Արցախի Հանրապետության շրջանների բնակիչներին անհրաժեշտ է տեղեկացնել ստեղծված իրավիճակի, և այն հաղթահարելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
Այդ նպատակով Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանի, պատգամավոր Արեգ Ավագյանի և օպերատիվ շտաբի անդամ, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանի ուղեկցությամբ հանդիպումներ է ունեցել Մարտունու շրջանի Ճարտար և Խնուշինակ համայնքների բնակիչների հետ:
Հանդիպմանը ԱԺ նախագահը նշել է, որ Արցախի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի ոչնչացմանը և կհանդիսանա պատմական, իրավական, աշխարհաքաղաքական և բարոյական ողբերգություն հայոց պետականության և հայ ժողովրդի համար:
«Մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել մեր ազատության և անկախության համար և մեր պատմությունը անարժան կերպով փակելու բարոյական իրավունք չունենք: Շրջափակումը արցախահայությանը կանգնեցրել է աննախադեպ աղետի առջև: Վտանգված է Արցախի ժողովրդի լիարժեք կյանքի և ապրելու իրավունքը: Այս դժվարին օրերին առավել կարևոր են համերաշխությունն ու հանդուրժողականությունը միմյանց հանդեպ», ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Այնուհետև նա առանձնացրել է շրջափակման ազդեցությունը մեղմելու առաջնահերթությունները.«Որպես օրենսդիր մարմնի ղեկավար, ինձ համար առաջնային են ՝
1. քաղաքացուն տեր կանգնելու պետության պարտավորությունները,
2.սոցիալական նոր ծրագրերի անհապաղ ձեռնարկումը, հատկապես խոցելի խավերի, այդ թվում շրջափակման հետևանքով գործազուրկի կարգավիճակում հայտնված մեր քաղաքացիների հանդեպ
3.տեսակետը, թե սոցիալական ծրագրերը ծուլության կամ անգործության են տանում մարդկանց, անընդունելի է այս իրավիճակում, քանի որ Արցախում ապրող ամեն մի հայ իրականացնում է սուրբ առաքելություն՝ ազգային արժանապատվության պահպանում»:
Հանդիպումը ընթացել է փոխըմբռնման մթնոլորտում: Բնակիչների բարձրացրած հարցերը քաղաքական, գյուղատնտեսության , սոցապահովության, անվտագային ոլորտներին էին առնչվում: Հարցերի մի մասին տրվել են սպառիչ պատասխաններ, մյուսները կփոխանցվեն օպերատիվ շտաբ:
Ազգային ժողովի նախագահը և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել համայնքների բնակիչներին՝ ճգնաժամային իրավիճակին պատշաճ կերպով դիմակայելու համար:

Жители районов Республики Арцах должны быть проинформированы о сложившейся ситуации и проводимой работе по ее преодолению.
С этой целью председатель НС Артур Товмасян в сопровождении руководителя парламентской фракции «Армянская Революционная Федерация» Артура Мосияна, депутата Арега Авакяна и члена Оперативного штаба, начальника управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах Араика Лазаряна встретился с жителями общин Чартар и Хнушинак Мартунинского района.
На встрече председатель НС отметил, что аннексия Азербайджаном Арцаха приведет к уничтожению Арцаха, что станет исторической, правовой, геополитической и моральной трагедией для армянской государственности и армянского народа.
«Мы заплатили слишком высокую цену за нашу свободу и независимость и не имеем морального права ставить крест на нашей истории. Блокада поставила армян Арцаха перед беспрецедентной катастрофой. Под угрозой находится право народа Арцаха на полноценную жизнь. В эти трудные дни как никогда важно сохранять чувство солидарности и проявлять терпимость друг к другу», – подчеркнул председатель НС.
Затем Артур Товмасян выделил приоритеты по смягчению воздействия блокады. По словам главы законодательного органа ими являются:
Обязательства государства по защите гражданина;
Незамедлительное принятие новых социальных программ, особенно для уязвимых групп, в том числе граждан, оказавшихся вследствие блокады в статусе безработных лиц.
Председатель парламента также добавил: «В данной ситуации считаю неприемлемым мнение о том, что социальные программы приводят население к бездействию и лени, поскольку каждый армянин, проживающий в Арцахе, выполняет священную миссию по сохранению национального достоинства».
Встреча прошла в атмосфере взаимопонимания. Озвученные жителями вопросы касались политической сферы, сельского хозяйства, социального обеспечения, безопасности. На некоторые вопросы были даны исчерпывающие ответы, другие будут переданы на рассмотрение в Оперативный штаб.
Председатель НС и члены возглавляемой им делегации поблагодарили жителей общин за надлежащее противостояние кризисной ситуации.