Բնակարանային ապահովման կարիք ունեցող զինծառայողներին հնարավորություն կտրվի օգտվելու բնակարանային պայմանների բարելավման ծրագրերից
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ փետրվարի 23-ի հերթական նիստում:
Արցախի Հանրապետության բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ի.Իշխանյանի տեղեկացմամբ՝ գործող օրենքով սահմանվում է զինծառայողների՝ որպես բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունենալու հանգամանքները և կարիք ունեցող չհամարվելու պայմանները, ինչպես նաև բնակարան հատկացնելիս հաշվի առնվող ընտանիքի անդամների ցանկը, ինչը նպատակահարմար չէ կարգավորել օրենսդրական ակտով, քանի որ նշված պայմանների փոփոխության դեպքում և բարելավող նորմերի սահմանման համար ամեն անգամ անհրաժեշտ է լինում հանդես գալ օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնությամբ: ՈՒստի նպատակահարմար է այն մանրամասն կարգավորել համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտով:
Միաժամանակ օրենքի նախագծով մատչելի և արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման պետական նպատակային ծրագրերից օգտվելու հնարավորություն կտրվի ոչ միայն մարտական հերթապահություն իրականացնող պայմանագրային զինծառայողներին, այլև բոլոր պայմանագրային զինծառայողներին:

Военнослужащим, нуждающимся в жилищном обеспечении, будет предоставлена возможность воспользоваться программами по улучшению жилищных условий
Проект закона «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"» был обсужден 23-го февраля на очередном заседании НС.
По словам временно исполняющего обязанности председателя жилищного комитета Республики Арцах И. Ишханян, действующим законом устанавливаются обстоятельства признания военнослужащих нуждающимися в улучшении жилищных условий и основания для неотнесения их к таковым, а также перечень членов семьи, учитываемых при предоставлении жилья, что нецелесообразно регулировать законодательным актом, поскольку в случае изменения указанных условий и для установления улучшающих норм необходимо каждый раз выступать с инициативой законодательного изменения. В связи с этим появляется необходимость детального урегулирования закона соответствующим подзаконным актом.
Согласно законопроекту, возможность воспользоваться государственными целевыми программами долгосрочного ипотечного кредитования на доступных и льготных условиях будет предоставлена не только военнослужащим по контракту, несущим боевое дежурство, но и всем военнослужащим по контракту.