Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ Արայիկ Հարությունյան
Նախ և առաջ ողջունում ու շնորհավորում եմ բոլորիս արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Համայն հայության` ճակատագրորեն երկատված այս հատվածի համար շարժումն, հիրավի, ունեցավ դարակազմիկ նշանակություն՝ իր ապագայի տեսլականը քարտեզագրելու, կանխորոշելու, տասնամյակների հպատակությունից ազատ ու անկախ ապրելակերպի հայտ ներկայացնելու տեսանկյունից: Մեր հիշողությունների ժապավենը հետ պտտելով դեպի 1988թ. իրադարձություններ՝ մեկ անգամ ևս ոգևորվում ու հպարտանում ենք խորհրդային ժամանակների արցախյան սերնդի նախաձեռնած համազգային զարթոնքով, ըստ արժանվույն գնահատում խորհրդային կայսերապետության տոտոլիտար ռեժիմին պատանդված և ազգային փոքրամասնություններից առաջինը գլուխ բարձրացրած արցախահայության ըմբոստությունը: Դա ոչ այլ ինչ էր, քան Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հայության ունեցած ճակատագրից խուսափում, իր պատմական հայրենիքում գոյապահպանական բացահայտ ազդականչ:
1988թ. փետրվարյան օրերը նշանավորվեցին ԼՂԻՄ-ի գրեթե բոլոր շրջաններում տեղի ունեցած ցույցերով ու միտինգներով, իսկ արդեն փետրվարի 13-ին Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում տեղի ունեցավ առաջին հանրահավաքը:
Ներկա պահին դահլիճում են արցախյան շարժման ակտիվիստներ, ցույցերի և միտինգների կազմակերպիչներ: Շնորհակալություն ձեր ազգանվեր գործունեության համար:
Անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ղարաբաղյան շարժումը, որպես արցախահայության ազգային -ազատագրական պայքար, ընդհատակյա կերպով առկա էր մինչև 1988 թվականի զանգվածային ցույցերն ու միտինգները: Դրդապատճառները տարաբնույթ էին: Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն իրականացրել է հայատյաց քաղաքականություն, ինչը դրսևորվել է սպանություններով, առևանգումներով ու խոշտանգումներով, բռնադատումներով ու բռնաճնշումներով: Ադրբեջանը չի բավարարվել ֆիզիկական հետապնդումներով: 70 տարիների ընթացքում ոչնչացրել է դարերի պատմություն ունեցող հարուստ մշակութային ու հոգևոր ժառանգությունը՝ նպատակ ունենալով արցախահայությանը հեռացնել իր կրոնից ու հավատից:
Անշուշտ, արցախահայությունը չէր կարող համակերպվել այդ ամենին, իր ազգային նկարագիրը պահպանելու և հետագա էթնիկ ուծացումից խուսափելու միակ ելքն ու երաշխիքը Մայր հայրենիքին վերամիավորվելն էր:
Ի հիշեցում նշեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, որպես միջազգային վեճ, առաջին անգամ ծագել է 1918 թվականին Ռուսաստանի կայսրության փլուզումից հետո՝ անկախ դարձած Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարածքային սահմանազատման անհրաժեշտության կապակցությամբ: Նույնիսկ Ազգերի լիգան Լեռնային Ղարաբաղը վիճելի կարգավիճակ ընդունեց: Իսկ Կարմիր բանակի կողմից հայկական երկրամասի բռնազավթումից հետո Ղարաբաղը մասնատվեց ու հանձնվեց Ադրբեջանին: Դրանով իսկ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը հանվեց Փարիզի խաղաղ խորհրդաժողովի օրակարգից, որտեղ նախատեսված էր Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի վերջնական հանգուցալուծումը:
