Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
21 փետրվարի 2023
Փետրվարի 21-ին  Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ  հրավիրել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական  նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը  ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը  ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն  Մանգասարյանը:
Նախարարի հաղորդմամբ՝ նախագծում առաջարկվող առաջին լրացման նպատակը  հաշմանդամության սոցիալական կենսաթոշակ ստացող անձանց համար կենսաթոշակի տեսակը փոխելու  և հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակ ստանալու հնարավորության սահմանումն է՝ տարիքային խմբերի համար սահմանված համապատասխան աշխատանքային ստաժի ձեռքբերման պարագայում:
Հաջորդ լրացմամբ կսահմանվի, որ քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող, հոգեբուժարանում բուժվող և ռազմական ուսումնական հաստատությունում սովորող քաղաքացիներից բացի, լիազորագրով կարող է վերսկսվել նաև առաջին խմբի հաշմանդամի դադարեցված կենսաթոշակը:
Կհստակեցվի բնակչության սոցիալական պաշտպանության պետական կազմակերպություններում ապրող՝ 18 տարին լրացած կենսաթոշակառուին վճարվող կենսաթոշակի չափը:
Նախագծով առաջարկվում է նաև երկարաձգել կորոնավիրուսի համավարակի և 2020 թվականի պատերազմական գործողությունների հետ կապված՝ դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսելու համար դիմելու ժամկետները:
Օրինագծի վերջին լրացումը վերաբերում է Ուկրաինայում գտնվող և այդ երկրում տիրող իրավիճակի պատճառով վերադառնալու հնարավորություն չունեցող մեր հայրենակիցների կենսաթոշակներին: Նման կենսաթոշակների վերսկսումը նույնպես կթույլատրվի լիազորագրերով՝ գրավոր դիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ գործողության ժամկետը չլրացած: Ընդ որում ՝ չվճարված  կենսաթոշակը կվճարվի կենսաթոշակ ստանալու իրավունք ունենալու ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
Հանձնաժողովի անդամների առաջարկությամբ և ԱԺ փորձագիտական ծառայության եզրակացության հիման վրա նախագծով առաջարկվող վերջին փոփոխությունը լրամշակման կենթարկվի:
Դրական եզրակացությամբ նախագիծը կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում:
Օրակարգի հաջորդ հարցը «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխութուն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ հարցի քննարկումն էր:
Արցախի Հանրապետության բնակարանային հարցերի կոմիտեի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ի.Իշխանյանի  ներկայացմամբ՝  օրենքի նախագծով կհստակեցվեն հաշվառման և տրամադրման կարգերը, որոնք կհաստատվեն Արցախի Հանրապետության կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
Միաժամանակ օրենքի նախագծով մատչելի և արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման պետական նպատակային ծրագրերից օգտվելու հնարավորություն կտրվի ոչ միայն մարտական հերթապահություն իրականացնող պայմանագրային զինծառայողներին, այլև բոլոր պայմանագրային զինծառայողներին:
Օրենքի  նախագծի ընդունմամբ՝ բնակարանային պայմանների բարելավման ծրագրերից կօգտվեն բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող բոլոր զինծառայողները:
Օրինագիծը 5 կողմ ձայնով արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը , և այն կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստին:

Artsakh NA Standing Committee on Social Affairs and Health Has Convened a Sitting
February 21, a regular sitting of the Standing Committee on Social Affairs and Health of the Artsakh National Assembly was convened under the chairmanship of Aram Grigoryan.
The first item on the agenda was the discussion of the draft law "On Amendments and Amendments to the Law “On State Pensions”", which was presented by the Minister of Social Development and Migration of Artsakh, Armen Mangasaryan.
According to the Minister, the purpose of the first amendment proposed in the project is to define the possibility of changing the type of pension and receiving a disability work pension for persons receiving a disability social pension in case of obtaining the appropriate work experience defined for age groups.
The next amendment will define that in addition to citizens serving sentences in a penitentiary, being treated in a psychiatric hospital and studying in a military educational institution, the suspended pension of the disabled person of the first group can also be resumed with a power of attorney.
The amount of the pension paid to a person who has reached the age of 18 and lives in state organizations for social security  of the population.
The draft also proposes to extend the deadlines for applying for the resumption of suspended pension payments due to the coronavirus pandemic and the war operations of 2020.
The last addition to the bill concerns and to the pensions of our compatriots who do not have the opportunity to return due to the situation in that country. Resumption of such pensions will also be permitted on powers of attorney not expiring on the date of submission of written application. Moreover, the unpaid pension will be paid for the entire period of entitlement to a pension.
The last change proposed by the project will be revised on the recommendation of the committee members and based on the conclusion of the NA expert service.
With a positive conclusion, the project will be included in the agenda of the upcoming regular sitting of the National Assembly.
The next item on the agenda was the discussion of the draft law "On Amendments to the Law «On Military Service and the Status of Servicemen"".
According to I. Ishkhanyan, the Acting Head of the Committee Housing Affairs of the Republic of Artsakh, the draft law will specify the registration and distribution procedures, which will be approved by the relevant decision of the government of the Republic of Artsakh.
At the same time, according to the draft law, not only contract servicemen performing combat duty, but also all contract servicemen will be given the opportunity to use state-targeted long-term mortgage lending programs on affordable and preferential terms.
With the adoption of the draft law, all servicemen who need improvement of housing conditions will benefit from the housing improvement programs.
The bill was approved by the committee with 5 votes in favor, and it will be presented at the regular session of the National Assembly.