Սիրելի´հայրենակիցներ
Տարեմուտի նախաշեմին յուրաքանչյուրս ամփոփում ենք անցնող տարվա ձեռքբերումները, վերարժևորում ունեցածն ու նախանշում անելիքները:
Անցնող տարին բարդ ու մարտահրավերներով լի էր ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ հայության համար: 2022 թվականին տեսանելի և շոշափելի աշխատանք է կատարվել ինչ-որ չափով թեթևացնելու 2020թ աշնանային արյունոտ պատերազմի զրկանքներն իրենց ուսերին կրած մեր համերկրացիների հոգսը:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանն անցած տարվա ընթացքում նույնպես հավատարիմ է մնացել իր ստանձնած առաքելությանը: Բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, հայտարարությունները և Ազգային ժողովի խմբակցությունների գործունեությունը միտված էին միմիայն Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի շահերին:
Ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքում պայքարել և դիմակայել ենք բազում փորձությունների։ Այսօր էլ շարունակում ենք դիմագրավել աշխարհաքաղաքական լրջագույն մարտահրավերներին: Արցախի ժողովուրդը կանգնած է գոյաբանական և ապրելու իրավունքի իրացման խնդրի առջև: Արցախի շրջափակման հետևանքով մեր ժողովուրդը գտնվում է հումանիտար աղետի շեմին:
Թանկագի´ն հայրենակիցներ
Լիահույս եմ՝ Աստծո օրհնությամբ ու հավատով լցված՝ կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս:
Կարևորում եմ նոր իրավիճակի ու առկա մարտահրավերները հաղթահարելու մեր հայրենակիցների ջանքերի մեկտեղումը, համայն հայության կարողությունները ազգային պետական շահերին ուղղելու անհրաժեշտությունը:
2023թ․ ակնկալիքներն ավելին են. մեզ սպասում են բազում խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է ուժերի մեկտեղում՝ ի սպաս և ի նպաստ բոլորիս:
Դժվարություններով և փորձություններով անցած 2022 թվականից քաղած դասերը, արձանագրած փոքրաթիվ ձեռքբերումները թող գալիք տարին նոր ուժով ու ոգևորությամբ սկսելու հնարավորություն տան:

On the New Year eve, each of us summarizes the past year, reevaluates what we have and outlines what needs to be done.
The past year was difficult and full of trials not only for Artsakh, but also for the whole Armenian nation. In 2022, visible and tangible work has been done to somehow alleviate the burden of our compatriots, who shouldered the burden of the bloody war in the fall of 2020.
In the past year, the Artsakh Parliament also remained faithful to the mission entrusted to it. All legislative initiatives, statements and activities of the factions of the National Assembly were aimed only at the interests of the Republic of Artsakh and the people.
We have fought and survived many trials in our native land, destined for us by fate. Today we continue to face the most serious geopolitical challenges. The people of Artsakh stand before the problem of realizing the right to life. As a result of the blockade of Artsakh, our people found themselves on the verge of a humanitarian catastrophe.
Dear compatriots
I very much hope that with God's blessing and full faith we will overcome this crisis as well.
I do emphasize the need to unite the efforts of our compatriots to overcome the new situation and existing challenges, to direct the abilities of all Armenians to national state interests.
The 2023 expectations are more. Many problems are waiting for us, for the solution of which we need to join forces for the sake and benefit of all of us.
May the lessons learned from the year of 2022, which has passed with difficulties and trials, and the recorded small achievements, provide an opportunity to start the coming year with renewed vigor and enthusiasm.