Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը փետրվարի 23-ին կայացած ԱԺ հերթական նիստում ընդունվել է որպես օրենք:
Նախագծով առաջարկվում է պահեստազորայիններին վարժական հավաքների կանչել ըստ անհրաժեշտության: Ընդ որում՝ շարքային և կրտսեր ենթասպայական կազմերի պահեստազորայինները վարժական հավաքների կարող են կանչվել ոչ ավելի, քան երեք ամիս մեկ տարվա ընթացքում, ավագ ենթասպայական և սպայական (բացառությամբ բարձրագույն սպայական) կազմերի պահեստազորայինները կարող են կանչվել ոչ ավելի, քան երկու ամիս մեկ տարվա ընթացքում:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գնդապետ Սերգեյ Առստամյանի փոխանցմամբ՝ նախագծի ընդունմամբ` կապահովվի Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ու պաշտպանության կազմակերպման և իրականացման հետ կապված միջոցառումների լիարժեք կատարումը, ինչպես նաև հնարավորություն կընձեռվի հավաքներին ներգրավված քաղաքացիներին զբաղվել նաև իրենց առօրյա հոգսերով:

Проект закона «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"», представленный Президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы, на состоявшемся 23-го февраля очередном заседании НС был принят в качестве закона.
Согласно законопроекту, предлагается призывать резервистов на учебные сборы по мере необходимости. При этом резервисты рядового и младшего прапорщического составов могут быть призваны на учебные сборы не более чем на три месяца в течение одного года, резервисты старшего прапорщического и офицерского (за исключением высшего офицерского) составов – не более чем на два месяца в течение одного года.
По словам заместителя министра обороны Республики Арцах полковника Сергея Арустамяна, в случае принятия проекта будет обеспечено полноценное выполнение мероприятий, связанных с организацией и осуществлением защиты территориальной целостности и обороны Республики Арцах, к тому же вовлеченным в сборы гражданам будет предоставлена возможность заниматься также своими повседневными заботами.