Փաստորեն, Լեռնային Ղարաբաղը՝ պատմականորեն հայկական Արցախը, որն արդեն ճանաչված ու հռչակված էր որպես Խորհրդային Հայաստանի անքակտելի մաս, Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցվել է Ռուսաստանի կոմունիստական (բոլշևիկյան) կուսակցության Կովկասյան բյուրոյի 1921 թվականի հուլիսի 5-ի որոշմամբ: Իրականում այդ որոշումը իրավական տեսակետից հիմնազուրկ էր, քանզի այն անգամ չի քննարկվել ու քվեարկության չի դրվել երրորդ երկրի կուսակցական այդ մարմնում, որն ամենևին էլ օժտված չէր տարածքային հարցեր որոշելու իրավունքով: Լեռնային Ղարաբաղի բռնազավթումը (անեքսիան) անմիջականորեն իրականացվեց դեպի մահմեդական արևելք «կարմիր հեղափոխության» միջանցիկ տարհանման բոլշևիկյան ծրագրերի շրջանակներում: Կովբյուրոյի որոշումը դարձյալ ձևականորեն հավասարեցվել է բազմակողմանի միջազգային պայմանագրի, համաձայն որի Լեռնային Ղարաբաղին պետք է տրամադրվեր լայն ինքնավարություն: Սակայն, խախտելով Կովբյուրոյի՝ առանց այն էլ իրավական ուժ չունեցող որոշումը, Բաքուն, 1923 թվականի հուլիսի 23-ի ընդունած դեկրետով, մարզը կազմավորել է Լեռնային Ղարաբաղի մեկ հատվածի սահմաններում՝ երկրամասի բավականին մեծ շրջաններ՝ Քարվաճառ, Քաշաթաղ, Կովսական, Շահումյան և այլն, թողնելով նրա սահմաններից դուրս:
Անցյալ դարի 60-ական թվականներին արցախահայ մի շարք մտավորականների՝ ԼՂԻՄ -ը Մայր հայրենիքին վերամիավորելու փորձերն ու միջնորդությունները կասեցվեցին ազերական պետանվտանգության աշխատակիցների կողմից, իսկ ԽՍՀՄ ղեկավարությունը թողեց դա անպատասխան: Տարբեր տեսակի ճնշումների ու հետապնդումների արդյունքում նրանց մի մասը հարկադրաբար լքեց հայրենի երկրամասը:
Այսպիսով, ԼՂԻՄ-ը 1923 թվականին Ադրբեջանին բռնակցելուց հետո էլ բոլոր ժամանակներում արցախահայությունը առաջնորդված էր Մայր Հայաստանին վերամիավորման գաղափարական մղումներով:
Փառք ու պատիվ մտավորականության այդ սերնդի երախտավորներին:
Հարգելի´ ներկաներ
Ղարաբաղյան շարժման իրավաքաղաքական գագաթնակետը 35 տարի առաջ այս օրն էր: Արտահայտելով հայկական ինքնավար երկրամասի բնակչության բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը՝ ԼՂԻՄ-ի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի` մարզխորհրդի պատգամավորները 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանում ԼՂԻՄ -ը Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կազմից դուրս գալու և Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությանը վերամիավորելու մասին պատմական որոշում կայացրին: Այդ որոշմամբ՝ ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժումը մտավ իրավական հարթություն:
Ի պատասխան դրան՝ Բաքվի իշխանությունների կողմից մոլեգնեց հայատյացությունն ու արցախահայության հանդեպ վրեժխնդրությունը: Մերժելով ԼՂԻՄ մարզախորհրդի միջնորդագիրը՝ ԽՍՀՄ իշխանությունների թողտվությամբ, առավել դիպուկ արտահայտված հանցավոր անգործության ու անփութության պայմաններում Ադրբեջանը իրագործեց Սումգայիթի կոտորածը, որին հետևեցին Կիրովաբադի, Շամխորի, Շամախու, Բաքվի, Ադրբեջանի մյուս բնակավայրերի հայ բնակչության կոտորածները: Շուրջ կես միլիոն հայ դարձավ փախստական:
Արցախահայությունը համառ էր: Էթնիկ տիպական կենսակերպին հարիր իր կողահաստությամբ շարունակեց պայքարը՝ ընտրելով նոր մարտավարություն: Այնուհետև, երբ Ադրբեջանը հայտարարեց իր անկախության մասին, 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջանում որոշում կայացվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակագրի մասին՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին ու սկզբունքերին լրիվ համապատասխան:
Անկախ պետականության հռչակագրի ընդունումը ամրագրվեց 1991թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով, որի ընթացքում բնակչության ճնշող մեծամասնությունն արտահայտվել է Ադրբեջանից լրիվ անկախացման օգտին:
Մեր ժողովրդի ինքնորոշման սահմանադրական իրավունքի խաղաղ իրացմանը հակառակ՝ Ադրբեջանը առաջնորդվեց հիմնախնդիրը հանգուցալուծելու ուժի կիրառման տարբերակով: Ղարաբաղին պարտադրվեց լայնածավալ պատերազմ:
