Ադրբեջանի կողմից պաշարված Արցախում հումանիտար աննախադեպ ճգնաժամը խորանում է:
000 մարդ խստաշունչ ձմռան այս օրերին, ի թիվս այլ կենսական խնդիրների, զրկվել է նաև ջեռուցման հնարավորությունից:
30 000 երեխայի համար ահագնանում է թերսնման, ցրտահարման վտանգը:
Ողջունելով և կարևորելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այսօրվա պաշտոնական նամակն ավելի քան 30 պետությունների խորհրդարանների ղեկավարներին` ուզում եմ ընդգծել, որ այս հարցում ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանների բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է մի կողմ դնեն իրենց քաղաքական հայացքները, բոլոր օրակարգերի գլխավերևում ունենան աղետալի իրավիճակում հայտնված Արցախի հարցը և միասնական ջանքերով աշխարհի ուշադրությունը հրավիրեն անկանխատեսելի զարգացումներով օրեցօր սաստկացող հումանիտար աղետի վրա:
Սա պետք է անընդունելի լինի քաղաքակիրթ աշխարհի համար:
Մենք պետք է համատեղ ջանքերով պարտադրենք միջազգային հանրությանը՝ ճիշտ գնահատական տալ Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտման քաղաքականությանը, և այն կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ, որոնք արդեն իսկ ուշանում են:

В осажденном Азербайджаном Арцахе углубляется беспрецедентный гуманитарный кризис
Сегодня Азербайджан перекрыл питающий Арцах газопровод, в результате чего 120 000 человек, среди прочих жизненно важных проблем, в эту суровую зиму лишились возможности отопления.
Для 30 000 детей возрастает риск недоедания и обморожения.
Приветствуя и подчеркивая важность сегодняшнего официального письма председателя НС РА Алена Симоняна главам парламентов более 30 государств, хочу подчеркнуть, что в этом вопросе все политические силы парламентов Республики Армения и Республики Арцах должны отложить в сторону свои политические взгляды и поставить вопрос Арцаха, находящегося в катастрофическом положении, во главу всех повесток. Необходимо совместными усилиями привлечь внимание всего мира к катастрофе, которая день ото дня усугубляется и может иметь непредсказуемые развития.
Происходящее в Арцахе должно быть неприемлемо для цивилизованного мира.
Мы должны совместными усилиями принудить международное сообщество дать соответствующую оценку проводимой Азербайджаном в Арцахе политике этнической чистки, а также принять соответствующие меры по ее предотвращению, которые уже запаздывают.