Դիմում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին
Այսօր 25 -րդ օրն է, ինչ շարունակվում է փակ մնալ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը:
Արցախյան հիմնախնդիրը միակ հակամարտությունն էր, որի մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկիրները գրեթե նույն տեսակետն ունեին: Հումանիտար աննախադեպ աղետի առջև կանգնած Արցախի ժողովուրդը, մեծ հաշվով, ոչ միայն հասցեական հայտարարությունների կարիք ունի, այլև, կարծում եմ, այդ ուղղությամբ գործուն ու տեսանելի քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը կա: Առողջական ծանր խնդիրներով հիվանդները զրկված են անհրաժեշտ դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից, Արցախը զրկված է մանկական սննդի և պարենային ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումից:
Կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին կոնկրետ գործողություններ կիրառել միջանցքի բացման կամ օդային կամրջի՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ձմեռային ժամանակաշրջանում փոքր-ինչ կանխելու Արցախում առկա հումանիտար տագնապալի ճգնաժամը:

Обращение председателя Национального собрания Республики Арцах Артура Товмасяна к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ
05 января 2023
Мы обращаемся к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ президенту РФ Владимиру Путину, президенту США Джо Байдену, президенту Франции Эммануэлю Макрону!
Сегодня 25-й день, как связывающая Арцах с Арменией и внешним миром единственная дорога продолжает оставаться закрытой. Арцахская проблема была единственным конфликтом, в отношении которого почти все страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ придерживались единой точки зрения. Народ Арцаха, столкнувшийся с беспрецедентной гуманитарной катастрофой, по большому счету нуждается не только в адресных заявлениях, но, думаю, и в действенных и видимых шагах в этом направлении. Граждане с тяжелыми заболеваниями лишены необходимых лекарств и медицинских услуг, Арцах лишен поставок детского питания, продовольствия и товаров первой необходимости.
Призываем цивилизованный мир, в частности страны-сопредседатели Минской группы, предпринять конкретные действия по открытию коридора или задействованию воздушного моста – Степанакертского аэропорта, что позволит в зимний период в некоторой степени предотвратить тревожный гуманитарный кризис в Арцахе.