акопян внес великий вклад в дело развития родины и армянской литературы.
От имени всего состава НС и от себя лично выражаю соболезнования родным и близким, коллегам по перу и студентам интеллигента с большой буквы, желаю стойкости и мужества, разделяю тяжелое горе утраты.