Այսօր Արցախի շրջափակման 29-րդ օրն է:
Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ արցախցի այս երեխաների համար:
Մի̉թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների այս երեխաները իրենցից վտանգ են ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր:

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян о продолжающейся блокаде
270 учеников из Арцаха, оставшихся в Армении вследствие блокады, с сегодняшнего дня будут посещать школу №1 в Горисе и различные школы Еревана.  Основные права этих детей были грубо нарушены.
Новый год – это праздник, полный семейных чудес. К сожалению, для этих детей из Арцаха чуда не произошло.
Неужели маленький Арцах и эти дети из разделенных семей представляют опасность для соседнего Азербайджана или Турции?
Парламент Республики Арцах посредством своих заявлений обратился ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, но наш голос до сих пор не услышан. Тема Арцаха и народа Арцаха много обсуждается на международных площадках, однако мы не нуждаемся в жалости и сочувствии, нам необходимы видимые и действенные шаги.