ԱՐՑԱԽԱՀԱՅՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ - ԱԶԱՏԱԳՐԱԿԱՆ ՊԱՅՔԱՐԻ՝ ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՇԱՐԺՄԱՆ 35-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻ ԱՌԹԻՎ
35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին, ԼՂԻՄ բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում արտահայտելով ինքնավար երկրամասի ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը, պատմական որոշում կայացրեց ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի ԽՍՀ -ին վերամիավորվելու մասին: Այդ որոշումը լիովին համապատասխանում էր ԽՍՀՄ գործող սահմանադրությանը և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Փետրվարի 20-ի որոշումը պայմաններ ստեղծեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման և նրա միջազգային ճանաչման գործընթացը տանել համաշխարհային հանրության կողմից դավանվող իրավական նորմերով:
1988 թվականի իրադարձությունները զորաշարժի ենթարկեցին համայն հայությանը: Սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ու ազատ ապրելու և ազգային պետականություն ունենալու շարժումը համահայկական բնույթ ստացավ: Արցախը դարձավ համազգային զարթոնքի խորհրդանիշ, իսկ ազգային–ազատագրական պայքարի արդյունքում հայ ժողովուրդը վաստակեց անկախ պետականություն ունենալու իրավունքը:
1988 թվականի փետրվարի 20-ի անկյունաքարային նշանակության որոշմանը հաջորդեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ ընդունած հռչակագիրը, որը նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, ամբողջացրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման գործընթացը:
35 տարիների ընթացքում համահայկական տիրույթում իրագործված ազգային ամեն մի ծրագրի գաղափարական հենքը 1988-ի իրադարձություններն էին:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք բազմաթիվ փորձությունների միջով: Այսօր էլ Ադրբեջանը շրջափակման միջոցով փորձում է կոտրել արցախահայության կամքը:
ՊԱՅՔԱՐԸ պետք է դառնա մեր կյանքի բոլոր ասպարեզների կարգախոսը:
Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի կամքն ու ցանկությունները` Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
կոչ է անում միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ հայտարարություններից և հորդորներից զատ, գործնական քայլերով՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական գործիքակազմերով, կանխել Ադրբեջանի էթնիկ զտումների և ցեղասպան քաղաքականությունը:
դիմում է Սփյուռքի և ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և լինելիությունը պաշտպանելու նպատակով համախմբել հայության ներուժը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ սանձելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական ու ագրեսիվ գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես ժողովրդի ձայնը ներկայացնող հավաքական մարմին, հավատարիմ է մարդու հիմնարար իրավունքներին և, առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության արժեքներով ու սկզբունքներով, վճռական է տրամադրված՝ իրացնելու իր պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքը: Մեր խոնարհումը բերելով բոլոր ժամանակներում հանուն ՀԱՅՐԵՆԻՔԻ իրենց կյանքը նվիրաբերած հազարավոր նահատակների հիշատակին, պատրաստակամ ենք շարունակել նրանց սուրբ գործը՝ հաղթական հանգրվանի հասնելու համար:
Համայն հայությանը և Արցախի բարեկամներին շնորհավորելով հիշարժան տոնի կապակցությամբ, լիահույս ենք, որ փետրվարյան զարթոնքը նոր լիցք կդառնա համազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին:

по случаю 35-летия Национально-освободительной борьбы армян Арцаха-Карабахского движения
35 лет назад, 20-го февраля 1988 года, высший представительный орган НКАО на внеочередной сессии областного совета народных депутатов 20-го созыва, выражая волю и желание абсолютного большинства народа автономного края, принял историческое решение о выходе НКАО из состава Азербайджанской ССР и воссоединении с Армянской ССР. Это решение полностью соответствовало действующей Конституции СССР и принципам международного права. Решение от 20-го февраля создало условия для процесса формирования Нагорно-Карабахской (Арцахской) Республики и ее международного признания в соответствии с признанными мировым сообществом правовыми нормами.
События 1988 года привели в боевую готовность все армянство. Движение во имя достойной и свободной жизни на собственной родине и национальной государственности приобрело общеармянский характер. Арцах стал символом общенационального пробуждения, а в результате национально-освободительной борьбы армянский народ завоевал право на независимую государственность.
За фундаментальным решением от 20-го февраля 1988 года последовала декларация, совместно принятая областным и Шаумяновским районными советами НКАО от 2-го сентября 1991 года, которая путем всенародного референдума, состоявшегося 10-го декабря того же года, завершила процесс образования Нагорно-Карабахской (Арцахской) Республики в соответствии с нормами международного права.
Идеологической основой каждой национальной программы, реализованной на всеармянском пространстве в течение 35 лет, стали события 1988 года.
За три с половиной десятилетия мы прошли через множество испытаний. И сегодня Азербайджан посредством блокады пытается сломить волю армян Арцаха.
Борьба должна стать лозунгом на всех поприщах нашей жизни.
Выражая волю и желания народа Арцаха, Национальное собрание Республики Арцах:
призывает международные структуры и страны-члены ООН, в частности, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, помимо заявлений и призывов предпринять практические шаги и с помощью политических, экономических, военных инструментов предотвратить азербайджанскую политику этнических чисток и геноцида;
обращаемся к нашим соотечественникам в Диаспоре и Республике Армения, призывая объединить потенциал армянства и предпринять соответствующие шаги для сдерживания экспансионистских и агрессивных действий Азербайджана, тем самым встать на защиту достоинства и существования армянского народа.
Парламент Республики Арцах, как коллективный орган, представляющий голос народа, привержен основным правам человека и, руководствуясь ценностями и принципами Устава ООН, решительно настроен реализовать всенародную волю жить свободно и независимо на своей исторической родине. Преклоняясь перед памятью тысяч жертв, отдавших свои жизни за Родину во все времена, мы выражаем готовность продолжить их святое дело для достижения победной цели.
Поздравляя все армянство и друзей Арцаха с памятным праздником, мы надеемся, что февральское пробуждение станет новым импульсом на пути реализации общенациональных чаяний.