ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՇՐՋԱՓԱԿՄԱՆ և ՀՈՒՄԱՆԻՏԱՐ ԱՂԵՏԻ ԽՈՐԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտականությունները, դեկտեմբերի 12-ից սկսած բնապահպանական կեղծ պատրվակով խորացնում Է Արցախի շրջափակման քաղաքականությունը:
Շարունակվող լիակատար շրջափակման և ձմռան պայմաններում էլեկտրաէներգիայի, համացանցի, իսկ 2023թ․ հունվարի 17-ից նաև գազի մատակարարման հերթական խափանումները Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչությանը կանգնեցնում են հումանիտար աղետի եզրին։ Դրան գումարվել է նաև հունվարի 17-ի լույս 18-ի գիշերը խաղապահների ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ վերադարձող 19 երեխաների նկատմամբ «էկոակտիվիստ»-ների ահաբեկչական գործողությունները, և այդ ամենը ադրբեջանական մամուլում ու սոցիալական ցանցերում տարածելը:
Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակվող սողացող պատերազմը տեղի է ունենում աշխարհի՝ գրեթե լուռ համաձայնությամբ: Այն նպատակ ունի կոտրել արցախահայության կամքը և տասնյակ հազարավոր մարդկանց էթնիկ զտումների միջոցով բռնատեղահանել իրենց պատմական հայրենիքից։ Նմանօրինակ քայլերով Ադրբեջանը փորձում է նաև ձախողել տարածաշրջանում պատերազմի օջախների մարմանն ու հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված միջազգային կառույցների և տարբեր երկրների ջանքերը։
2020թ. նեյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմեր հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Արցախը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետը կանխելու համար:
Հորդորում ենք միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին հայտարարություններից և կոչերից զատ գործնական քայլերով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու նպատակով դիմում ենք համայն հայությանը՝ համապատասխան քայլեր ձեռնարկել սանձելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և պաշտպանելու սեփական հողում ապրելու արցախահայության օրինական իրավունքը։

ON THE REPUBLIC OF ARTSAKH BLOCKADE BY AZERBAIJAN AND THE DEEPENING OF THE HUMANITARIAN DISASTER
The military-political leadership of Azerbaijan, grossly violating the norms of international law and the obligations assumed by the Trilateral Declaration of November 9, 2020, has been deepening the blockade policy of Artsakh since December 12 under the far-fetched pretext of protecting the environment.
In the conditions of the ongoing complete blockade and the winter, the repeated interruptions of electricity, Internet, and gas supply from January 17, 2023 are putting the population of the Republic of Artsakh on the verge of a humanitarian disaster. Added to that was the terrorist actions of "eco-activists" against 19 children who were returning from Goris to Stepanakert, accompanied by peacekeepers, on the night of January 17-18, and spreading all that in the Azerbaijani press and social networks.
The ongoing creeping war by the Azerbaijani authorities against the population of the Republic of Artsakh is taking place with the almost silent consent of the world. It aims to break the will of Artsakh Armenians and deport tens of thousands of people from their historical homeland through ethnic cleansing. With similar steps, Azerbaijan is also trying to thwart the efforts of international organizations and various countries aimed at extinguishing the foci of war and settling conflicts in the region.
We call on the Republic of Armenia and the Russian Federation, parties to the statement of November 9, 2020, to take urgent measures to unblock Artsakh and prevent a humanitarian disaster.
We urge the international structures and the UN member states to prevent the genocidal actions of Azerbaijan with practical steps in addition to statements and calls.
In order to adequately overcome the challenges facing the Republic of Artsakh, we call on all Armenians to take appropriate steps to stop the aggressive actions of Azerbaijan and protect the legitimate right of Artsakh Armenians to live on their land.