Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ Արայիկ Հարությունյան
Նախ և առաջ ողջունում ու շնորհավորում եմ բոլորիս արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Համայն հայության` ճակատագրորեն երկատված այս հատվածի համար շարժումն, հիրավի, ունեցավ դարակազմիկ նշանակություն՝ իր ապագայի տեսլականը քարտեզագրելու, կանխորոշելու, տասնամյակների հպատակությունից ազատ ու անկախ ապրելակերպի հայտ ներկայացնելու տեսանկյունից: Մեր հիշողությունների ժապավենը հետ պտտելով դեպի 1988թ. իրադարձություններ՝ մեկ անգամ ևս ոգևորվում ու հպարտանում ենք խորհրդային ժամանակների արցախյան սերնդի նախաձեռնած համազգային զարթոնքով, ըստ արժանվույն գնահատում խորհրդային կայսերապետության տոտոլիտար ռեժիմին պատանդված և ազգային փոքրամասնություններից առաջինը գլուխ բարձրացրած արցախահայության ըմբոստությունը: Դա ոչ այլ ինչ էր, քան Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հայության ունեցած ճակատագրից խուսափում, իր պատմական հայրենիքում գոյապահպանական բացահայտ ազդականչ:
1988թ. փետրվարյան օրերը նշանավորվեցին ԼՂԻՄ-ի գրեթե բոլոր շրջաններում տեղի ունեցած ցույցերով ու միտինգներով, իսկ արդեն փետրվարի 13-ին Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում տեղի ունեցավ առաջին հանրահավաքը:
Ներկա պահին դահլիճում են արցախյան շարժման ակտիվիստներ, ցույցերի և միտինգների կազմակերպիչներ: Շնորհակալություն ձեր ազգանվեր գործունեության համար:
Անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ղարաբաղյան շարժումը, որպես արցախահայության ազգային -ազատագրական պայքար, ընդհատակյա կերպով առկա էր մինչև 1988 թվականի զանգվածային ցույցերն ու միտինգները: Դրդապատճառները տարաբնույթ էին: Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն իրականացրել է հայատյաց քաղաքականություն, ինչը դրսևորվել է սպանություններով, առևանգումներով ու խոշտանգումներով, բռնադատումներով ու բռնաճնշումներով: Ադրբեջանը չի բավարարվել ֆիզիկական հետապնդումներով: 70 տարիների ընթացքում ոչնչացրել է դարերի պատմություն ունեցող հարուստ մշակութային ու հոգևոր ժառանգությունը՝ նպատակ ունենալով արցախահայությանը հեռացնել իր կրոնից ու հավատից:
Անշուշտ, արցախահայությունը չէր կարող համակերպվել այդ ամենին, իր ազգային նկարագիրը պահպանելու և հետագա էթնիկ ուծացումից խուսափելու միակ ելքն ու երաշխիքը Մայր հայրենիքին վերամիավորվելն էր:
Ի հիշեցում նշեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, որպես միջազգային վեճ, առաջին անգամ ծագել է 1918 թվականին Ռուսաստանի կայսրության փլուզումից հետո՝ անկախ դարձած Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարածքային սահմանազատման անհրաժեշտության կապակցությամբ: Նույնիսկ Ազգերի լիգան Լեռնային Ղարաբաղը վիճելի կարգավիճակ ընդունեց: Իսկ Կարմիր բանակի կողմից հայկական երկրամասի բռնազավթումից հետո Ղարաբաղը մասնատվեց ու հանձնվեց Ադրբեջանին: Դրանով իսկ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը հանվեց Փարիզի խաղաղ խորհրդաժողովի օրակարգից, որտեղ նախատեսված էր Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի վերջնական հանգուցալուծումը:
Փաստորեն, Լեռնային Ղարաբաղը՝ պատմականորեն հայկական Արցախը, որն արդեն ճանաչված ու հռչակված էր որպես Խորհրդային Հայաստանի անքակտելի մաս, Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցվել է Ռուսաստանի կոմունիստական (բոլշևիկյան) կուսակցության Կովկասյան բյուրոյի 1921 թվականի հուլիսի 5-ի որոշմամբ: Իրականում այդ որոշումը իրավական տեսակետից հիմնազուրկ էր, քանզի այն անգամ չի քննարկվել ու քվեարկության չի դրվել երրորդ երկրի կուսակցական այդ մարմնում, որն ամենևին էլ օժտված չէր տարածքային հարցեր որոշելու իրավունքով: Լեռնային Ղարաբաղի բռնազավթումը (անեքսիան) անմիջականորեն իրականացվեց դեպի մահմեդական արևելք «կարմիր հեղափոխության» միջանցիկ տարհանման բոլշևիկյան ծրագրերի շրջանակներում: Կովբյուրոյի որոշումը դարձյալ ձևականորեն հավասարեցվել է բազմակողմանի միջազգային պայմանագրի, համաձայն որի Լեռնային Ղարաբաղին պետք է տրամադրվեր լայն ինքնավարություն: Սակայն, խախտելով Կովբյուրոյի՝ առանց այն էլ իրավական ուժ չունեցող որոշումը, Բաքուն, 1923 թվականի հուլիսի 23-ի ընդունած դեկրետով, մարզը կազմավորել է Լեռնային Ղարաբաղի մեկ հատվածի սահմաններում՝ երկրամասի բավականին մեծ շրջաններ՝ Քարվաճառ, Քաշաթաղ, Կովսական, Շահումյան և այլն, թողնելով նրա սահմաններից դուրս:
Անցյալ դարի 60-ական թվականներին արցախահայ մի շարք մտավորականների՝ ԼՂԻՄ -ը Մայր հայրենիքին վերամիավորելու փորձերն ու միջնորդությունները կասեցվեցին ազերական պետանվտանգության աշխատակիցների կողմից, իսկ ԽՍՀՄ ղեկավարությունը թողեց դա անպատասխան: Տարբեր տեսակի ճնշումների ու հետապնդումների արդյունքում նրանց մի մասը հարկադրաբար լքեց հայրենի երկրամասը:
Այսպիսով, ԼՂԻՄ-ը 1923 թվականին Ադրբեջանին բռնակցելուց հետո էլ բոլոր ժամանակներում արցախահայությունը առաջնորդված էր Մայր Հայաստանին վերամիավորման գաղափարական մղումներով:
Փառք ու պատիվ մտավորականության այդ սերնդի երախտավորներին:
Հարգելի´ ներկաներ
Ղարաբաղյան շարժման իրավաքաղաքական գագաթնակետը 35 տարի առաջ այս օրն էր: Արտահայտելով հայկական ինքնավար երկրամասի բնակչության բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը՝ ԼՂԻՄ-ի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի` մարզխորհրդի պատգամավորները 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանում ԼՂԻՄ -ը Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կազմից դուրս գալու և Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությանը վերամիավորելու մասին պատմական որոշում կայացրին: Այդ որոշմամբ՝ ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժումը մտավ իրավական հարթություն:
Ի պատասխան դրան՝ Բաքվի իշխանությունների կողմից մոլեգնեց հայատյացությունն ու արցախահայության հանդեպ վրեժխնդրությունը: Մերժելով ԼՂԻՄ մարզախորհրդի միջնորդագիրը՝ ԽՍՀՄ իշխանությունների թողտվությամբ, առավել դիպուկ արտահայտված հանցավոր անգործության ու անփութության պայմաններում Ադրբեջանը իրագործեց Սումգայիթի կոտորածը, որին հետևեցին Կիրովաբադի, Շամխորի, Շամախու, Բաքվի, Ադրբեջանի մյուս բնակավայրերի հայ բնակչության կոտորածները: Շուրջ կես միլիոն հայ դարձավ փախստական:
Արցախահայությունը համառ էր: Էթնիկ տիպական կենսակերպին հարիր իր կողահաստությամբ շարունակեց պայքարը՝ ընտրելով նոր մարտավարություն: Այնուհետև, երբ Ադրբեջանը հայտարարեց իր անկախության մասին, 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջանում որոշում կայացվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակագրի մասին՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին ու սկզբունքերին լրիվ համապատասխան:
Անկախ պետականության հռչակագրի ընդունումը ամրագրվեց 1991թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով, որի ընթացքում բնակչության ճնշող մեծամասնությունն արտահայտվել է Ադրբեջանից լրիվ անկախացման օգտին:
Մեր ժողովրդի ինքնորոշման սահմանադրական իրավունքի խաղաղ իրացմանը հակառակ՝ Ադրբեջանը առաջնորդվեց հիմնախնդիրը հանգուցալուծելու ուժի կիրառման տարբերակով: Ղարաբաղին պարտադրվեց լայնածավալ պատերազմ:
