Փոփոխություններ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում
Փետրվարի 23-ին կայացած ԱԺ հերթական նիտում խորոհրդարանը հավանություն է տվել ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկված  փոփոխություններին:
Համաձայն առաջարկվող  լրացումներին և փոփոխություններին՝  անձին հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակ կնշանակվի  նաև այն դեպքում, եթե նա օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատանքային ստաժ ունի կենսաթոշակի տեսակը փոխելու համար դիմելու ժամանակ:
Առաջարկվում է  քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող, հոգեբուժարանում բուժվող և ռազմական ուսումնական հաստատությունում սովորող քաղաքացիներից բացի, լիազորագրով վերսկսվել նաև առաջին խմբի հաշմանդամի դադարեցված կենսաթոշակը:
Հաջորդ փոփոխությամբ սահմանվում է  երկարաձգել կորոնավիրուսի համավարակի և 2020 թվականի պատերազմական գործողությունների հետ կապված՝ դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսելու համար դիմելու ժամկետները:
4) Արտակարգ իրավիճակում գտնվող օտարերկրյա պետությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված՝ այդ երկրում գտնվող կենսաթոշակառուների դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսել գրավոր դիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ գործողության ժամկետը չլրացած՝ այդ երկրում գործող նոտարի կողմից վավերացրած լիազորագրի հիման վրա:

Изменения в законе «О государственных пенсиях»
На состоявшемся 23-го февраля очередном заседании парламент одобрил изменения, предложенные проектом закона «О внесении дополнений и изменений в закон "О государственных пенсиях"». Согласно предлагаемым дополнениям и изменениям:
• Лицу будет назначена трудовая пенсия по инвалидности также в том случае, если он будет иметь установленный законом минимальный трудовой стаж на момент обращения за изменением вида пенсии;
• Будет установлено положение, согласно которому помимо пенсионных выплат граждан, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении, проходящих лечение в психиатрической больнице и обучающихся в военном учебном заведении, прекращенные пенсионные выплаты лиц, являющихся инвалидами первой группы, также могут быть возобновлены на основе доверенности;
• Будут продлены сроки подачи заявок на возобновление пенсионных выплат, приостановленных в связи с пандемией коронавируса и военными действиями 2020 года;
• В связи с событиями, произошедшими в находящемся в чрезвычайной ситуации иностранном государстве, возобновить прекращенные пенсионные выплаты лиц, находящихся в этом государстве, на основании заверенной действующим в этом государстве нотариусом доверенности с неистекшим сроком действия на момент подачи письменного заявления.