Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը փետրվարի 24-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը փետրվարի 24-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
Դատախազության մասին օրենքի 62-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետի համաձայն՝ հրաժարականի դեպքում գլխավոր դատախազի լիազորությունները դադարում են, եթե գլխավոր դատախազի կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացվելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում է ներկայացվում:

Заявление председателя Национального собрания Республики Арцах
24-го февраля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян выступил с заявлением, в котором говорится:
«Согласно части 1 статьи 129 закона «Регламент Национального собрания», объявляю, что 24-го февраля Генеральный прокурор Республики Арцах Гурген Нерсисян подал заявление об отставке.
Согласно пункту 8 части 2 статьи 62 закона «О прокуратуре», полномочия Генерального прокурора прекращаются, если не позднее чем в течение одной недели после подачи Генеральным прокурором заявления об отставке, подается повторное заявление об отставке».