Փետրվարի 20-ին արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման և համակարգման պետական հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ելույթ է ունեցել ղարաբաղյան շարժման տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստում, որին մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը, ՀԱԵ ԱԹ առաջնորդ Վրթանես արքեպիսկոպոս Աբրահամյանը, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, շարժման ակտիվիստներ, պատգամավորներ:
Արթուր Թովմասյանը պատմական անդրադարձ է կատարել՝ արժևորելով արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի դարակազմիկ նշանակությունը: Նրա գնահատմամբ Արցախը հայ պահելու տեսանկյունից 35 տարի առաջ կայացրած որոշումը միակ ճիշտ ուղին էր:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է 44 -օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրողություններին՝ առաջնահերթությունների շարքում նշելով երկրի անվտանգության ապահովումը, կաթվածահար տնտեսության, ենթակառուցվածքների վերականգնումը:
Արթուր Թովմասյանը նաև պաշարված երկրի դժվարություններից է խոսել՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի հեղինակած հումանիտար աղետը Արցախը հայաթափելու նպատակ է հետապնդում:
Խոսելով նոր մարտահրավերներին դիմակայելու անհրաժեշտության մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ասել է.
«Մենք վճռական ենք մեր պայքարում, անբեկանելի է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը»:

20-го февраля председатель Государственной комиссии по организации и координации празднования 35-летия национально-освободительной борьбы армян Арцаха, председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян выступил на торжественном заседании, посвященном годовщине Карабахского движения. В заседании приняли участие Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, второй и третий президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян, Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян, государственный министр Рубен Варданян, активисты движения, депутаты.
Артур Товмасян сделал историческое отступление, отметив эпохальное значение Арцахской национально-освободительной борьбы. Председатель отметил, что принятое 35 лет назад решение было единственно правильным путем с точки зрения сохранения армянства в Арцахе.
Глава парламента коснулся реалий, сложившихся после 44-дневной войны, отметив в числе приоритетов обеспечение безопасности страны, восстановление парализованной экономики и инфраструктур.
Артур Товмасян также поведал о трудностях оказавшейся в блокаде страны, подчеркнув, что вызванная Азербайджаном гуманитарная катастрофа преследует цель изгнать армян из Арцаха.
Говоря о необходимости противостоять новым вызовам, глава парламента сказал:
«Мы полны решимости бороться. Непреклонна воля арцахца жить и созидать на своей исторической родине».