Փետրվարի 23-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը: Այն վարում էր ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը հայտարարել է, որ խորհրդարանի 3 ընդդիմադիր խմբակցությունները նիստին չմասնակցելու որոշում են կայացրել՝ հաշվի առնելով հանրապետությունում առկա ընդհանուր խնդիրները:
Օրակարգի առաջին հարցը պարտադիր քննարկման ենթակա Արցախի Հանրապետության Վերաքննիչ դատարանի դատավորի նշանակման մասին հարցն էր:
Արցախի Հանրապետության ԲԴԽ նախագահ Կարեն Սաղյանը ներկայացրել է դատավորի թեկնածու Արսեն Ամիրջանյանի կենսագրական և աշխատանքային գործունեության տվյալները:
Դատավորի թեկնածուի խոսքը լսելուց հետո, խորհրդարանը հարցի քննարկումը հետաձգել է մինչև ԱԺ առաջիկա հերթական նիստը՝ հաշվիչ հանձնախմբի քվորումի բացակայության պատճառով:
Հաջորդիվ օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման հարցեր էին:
««Զբոսաշրջության և զբոսաշրջային գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում արժանացել էր դրական եզրակացության: 23 կողմ ձայնով օրենքն ընդունվել է:
«Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը 25 կողմ ձայնով ընդունվել է որպես օրենք:
Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանը, ներկայացնելով ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, նշել է, որ գլխադասային հանձնաժողովի ընթացքում պատգամավորների կողմից ներկայացված «Ուկրաինա» բառը «արտակարգ իրավիճակում գտնվող օտարերկրյա պետություն» արտահայտությամբ փոխելու մասին առաջարկությունն ընդունվել և ներկայացվել է լրամշակված տարբերակով:
Օրինագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը: 25 կողմ ձայնով նախագիծն ընդունվել է:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխութուն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախօրեին տվել էր դրական եզրակացություն: Օրենքի նախագծին խորհրդարանը քվեարկել է 24 կողմ ձայնով: Մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Սեյրան Հայրապետյանը:
Օրենսդրական վերջին փոփոխությունը սահմանված էր «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով: Նախագծի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը, որից հետո խորհրդարանի միաձայն որոշմամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
Պատգամավորներ Մարսել Պետրոսյանը, Արամ Գրիգորյանը և Արթուր Հարությունյանը հանդես են եկել հայտարարություններով:
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին պատգամավորների հարցերին պատասխանել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ու կառավարության անդամները:
8 պատգամավորի կողմից հնչեցվել է 14 հարց: Դրանք բռնի տեղահանվածների բնակարանային խնդիրների, վարկերի փոխհատուցման, սեյսմիկ վտանգի գնահատման, կտրոնային համակարգի արդյունավետության, Արցախի խնդրի միջազգայնացման արդյունքների, կրթության որակի ու դպրոցների, նախակրթարանների բնականոն գործունեության վերաբերյալ էին:

23-го февраля было созвано первое заседание 7-й сессии НС Республики Арцах 7-го созыва. Заседание вел заместитель председателя НС Гагик Багунц.
Прежде чем приступить к работе заседания, депутат фракции «Армянская Революционная Федерация» Давид Ишханян заявил, что три оппозиционные фракции парламента приняли решение не участвовать в заседании, учитывая возникшие в республике проблемы.
Первым вопросом повестки заседания стал подлежащий обязательному рассмотрению вопрос о назначении судьи Апелляционного суда Республики Арцах.
Председатель Высшего судебного совета Республики Арцах Карен Сагиян представил биографические и трудовые данные кандидата на пост судьи Арсена Амирджаняна.
Выслушав речь кандидата, парламент принял решение отложить обсуждение вопроса до следующего очередного заседания НС по причине отсутствия кворума Счетной комиссии.
Далее парламент приступил к обсуждению законодательных инициатив.
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О туризме и туристической деятельности"» ранее был удостоен положительного заключения головной комиссии. 25 голосами «за» парламент принял закон.
Законопроект «О внесении изменений в Уголовный кодекс» также был принят в качестве закона 25 голосами «за».
Министр социального развития и миграции Республики Арцах Армен Мангасарян, представляя проект закона «О внесении дополнений и изменений в закон "О государственных пенсиях"», отметил, что предложение головной комиссии о замене в законопроекте слова «Украина» на «иностранное государство, находящееся в чрезвычайной ситуации» было принято. Законопроект был представлен в доработанном варианте.
В процессе обмена мнениями по законопроекту выступил председатель НС Артур Товмасян. 25 голосами «за» парламент принял закон.
Постоянная комиссия по социальным вопросам и здравоохранению днем ранее дала положительное заключение относительно проекта закона «О внесении изменений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"». В пользу законопроекта проголосовали 24 депутата. В процессе обмена мнениями выступил депутат Сейран Айрапетян.
Последним парламент заслушал законопроект «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"». Положительное заключение головной комиссии относительно проекта представил председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян, после чего единогласным решением парламента проект был принят в качестве закона.
С депутатскими заявлениями выступили Марсель Петросян, Арам Григорян и Артур Арутюнян.
В процессе процедуры вопросов и ответов Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, государственный министр Рубен Варданян и члены Правительства ответили на вопросы депутатов.
Было задано 14 вопросов. Вопросы касались жилищных проблем внутренне перемещенных граждан, компенсации кредитов, оценки сейсмической угрозы, эффективности талонной системы, результатов интернационализации Арцахской проблемы, качества образования и нормальной деятельности школ и дошкольных учреждений.