Այսօր Արցախի շրջափակման 29-րդ օրն է:
Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ արցախցի այս երեխաների համար:
Մի̉թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների այս երեխաները իրենցից վտանգ են ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր:

Artsakh Republic NA President, Artur Tovmasyan, on the Ongoing Blockade
As a result of the blockade, 270 Artsakh students remaining in the Republic of Armenia will attend from today the Goris school No1 and different schools of Yerevan. The basic rights of these children are grossly violated. New Year is a holiday full of family miracles. Unfortunately, there was no miracle for these children from Artsakh.
Are the little Artsakh and these children of divided families a serious danger to neighboring Azerbaijan or Turkey? The Parliament of the Republic of Artsakh addressed all humanitarian institutions with its statements - to the OSCE Minsk Group co-chairing countries, to the civilized world, yet our voice is not heard till today. The subject of Artsakh and the people of Artsakh are theoretically touched a lot on international platforms. However, we do not need pity and sympathy; we need visible and effective steps.