Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
21 փետրվարի 2023
Փետրվարի 21-ին  Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ  հրավիրել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական  նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը  ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը  ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն  Մանգասարյանը:
Նախարարի հաղորդմամբ՝ նախագծում առաջարկվող առաջին լրացման նպատակը  հաշմանդամության սոցիալական կենսաթոշակ ստացող անձանց համար կենսաթոշակի տեսակը փոխելու  և հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակ ստանալու հնարավորության սահմանումն է՝ տարիքային խմբերի համար սահմանված համապատասխան աշխատանքային ստաժի ձեռքբերման պարագայում:
Հաջորդ լրացմամբ կսահմանվի, որ քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող, հոգեբուժարանում բուժվող և ռազմական ուսումնական հաստատությունում սովորող քաղաքացիներից բացի, լիազորագրով կարող է վերսկսվել նաև առաջին խմբի հաշմանդամի դադարեցված կենսաթոշակը:
Կհստակեցվի բնակչության սոցիալական պաշտպանության պետական կազմակերպություններում ապրող՝ 18 տարին լրացած կենսաթոշակառուին վճարվող կենսաթոշակի չափը:
Նախագծով առաջարկվում է նաև երկարաձգել կորոնավիրուսի համավարակի և 2020 թվականի պատերազմական գործողությունների հետ կապված՝ դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսելու համար դիմելու ժամկետները:
Օրինագծի վերջին լրացումը վերաբերում է Ուկրաինայում գտնվող և այդ երկրում տիրող իրավիճակի պատճառով վերադառնալու հնարավորություն չունեցող մեր հայրենակիցների կենսաթոշակներին: Նման կենսաթոշակների վերսկսումը նույնպես կթույլատրվի լիազորագրերով՝ գրավոր դիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ գործողության ժամկետը չլրացած: Ընդ որում ՝ չվճարված  կենսաթոշակը կվճարվի կենսաթոշակ ստանալու իրավունք ունենալու ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
Հանձնաժողովի անդամների առաջարկությամբ և ԱԺ փորձագիտական ծառայության եզրակացության հիման վրա նախագծով առաջարկվող վերջին փոփոխությունը լրամշակման կենթարկվի:
Դրական եզրակացությամբ նախագիծը կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում:
Օրակարգի հաջորդ հարցը «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխութուն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ հարցի քննարկումն էր:
Արցախի Հանրապետության բնակարանային հարցերի կոմիտեի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ի.Իշխանյանի  ներկայացմամբ՝  օրենքի նախագծով կհստակեցվեն հաշվառման և տրամադրման կարգերը, որոնք կհաստատվեն Արցախի Հանրապետության կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
Միաժամանակ օրենքի նախագծով մատչելի և արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման պետական նպատակային ծրագրերից օգտվելու հնարավորություն կտրվի ոչ միայն մարտական հերթապահություն իրականացնող պայմանագրային զինծառայողներին, այլև բոլոր պայմանագրային զինծառայողներին:
Օրենքի  նախագծի ընդունմամբ՝ բնակարանային պայմանների բարելավման ծրագրերից կօգտվեն բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող բոլոր զինծառայողները:
Օրինագիծը 5 կողմ ձայնով արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը , և այն կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստին:

Постоянная комиссия Национального собрания по социальным вопросам и здравоохранению созвала заседание
21 февраля 2023
21-го февраля под председательством Арама Григоряна было созвано очередное заседание постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению.
Первым вопросом повестки дня стал проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственных пенсиях"», который на рассмотрение комиссии представил министр социального развития и миграции Республики Арцах Армен Мангасарян.
По словам министра, предлагается предоставить лицам, получающим социальную пенсию по инвалидности, возможность изменить вид пенсии на трудовую пенсию по инвалидности в случае приобретения соответствующего трудового стажа, установленного для возрастных групп.
Следующим дополнением будет установлено положение, согласно которому помимо пенсионных выплат граждан, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении, проходящих лечение в психиатрической больнице и обучающихся в военном учебном заведении, прекращенные пенсионные выплаты лиц, являющихся инвалидами первой группы, также могут быть возобновлены на основе доверенности.
Будет уточнен размер пенсии, выплачиваемой лицу, достигшему 18 лет и проживающему в государственных организациях социальной защиты населения.
Проектом также предлагается продлить сроки подачи заявок на возобновление пенсионных выплат, приостановленных в связи с пандемией коронавируса и военными действиями 2020 года.
Последнее дополнение к законопроекту касается пенсионных выплат наших соотечественников, находящихся на Украине и не имеющих возможности вернуться из-за ситуации в этой стране. Возобновление пенсионных выплат указанных граждан также будет разрешено на основе доверенности с неистекшим сроком действия на момент подачи письменного заявления. При этом невыплаченная пенсия будет выплачена за весь период права на получение пенсии.
По предложению членов комиссии и на основании заключения экспертной службы НС предлагаемое проектом последнее дополнение будет доработано.
Законопроект будет включен в повестку предстоящего очередного заседания Национального собрания с положительным заключением комиссии.
Следующим вопросом повестки дня стал проект закона «О внесении изменений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
По словам временно исполняющего обязанности председателя жилищного комитета Республики Арцах И. Ишханян, законопроектом будут уточнены порядки учета и предоставления, которые будут утверждены соответствующим решением Правительства Республики Арцах.
Одновременно законопроектом будет предоставлена возможность воспользоваться государственными целевыми программами долгосрочного ипотечного кредитования на доступных и льготных условиях не только военнослужащим по контракту, несущим боевое дежурство, но и всем военнослужащим по контракту.
В случае принятия законопроекта программами по улучшению жилищных условий смогут воспользуются все военнослужащие, нуждающиеся в их улучшении.
Законопроект будет представлен на очередном заседании НС с положительным заключением комиссии (5 – «за»).