Երախտագիտություն ենք հայտնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ Եվրախորհրդարանի բարեկամական խմբի անդամներին և Եվրոպայի ներկայացուցչական բարձրագույն մարմնի բոլոր այն պատգամավորներին, որոնք, անկախ ամեն ինչից, հասցեական գնահատական են տվել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված ծանր կացությանը:
«Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագիրը կրող բանաձևով Եվրոպայի մեր գործընկերները Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում են պատանդության մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 ազգաբնակչության նկատմամբ ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումները և ընդհանրապես հայ ժողովրդի հանդեպ ոտնձգությունները դադարեցնել, վերադառնալ կառուցողական դաշտ ու իրենց իսկ ստանձնած պարտականությունների շրջանակում ապաշրջափակել Լեռնային Ղարաբաղը՝ դրանով իսկ կանխելով հետագա առճակատումը:
Հուսով ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու նպատակով Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևին կհետևեն գործնական քայլեր:

Выражаем благодарность членам Группы дружбы Национального собрания Республики Арцах с Европарламентом и всем тем депутатам высшего представительного органа Европы, которые, несмотря ни на что, дали адресную оценку тяжелому положению, возникшему в результате агрессивных действий Азербайджана.
В резолюции под названием «Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха» наши европейские коллеги требуют от властей Азербайджана прекратить физическое и психологическое давление на оказавшееся в заложниках 120-тысяное население Нагорного Карабаха и посягательства на армянский народ в целом, вернуться в конструктивное поле и в рамках взятых на себя обязательств разблокировать Нагорный Карабах, тем самым предотвратить дальнейшую конфронтацию.
Надеемся, что вслед за резолюцией Европарламента последуют практические шаги для предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе.