Փետրվարի 17-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել:
Խորհրդակցությանը Ազգային ժողովի նախագահը հայտարարել է, որ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 40-րդ հոդվածների համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ 2023 թվականի փետրվարի 20-ին՝ ժամը 11:00-ին, կգումարվի Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան՝ նախաձեռնողի սահմանած հետևյալ օրակարգով․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը արցախահայության ազգային ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի վերաբերյալ»։

Artur Tovmasyan, President of the Artsakh Republic National Assembly, Called a Working Meeting
The Head of the National Assembly announced at the meeting that in accordance with Articles 114 of the Constitution of the Republic of Artsakh and 40 of the "Regulations of the National Assembly" law, an extraordinary sitting of the National Assembly of the Republic of Artsakh will be convened on February 20, 2023 at 11:00, at the initiative of the National Assembly deputies, with the following agenda set by the initiator:
"Statement of the Republic of Artsakh National Assembly regarding the 35th anniversary of the Karabakh movement, the national liberation struggle of the Artsakh Armenians"