Փետրվարի 15-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ապաքրեականացնել Քրեական օրենսգրքի 254.1-րդ հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված արարքը:
Ոստիկանապետ Արտեմ Հարությունյանի պարզաբանմամբ՝ նախագծի ընդունման դեպքում տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից վարչական տույժ նշանակելուց հետո նույն արարքը` տրանսպորտային միջոց վարելը, մեկ տարվա ընթացքում կորակվի որպես զանցանք և կսահմանվի վարչական պատասխանատվություն:
Պատգամավորների մտահոգությունը ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ավելացման հետ էր կապված:
Քննարկումից հետո նախագիծը քվեարկության է դրվել: 3 կողմ ձայնով պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ նախագիծը կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

15-го февраля было созвано очередное заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
В ходе заседания был обсужден представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы проект закона «О внесении изменений в Уголовный кодекс», которым предлагается декриминализировать деяние, предусмотренное частью 1.1 статьи 254.1 Уголовного кодекса.
По словам начальника полиции Артема Арутюняна, в случае принятия проекта, после наложения административного штрафа за управление транспортным средством лицом, не имеющим права управления этим средством, то же деяние – вождение транспортного средства – в течение одного года будет квалифицировано как проступок, в результате чего будет установлена административная ответственность.
Обеспокоенность депутатов была вызвана увеличением числа дорожно-транспортных происшествий.
После обсуждения проект был вынесен на голосование. Законопроект с положительным заключением комиссии по государственно-правовым вопросам будет представлен на очередном заседании парламента.