Հունվարի 21-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է քննարկում՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ:
Քննարկմանը մասնակցում էր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Հրավիրված էին սոցիալական, առողջապահության, էներգետիկ համակարգի պատասխանատուներ:
Ներկայացնելով իր ղեկավարած ոլորտում տիրող իրավիճակը՝ Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նորանշանակ նախարար Արմեն Մանգասարյանը տեղեկություն է տրամադրել արդեն 2 օր գործող կտրոնային համակարգի առանձնահատկությունների, թոշակների և կենսական նշանակության այլ վճարումների ընթացքի, երեխաների խնամքի և պաշտպանության կենտրոնին և Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատին սնունդով մատարակարելու, սոցիալական տարբեր խավերի տրամադրվող անհրաժեշտ օգնության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով զբաղվածության խնդրին՝ նախարարն ասել է, որ ստեղծված իրավիճակում ավելի քան 700 գործատու չի կարողանում աշխատանք ապահովել աշխատակիցների համար: Մինչև հունվարի 25-ը կմշակվի առկա սոցիալական լարվածությունը մեղմացնելու միջոցառումների ցանկ:
Առողջապահության հիմնախնդիրները ներկայացրել է նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանը: Ըստ նրա՝ ներկա դրությամբ 274 հիվանդ կա, որից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Շրջափակման ընթացքում տեղափոխության անհնարինության պատճառով մեկ հիվանդ մահացել է: Մինչ օրս ՀՀ է տեղափոխվել 42 հիվանդ, թիվն աճման միտում ունի:
Պաշարման ընթացքում Արցախում 158 երեխա է ծնվել, Ստեփանակերտի մոր և մանկան կենտրոնում գտնվող կանանց թիվը 23 է, հղի կանանց վիտամինային բալանսը ապահովվում է նաև խաղաղապահների օգնությամբ, մանկական սննդի խնդիր առայժմ չկա, դեղորայքով ապահովված են բոլոր բուժհաստատությունները: Խնդիր կա տակդիրների ու կանանց հիգիենիկ պարագաների հարցում:
Շտապօգնության մեքենաների համար վառելիք կա, որոշները կգազաֆիկացվեն, ծայրահեղ դեպքում կօգտվեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներից: Էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում անհրաժեշտ վառելիքի քանակով ու գեներատորներով համակարգն ապահովված է:
Հաղորդումներով հանդես եկան նաև «Արցախէներգո» ՓԲԸ տնօրեն Անդրանիկ Խաչատրյանն ու ու «Արցախգազ» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ Արթուր Դադասյանը:
Անդրանիկ Խաչատրյանը տեղեկություն ներկայացրեց վթարի պատճառի ու վայրի, էներգետիկ համակարգի առկա ռեսուրսների մասին, հիմնավորեց այսօրվանից վեցժամյա հովհարային անջատման անցնելու որոշումը: Նա տեղեկացրեց, որ արտադրական ցիկլը չխաթարելու համար 24 ժամյա ռեժիմով էլեկտրաէներգիայով ապահովվում են 2 կաթի գործարաններն ու հացի թխման կետերը:
Արթուր Դադասյանն անդրադարձավ գազամատակարարման խնդիրներին:Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ գազամատակարարումը հանրապետությունում վերականգնված է:
Պատգամավորները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել զեկուցողներին, հանդես են եկել առաջարկություններով: Նրանք առաջարկել են օր առաջ ներդնել բնակչության կարիքների գնահատման ծրագիրը, որով իրականացվող սոցիալական աջակցությունը հասցեական կլինի, անդրադարձել են կտրոնային համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելու խնդրին, առաջարկել են կտրոն սահմանել նաև ձվի ու կաթնամթերքի համար, մանկական սննդի բաժանումն էլ իրականացնել տեղամասային բուժաշխատողների օգնությամբ:
Շեշտվել է օրենսդիր-գործադիր համագործակցությամբ տեղերում ծագող խնդիրները վերհանելու ու դրանց համակարգված լուծում տալու

21-го января постоянная комиссия НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению организовала обсуждение ситуации, возникшей в результате блокады.
В обсуждении принял участие председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян. Были приглашены ответственные лица социальной, здравоохранительной и энергетической систем.
Представляя ситуацию в руководимой им сфере, новоназначенный министр социального развития и миграции Армен Мангасарян предоставил информацию об особенностях действующей уже два дня талонной системы, процессе пенсионных и других жизненно важных выплат, предоставлении питания центру по уходу и защите детей и степанакертскому дому-интернату, а также необходимой помощи представителям различных социальных групп.
Коснувшись вопроса занятости, министр отметил, что в сложившейся ситуации более 700 работодателей не могут обеспечить работой сотрудников. До 25-го января будет разработан список мер по снижению существующей социальной напряженности.
Проблемы сферы здравоохранения представил новоназначенный министр Самвел Аветисян. По его словам, на данный момент имеются 274 пациента, четверо из которых находятся в критическом состоянии. Из-за невозможности транспортировки во время блокады один пациент скончался. По состоянию на сегодняшний день в Армению доставлено 42 пациента, число имеет тенденцию к увеличению.
За время блокады в Арцахе родились 158 детей, число женщин, находящихся в центре матери и ребенка Степанакерта – 23, витаминный баланс беременных женщин обеспечивается также при помощи миротворцев, проблем с детским питанием пока нет, медикаментами обеспечены все медучреждения. Есть проблема с подгузниками и женскими гигиеническими принадлежностями.
Топливо для машин скорой помощи также имеется, некоторые из них будут газифицированы, в крайнем случае будут использоваться машины Международного Комитета Красного Креста. В условиях энергетического кризиса система обеспечена необходимым количеством топлива и генераторами.
С докладами выступили также директор ЗАО «Арцахэнерго» Андраник Хачатрян и заместитель директора ЗАО «Арцахгаз» Артур Дадасян.
Андраник Хачатрян представил информацию о причине и месте аварии, имеющихся ресурсах энергетической системы, обосновал решение о шестичасовом веерном отключении. Он сообщил, что два молочных завода и пекарни обеспечиваются электроэнергией в 24-часовом режиме, что позволяет не нарушать производственный цикл.
Артур Дадасян коснулся проблем газоснабжения. По его словам, на данный момент газоснабжение в республике восстановлено.
Депутаты задали докладчикам множество вопросов, выступили с предложениями. Они предложили как можно скорее внедрить программу оценки потребностей населения, по которой реализуемая социальная помощь будет адресной, коснулись вопроса повышения эффективности талонной системы, предложили установить талон также на яйца и молочные продукты, а раздачу детского питания осуществить с помощью участковых медработников.
Была подчеркнута важность выявления проблем, возникающих при сотрудничестве законодательной и исполнительной властей, и их скоординированного решения.