1992-1994 թթ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան առաջին պատերազմն ավարտվեց մեր նորանկախ պետությունը շրջափակած ադրբեջանական ռազմական հենակետերի ոչնչացմամբ ու տարածքների ազատագրմամբ, որով, փաստորեն շեշտակի նվազեցին մեր բնակավայրերի վրա հակառակորդի կողմից թիրախավորման և խոցելիության ռազմական հնարավորությունները, ապահովվեց անվտանգության գոտի:
1994 թ. մայիսի 12-ի Բիշքեկյան եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո Ադրբեջանը, այնուամենայնիվ, չհրաժարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մտքից:
Ադրբեջանի իշխանությունների սանձազերծած 2016 թվականի ապրիլյան և Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկչական ուժերի ներգրավմամբ 2020 թվականի աշնանային պատերազմները վերահաստատեցին Արցախն առանց հայերի ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության անթաքույց ու հեռագնա նենգ մտադրությունները:
Գլուխ ենք խոնարհում արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված մեր քաջարի զինվորների առջև: Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել նրանց անմար հիշատակը:
/ Լռության րոպե/
Շնորհակալություն
2020 թվականի աշնանային նախադեպն ու ծավալները չունեցած պատերազմը մեզ կանգնեցրել է լուրջ մարտահրավերների առջև: Մենք կանգնած ենք անցյալից դասեր առնելու, լավագույնը ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև:
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զորակազմը:
Պատեհ առիթ է այս ամբիոնից շնորհակալության խոսք հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ առաքելության համար: Պետք է նաև խոստովանել, որ խաղաղապահ ուժերին չի հաջողվում լիարժեք իրականացնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները հետպատերազմական ժամանակաընթացքում ավելի խորացան: Իշխանությունների կողմից արվում է հնարավորը բռնազավթված տարածքների տասնյակ հազարների հասնող բնակչությանը բնակարանններով ապահովելու, նրանց զբաղվածության, սոցիալական պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Առաջնահերթությունների շարքում է կաթվածահար տնտեսության և ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Սակայն 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, երբ Ադրբեջանը պաշարման մեջ առավ Արցախը, խափանվեցին այդ ծրագրերի իրականացումը: Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս - ուկրաինական հակամարտության ձգձգվող իրավիճակից, փորձում է օգտվել պահից և հնարավորինս հասնել առավելագույնի:
Նպատակ ունենալով էթնիկ զտում իրականացնել Արցախում, Ադրբեջանը հումանիտար աննախադեպ աղետ է առաջացրել՝ հույս ունենալով հայաթափել Արցախը:
Վստահ եմ, որ այս արհեստածին դժվարությունները ևս կհաղթահարենք: Մեր ազգային հպարտությունն անսասան է: Այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում: Անբեկանելի է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը:
Ելույթի ավարտից առաջ ևս մեկ կարևոր նկատառում. իրավիճակի թելադրանքով ՝ ղարաբաղյան շարժման հերթական հոբելյանը տոնում ենք համեստ ձևաչափով, բայց և այնպես, հավատացած եղեք, որ մեր պատմական առանցքային նշանակության բոլոր հոբելյանները ապագայում կդիմավորենք տոնական տրամադրությամբ:

Многоуважаемый Президент Республики Арцах Араик Арутюнян,
Прежде всего приветствую и поздравляю всех нас с 35-летием Арцахской национально-освободительной борьбы – Карабахского движения.