1992-1994 թթ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան առաջին պատերազմն ավարտվեց մեր նորանկախ պետությունը շրջափակած ադրբեջանական ռազմական հենակետերի ոչնչացմամբ ու տարածքների ազատագրմամբ, որով, փաստորեն շեշտակի նվազեցին մեր բնակավայրերի վրա հակառակորդի կողմից թիրախավորման և խոցելիության ռազմական հնարավորությունները, ապահովվեց անվտանգության գոտի:
1994 թ. մայիսի 12-ի Բիշքեկյան եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո Ադրբեջանը, այնուամենայնիվ, չհրաժարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մտքից:
Ադրբեջանի իշխանությունների սանձազերծած 2016 թվականի ապրիլյան և Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկչական ուժերի ներգրավմամբ 2020 թվականի աշնանային պատերազմները վերահաստատեցին Արցախն առանց հայերի ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության անթաքույց ու հեռագնա նենգ մտադրությունները:
Գլուխ ենք խոնարհում արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված մեր քաջարի զինվորների առջև: Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել նրանց անմար հիշատակը:
/ Լռության րոպե/
Շնորհակալություն
2020 թվականի աշնանային նախադեպն ու ծավալները չունեցած պատերազմը մեզ կանգնեցրել է լուրջ մարտահրավերների առջև: Մենք կանգնած ենք անցյալից դասեր առնելու, լավագույնը ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև:
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զորակազմը:
Պատեհ առիթ է այս ամբիոնից շնորհակալության խոսք հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ առաքելության համար: Պետք է նաև խոստովանել, որ խաղաղապահ ուժերին չի հաջողվում լիարժեք իրականացնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները հետպատերազմական ժամանակաընթացքում ավելի խորացան: Իշխանությունների կողմից արվում է հնարավորը բռնազավթված տարածքների տասնյակ հազարների հասնող բնակչությանը բնակարանններով ապահովելու, նրանց զբաղվածության, սոցիալական պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Առաջնահերթությունների շարքում է կաթվածահար տնտեսության և ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Սակայն 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, երբ Ադրբեջանը պաշարման մեջ առավ Արցախը, խափանվեցին այդ ծրագրերի իրականացումը: Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս - ուկրաինական հակամարտության ձգձգվող իրավիճակից, փորձում է օգտվել պահից և հնարավորինս հասնել առավելագույնի:
Նպատակ ունենալով էթնիկ զտում իրականացնել Արցախում, Ադրբեջանը հումանիտար աննախադեպ աղետ է առաջացրել՝ հույս ունենալով հայաթափել Արցախը:
Վստահ եմ, որ այս արհեստածին դժվարությունները ևս կհաղթահարենք: Մեր ազգային հպարտությունն անսասան է: Այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում: Անբեկանելի է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը:
Ելույթի ավարտից առաջ ևս մեկ կարևոր նկատառում. իրավիճակի թելադրանքով ՝ ղարաբաղյան շարժման հերթական հոբելյանը տոնում ենք համեստ ձևաչափով, բայց և այնպես, հավատացած եղեք, որ մեր պատմական առանցքային նշանակության բոլոր հոբելյանները ապագայում կդիմավորենք տոնական տրամադրությամբ:

Artur Tovmasyan, the Republic of Artsakh National Assembly President's Speech, at the Solemn Session Dedicated to the 35th Anniversary of the Karabakh Movement
Honorable President of the Republic of Artsakh, Araik Harutyunyan,
Dear second and third presidents, Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan,
Bishop Vrtanes Abramyan, Head of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church,
Ladies and gentlemen!
First of all, I welcome and congratulate all of us on the occasion of the 35th anniversary of the Karabakh national liberation struggle, the Karabakh movement.
The movement had a truly epochal significance from the point of view of predetermining and forecasting its future, declaring the demand for a free and independent way of life. Rewinding the tape of our memories back to 1988, once again we are inspired and proud of the nationwide awakening initiated by the Artsakh generation of Soviet times, we appreciate the liberation movement of the Artsakh Armenians who were in captivity of the totalitarian regime of the Soviet empire, who were the first of the national minorities to express their will. It was nothing more than an evasion of the fate of the Armenians of the Nakhichevan Autonomous Republic, a clear call for survival in their historical homeland.
The February days of 1988 were marked by demonstrations and rallies in almost all districts of the NKAR, and already on February 13, the first rally took place in the central square of Stepanakert.
Today the activists of the Artsakh movement, organizers of rallies and demonstrations are present in the hall. We are grateful for your patriotic activity.
We consider it necessary to emphasize that the Karabakh movement, as the national-liberation struggle of the Artsakh Armenians, existed underground before the mass demonstrations and rallies of 1988.
The motivations were varied. Within the Soviet Azerbaijan, the official Baku consistently implemented anti-Armenian policy, which was manifested by murders, kidnappings and tortures, suppressions and repressions in the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO). Azerbaijan did not limit itself to physical persecution. For 70 years, Azerbaijan has destroyed a rich cultural and spiritual heritage that has a long history. All this was aimed at forcing the Armenians of Artsakh to renounce their religion and faith.
Undoubtedly, the Armenians of Artsakh could not come to terms with what was happening. The only guarantee to preserve their national identity and avoid further ethnic assimilation was reunification with the Motherland.
As a reminder, the Nagorno-Karabakh problem, as an international dispute, arose for the first time after the collapse of the Russian Empire in 1918, due to the need for territorial demarcation between independent Armenia and Azerbaijan. Even the League of Nations accepted Nagorno Karabakh as a disputed status. And after the occupation of the Armenian territory by the Red Army, Karabakh was divided and handed over to Azerbaijan. With that, the Karabakh issue was removed from the agenda of the Paris Peace Conference, where the final resolution of the political status of Nagorno Karabakh was planned.
In fact, Nagorno Karabakh, historically Armenian Artsakh, which was already recognized and declared as an inseparable part of Soviet Armenia, was annexed to Soviet Azerbaijan by the decision of the Caucasian Bureau of the Communist (Bolshevik) Party of Russia on July 5, 1921. This decision was unfounded from a legal point of view, since it was not discussed and was not put to a vote in the party body of the third country, which was by no means endowed with the right to decide on territorial issues. The occupation (annexation) of Nagorno-Karabakh was directly carried out within the framework of the Bolshevik programs for the intermediate export of the "Red Revolution" to the Muslim East. The decision of the Caucasian Bureau was again formally equated with a multilateral international treaty, according to which broad autonomy was to be granted to Nagorno-Karabakh. However, violating the decision of the Caucasus Bureau, which already had no legal force, Baku, by a decree of July 23, 1923, formed a region within one part of Nagorno-Karabakh, leaving rather large regions outside it - Karvachar, Kashatagh, Kovsakan, Shaumyan and others
In the 60s of the last century, the attempts and petitions of a number of representatives of the Armenian intelligentsia of Artsakh to reunite the NKAR with the Motherland were suppressed by Azerbaijani state security officers, and the leadership of the USSR left this unanswered. As a result of various kinds of pressure and persecution, many of them were forced to leave their native land.
Thus, even after Nagorno-Karabakh was annexed by Azerbaijan in 1923, Artsakh Armenians were always guided by the ideological drive of reunification with Mother Armenia.
Glory and honor to the grateful people of that generation of intellectuals.
Dear attendees,
35 years ago this day was marked by the political and legal peak of the Karabakh movement. Expressing the will and desire of the absolute majority of the population of the Armenian Autonomous Territory, the deputies of the regional council of the highest representative body of the NKAO at an extraordinary session of the 20th convocation adopted a historic decision to withdraw the NKAO from the Azerbaijan Soviet Socialist Republic and reunite with the Armenian Soviet Socialist Republic. By this decision, the National Liberation Movement of Artsakh moved to legal platform.
