Այսօր՝ հունվարի 12-ին, լրացել է Արցախի Հանրապետության շրջափակման 32-րդ օրը՝ օրացուցային 1 ամիսը:
Գնալով Ադրբեջանը սաստկացնում է ճնշումները: Արդեն 4-րդ օրն է՝ խափանված է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ էլեկտրագիծը, որի վերականգնողական աշխատանքների իրականցմանը խոչընդոտում է ադրբեջանական կողմը:
Նման զարգացումերը մեզ համար անսպասելի չէին: Մենք կանգնած ենք խստաշունչ ձմռանը դիմակայելու սուղ հնարավորությունների առջև:
Ինչ է ուզում ադրբեջանական ռազմաքաղաքական իշխանությունը՝ պարզ է, և ինչ է ուզում Արցախի ժողովուրդը՝ նույնպես:
Արցախում շարունակվում է աննախադեպ ծանր իրավիճակը: Շրջափակման հետևանքով սաստկանում է ճգնաժամը:
Ադրբեջանի և Արցախի Հանրապետությունների միջև քաղաքական և հումանիտար բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն ու միայն փոխվստահության մթնոլորտում: Ցավոք, այսօր բացակայում է այդ մթնոլորտը, դեռ ավելին ՝ շրջափակումը կողմերին ավելի է հեռացրել նման կարգի բանակցություններ սկսելու հնարավորությունից:
Այս առումով ակնկալում ենք միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների աջակցությունը:

Сегодня 32-й день блокады – 1 календарный месяц.
Азербайджан все больше усиливает давление. Уже 4-й день нарушена работа единственной линии электропередачи, питающей Арцах от Армении, осуществлению восстановительных работ которой препятствует азербайджанская сторона.
Подобные развития не стали для нас неожиданностью. Мы сталкиваемся с ограниченными возможностями противостоять суровой зиме.
Понять, чего хочет азербайджанская военно-политическая власть – не сложно, чего хочет народ Арцаха – тоже.
В Арцахе продолжается беспрецедентно тяжелая ситуация. Из-за блокады усиливается кризис․
Политические и гуманитарные переговоры между Республикой Азербайджан и Республикой Арцах могут проходить только и только в атмосфере взаимного доверия. К сожалению, сегодня эта атмосфера отсутствует, более того, блокада еще больше отдалила стороны от возможности начать подобные переговоры.
В этой связи мы ожидаем поддержки международного сообщества, в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.