Движение имело поистине эпохальное значение с точки зрения предопределения и прогнозирования своего будущего, заявления требования на свободный и независимый от подчинения образ жизни. Перематывая ленту наших воспоминаний назад к 1988 году, вновь воодушевляемся и гордимся общенациональным пробуждением, инициированным арцахским поколением советских времен, по достоинству оцениваем освободительное движение находившихся в плену тоталитарного режима советской империи арцахских армян, которые первыми из национальных меньшинств выразили свою волю. Это было не что иное, как уклонение от судьбы армян Нахичеванской Автономной Республики, явный призыв к выживанию на своей исторической родине.
Февральские дни 1988 года ознаменовались демонстрациями и митингами почти во всех районах НКАО, а уже 13-го февраля на центральной площади Степанакерта состоялся первый митинг.
Сегодня в зале находятся активисты Арцахского движения, организаторы митингов и демонстраций. Мы благодарны вам за патриотическую деятельность.
Считаем необходимым подчеркнуть, что Карабахское движение, как национально-освободительная борьба армян Арцаха, до массовых демонстраций и митингов 1988 года было подпольным. Причины были разные: в составе Советского Азербайджана официальный Баку в Нагорно-Карабахской автономной области последовательно осуществлял армянофобскую политику, что проявлялось убийствами, похищениями, пытками и репрессиями. Азербайджан не ограничился физическими преследованиями. За 70 лет Азербайджаном было уничтожено имеющее многовековую историю богатое культурное и духовное наследие. Все это преследовало цель принудить армян Арцаха отказаться от своей религии и веры.
Несомненно, армяне Арцаха не могли смириться с происходящим. Единственной гарантией сохранить свой национальный облик и избежать дальнейшей этнической ассимиляции было воссоединение с Матерью-родиной.
Напомню, что проблема Нагорного Карабаха, как международный спор, впервые возникла после распада Российской империи в 1918 году в связи с необходимостью территориальной делимитации между провозгласившими независимость Арменией и Азербайджаном. Даже Лига Наций придала Нагорному Карабаху спорный статус. А после оккупации Красной Армией армянского края Карабах был разделен и передан Азербайджану. Тем самым карабахская проблема была снята с повестки Парижской мирной конференции, где предусматривалось окончательное решение политического статуса Нагорного Карабаха.
Фактически, Нагорный Карабах – исторически армянский Арцах, уже признанный и провозглашенный как неотъемлемая часть Советской Армении, был присоединен к Советскому Азербайджану решением Кавказского бюро коммунистической (большевистской) партии России от 5-го июля 1921 года. Это решение было безосновательным с правовой точки зрения, поскольку оно не было обсуждено и не было вынесено на голосование в партийном органе третьей страны, который отнюдь не был наделен правом решать территориальные вопросы. Оккупация (аннексия) Нагорного Карабаха была непосредственно осуществлена в рамках большевистских программ по промежуточному экспорту «красной революции» на мусульманский Восток. Решение Кавказского бюро вновь формально было приравнено к многостороннему международному договору, согласно которому Нагорному Карабаху должна была быть предоставлена широкая автономия. Однако, нарушив и без того не имеющее юридической силы решение Кавказского бюро, Баку декретом от 23-го июля 1923 года сформировал область в пределах одной части Нагорного Карабаха, оставив за ее пределами довольно крупные районы – Карвачар, Кашатаг, Ковсакан, Шаумян и др.
В 60-е годы прошлого века попытки и ходатайства ряда представителей армянской интеллигенции Арцаха о воссоединении НКАО с Матерью-родиной были пресечены азербайджанскими сотрудниками госбезопасности, а руководство СССР оставило это без ответа. В результате разного рода давлений и преследований многие из них были вынуждены покинуть родной край.
Таким образом, после присоединения в 1923 году НКАО к Азербайджану армяне Арцаха во все времена руководствовались идеологическими устремлениями воссоединения с Матерью-Арменией.
Слава и честь выдающимся деятелям интеллигенции того поколения.
35 лет назад этот день ознаменовался политико-правовым пиком Карабахского движения. Выражая волю и желание абсолютного большинства населения армянского автономного края, депутаты областного совета высшего представительного органа НКАО на внеочередной сессии 20-го созыва приняли историческое решение о выходе НКАО из состава Азербайджанской Советской Социалистической Республики и воссоединении с Армянской Советской Социалистической Республикой. Этим решением национально-освободительное движение Арцаха перешло в правовую плоскость.