In response to this, Armenophobia and a thirst for revenge against the Armenians of Artsakh flared up with renewed vigor in Azerbaijan. Rejecting the petition of the regional council of the NKAR, with the connivance of the authorities of the USSR, in the conditions of pronounced criminal inaction and negligence, Azerbaijan carried out pogroms in Sumgayit, followed by the massacre of the Armenian population of Kirovabad, Shamkhor, Shamakhi, Baku and other settlements of Azerbaijan. About half a million people became refugees.
Artsakh Armenians were adamant. Having chosen a new tactic, they continued the struggle with the persistence inherent in the ethnic way of life. After Azerbaijan declared its independence, on September 2, 1991, at the joint session of the regional and Shahumyan district councils of deputies in Stepanakert, a decision was made to adopt the Declaration of the Nagorno-Karabakh Republic in full compliance with the fundamental norms and principles of international law.
The adoption of the Declaration of Independent Statehood was confirmed by the results of a nationwide referendum held on December 10, 1991, during which the vast majority of the population voted for complete independence from Azerbaijan.
Contrary to the peaceful implementation of the constitutional right of our people to self-determination, Azerbaijan has chosen the path of using force. A full-scale war was imposed on Karabakh.
The first Azerbaijani-Karabakh war of 1992-1994 ended with the destruction of Azerbaijani military strongholds that surrounded our newly independent state, and the liberation of territories, which made it possible to significantly reduce the military possibilities of enemy attacks on our settlements and provide a security zone.
After signing the Bishkek tripartite agreement on May 12, 1994, Azerbaijan, however, did not abandon the idea of resolving the Karabakh problem by military means.
The April 2016 war unleashed by the Azerbaijani authorities and the 2020 autumn war with the participation of Turkey and international terrorist forces confirmed the undisguised and far-reaching insidious intentions of the Azerbaijani military-political leadership - to rule Artsakh without Armenians.
We bow our heads before our brave soldiers who died in all Artsakh wars. Let's honor their eternal memory with a minute of silence.
/minute of silence/
The autumn precedent 2020 and the unprecedented scale of war put us in front of serious challenges. We are faced with the imperative to learn lessons from the past and sum up what happened.
At the moment, the priority task is to ensure the reliable security of the country, which is carried out by the peacekeeping contingent of the Russian Federation and the forces of the Defense Army of the Republic of Artsakh.
It is a good opportunity to thank the Russian Federation for the peacekeeping mission from this podium. It must also be admitted that the peacekeeping forces are not able to fully implement the obligations assumed by the tripartite agreement of November 9, 2020.
The problems facing the Artsakh Republic deepened in the post-war period. The authorities are doing their best to provide housing for tens of thousands of occupied territories, improve their employment and social conditions.
This is an opportunity to thank the Russian Federation for its peacekeeping mission from the podium. It should also be recognized that the peacekeeping forces are not able to fully fulfill the obligations assumed by the tripartite agreement of November 9, 2020.
Among the priorities is the rehabilitation of the paralyzed economy and infrastructure. However, from December 12, 2022, when Azerbaijan took Artsakh under siege, the implementation of those plans was disrupted. Taking advantage of the protracted situation of the Russian-Ukrainian conflict, Azerbaijan is trying to take advantage of the moment and reach the maximum as possible.
Aiming to carry out ethnic cleansing in Artsakh, Azerbaijan has caused an unprecedented humanitarian disaster, hoping to depopulate Artsakh.
I am sure that we will overcome these artificial difficulties as well. Our national pride is unwavering. No one can disrupt it. We are determined in our fight. The will of an Artsakh citizen to live and create in his historical homeland is irrevocable.
I am sure that we will overcome these artificially created difficulties. Our national pride is unshakeable. We are full of determination to fight. The indomitable will of the Turks to live and create in their historical homeland.
We celebrate the next anniversary of the Karabakh movement in a modest format, but let’s be sure that in the future we will celebrate all anniversaries of historical significance in a festive mood.