Շնորհավորում եմ բոլորիս արցախյան ազգային - ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-ամյա հոբելյանի առիթով:
Շարժումը, հիրավի, ունեցավ դարակազմիկ նշանակություն՝ իր ապագայի տեսլականը քարտեզագրելու, կանխորոշելու, տասնամյակների հպատակությունից ազատ ու անկախ ապրելակերպի հայտ ներկայացնելու տեսանկյունից: Մեր հիշողությունների ժապավենը հետ պտտելով դեպի 1988թ. իրադարձություններ՝ մեկ անգամ ևս ոգևորվում ու հպարտանում ենք խորհրդային ժամանակների արցախյան սերնդի նախաձեռնած համազգային զարթոնքով:
Իր ազգային նկարագիրը պահպանելու և հետագա էթնիկ ուծացումից խուսափելու միակ ելքն ու երաշխիքը Մայր հայրենիքին վերամիավորվելն էր:
Ղարաբաղյան շարժման իրավաքաղաքական գագաթնակետը 35 տարի առաջ այս օրն էր: Արտահայտելով հայկական ինքնավար երկրամասի բնակչության բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը՝ ԼՂԻՄ-ի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի մարզխորհրդի պատգամավորները, 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանում ԼՂԻՄ -ը Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կազմից դուրս գալու և Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությանը վերամիավորելու մասին պատմական որոշում կայացրին: Այդ որոշմամբ՝ արցախյան ազգային-ազատագրական շարժումը մտավ իրավական հարթություն:
Սակայն մեր ժողովրդի ինքնորոշման սահմանադրական իրավունքի խաղաղ իրացմանը հակառակ՝ Ադրբեջանը առաջնորդվել է հիմնախնդիրը հանգուցալուծելու ուժի կիրառման տարբերակով:
Ադրբեջանի սանձազերծած 3 պատերազմները վերահաստատեցին ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ Արցախն առանց հայերի նենգ մտադրությունները:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք ձեռքբերումների ու կորուստների միջով: Արցախի ազատության ու անկախության համար մղված պայքարում հազարավոր հայորդիներ իրենց կյանքն են զոհաբերել: Վիրավոր Արցախը այսօր շարունակում է ապրել այդ զոհողությունների գնով:
Պայքարի ոգի ներարկած փետրվարյան ազգային վերածննդի շունչը և մեր հայրենիքի, պետականության համար թափված արյունն ու քրտինքը ներկա օրերում մեզ համար նոր ոգորումների մղիչ պետք է հանդիսանան: Դա է արցախցու կենսունակության ու հարատևության բանաձևը:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները հետպատերազմական ժամանակաընթացքում ավելի խորացան:
Առաջնահերթությունների շարքում է կաթվածահար տնտեսության, ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Սակայն 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, երբ Ադրբեջանը պաշարման մեջ առավ Արցախը, խափանվեցին այդ ծրագրերի իրականացումը: Ադրբեջանը հումանիտար աննախադեպ աղետ է առաջացրել Արցախում ՝ նպատակ ունենալով հայաթափել Արցախը:
Վստահ եմ, որ այս արհեստածին դժվարությունները ևս կհաղթահարենք:
Թանկագի´ն հայրենակիցներ
Մեր ազգային հպարտությունն աներեր է: Այն ոչ ոք չի կարող խաթարել:Մենք վճռական ենք մեր պայքարում: Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը:

Поздравляю всех нас с 35-летием Арцахской национально-освободительной борьбы-Карабахского движения.
Движение имело поистине эпохальное значение с точки зрения предопределения и прогнозирования своего будущего, заявления требования на свободный и независимый от подчинения образ жизни. Отматывая ленту наших воспоминаний назад к 1988 году, вновь воодушевляемся и гордимся общенациональным пробуждением, инициированным арцахским поколением советских времен.
Единственной гарантией сохранить свой национальный облик и избежать дальнейшей этнической ассимиляции было воссоединение с Матерью-родиной.
35 лет назад этот день ознаменовался политико-правовым пиком Карабахского движения. Выражая волю и желание абсолютного большинства населения армянского автономного края, депутаты областного совета высшего представительного органа НКАО на внеочередной сессии 20-го созыва приняли историческое решение о выходе НКАО из состава Азербайджанской Советской Социалистической Республики и воссоединении с Армянской Советской Социалистической Республикой. Этим решением национально-освободительное движение Арцаха перешло в правовую плоскость.
Для разрешения конфликта Азербайджан, вопреки мирной реализации конституционного права нашего народа на самоопределение, пошел путем применения силы.
Три войны, развязанные Азербайджаном, подтвердили коварные намерения военно-политического руководства Азербайджана – владеть Арцахом без армян.
За три с половиной десятилетия мы прошли через достижения и потери. В борьбе за свободу и независимость Арцаха тысячи сынов родины пожертвовали своими жизнями. Сегодня раненый Арцах продолжает жить ценой этих жертв.
Привившее дух борьбы дыхание февральского национального возрождения, кровь и пот, пролитые за нашу родину и государственность, сегодня должны стать для нас толчком к новой борьбе. Это и есть формула жизнеспособности и долговечности арцахца.
Стоящие перед Республикой Арцах проблемы еще более углубились в послевоенный период.
Одним из приоритетов является восстановление парализованной экономики и инфраструктуры, однако после блокирования Азербайджаном Арцаха 12-го декабря 2022 года, осуществление этих планов было сорвано. Азербайджан вызвал в Арцахе беспрецедентную гуманитарную катастрофу, преследуя тем самым цель изгнать армян из Арцаха.
Я уверен, мы преодолеем и эти искусственно созданные трудности.
Наша национальная гордость незыблема. Мы полны решимости бороться. Воля народа Арцаха жить и созидать на своей исторической родине непоколебима.