В ответ на это в Азербайджане с новой силой вспыхнула армянофобия и жажда мести по отношению к армянам Арцаха. Отклонив ходатайство областного совета НКАО, с попустительства властей СССР, в условиях выраженного преступного бездействия и халатности Азербайджан осуществил погромы в Сумгаите, за которыми последовала резня армянского населения Кировабада, Шамхора, Шемахи, Баку и других населенных пунктов Азербайджана. Около полумиллиона человек стали беженцами.
Арцахские армяне были непреклонны. Выбрав новую тактику, они продолжили борьбу с упорством, присущим этническому образу жизни. После объявления Азербайджаном о своей независимости, 2-го сентября 1991 года на совместной сессии областного и Шаумянского районного советов депутатов в Степанакерте было принято решение о принятии Декларации Нагорно-Карабахской Республики в полном соответствии с основополагающими нормами и принципами международного права.
Принятие Декларации о независимой государственности было закреплено результатами всенародного референдума, состоявшегося 10-го декабря 1991 года, в ходе которого подавляющее большинство населения высказалось за полную независимость от Азербайджана.
Вопреки мирной реализации конституционного права нашего народа на самоопределение, Азербайджан пошел путем применения силы. Карабаху навязали полномасштабную войну.
Первая азербайджано-карабахская война 1992-1994 годов завершилась уничтожением азербайджанских военных опорных пунктов, окруживших наше только обретшее независимость государство, и освобождением территорий, что позволило существенно уменьшить военные возможности нападения противника на наши населенные пункты и обеспечить зону безопасности.
После подписания 12-го мая 1994 года Бишкекского трехстороннего соглашения Азербайджан, тем не менее, не отказался от идеи решения карабахской проблемы военным путем.
Развязанные властями Азербайджана апрельская война 2016 года и осенняя война 2020 года с участием Турции и международных террористических сил подтвердили неприкрытые и далеко идущие коварные намерения азербайджанского военно-политического руководства – владеть Арцахом без армян.
Мы склоняем головы перед нашими отважными солдатами, погибшими во всех арцахских войнах. Почтим минутой молчания их вечную память.
/Минута молчания/
Уважаемые присутствующие!
Беспрецедентная по масштабам осенняя война 2020 года поставила нас перед серьезными вызовами. Нам необходимо извлечь уроки из прошлого, воссоздать лучшее, обобщить произошедшее.
На данный момент первоочередной задачей является обеспечение надежной безопасности страны, которую осуществляют миротворческий контингент Российской Федерации и силы Армии обороны Республики Арцах.
Это удобный случай с трибуны поблагодарить Российскую Федерацию за миротворческую миссию. Следует также признать, что миротворческим силам не удается в полной мере выполнять обязательства, взятые на себя трехсторонним соглашением от 9-го ноября 2020 года.
Проблемы, стоящие перед Республикой Арцах, еще более углубились в послевоенный период. Власти делают все возможное для обеспечения жильем десятки тысяч жителей оккупированных территорий, улучшения их социальных условий и решения вопроса занятости.
Одним из приоритетов является восстановление парализованной экономики и инфраструктуры, однако после блокирования Азербайджаном Арцаха 12-го декабря 2022 года, осуществление этих планов было сорвано. Азербайджан, пользуясь затяжной ситуацией российско-украинского конфликта, пытается воспользоваться случаем и по возможности достичь максимальных результатов.
С целью осуществления этнической чистки в Арцахе Азербайджан вызвал беспрецедентную гуманитарную катастрофу, надеясь тем самым деарменизировать Арцах.
Уверен, что мы преодолеем и эти искусственно созданные трудности. Наша национальная гордость непоколебима. Мы полны решимости бороться. Непреклонна воля арцахца жить и созидать на своей исторической родине.
Еще одно важное соображение перед окончанием выступления, которое обусловлено сложившейся ситуацией: очередную годовщину Карабахского движения мы отмечаем в скромном формате, но будьте уверены, что в будущем все годовщины исторического значения мы будем встречать в праздничном настроении.