Սիրելի´հայրենակիցներ
Տարեմուտի նախաշեմին յուրաքանչյուրս ամփոփում ենք անցնող տարվա ձեռքբերումները, վերարժևորում ունեցածն ու նախանշում անելիքները:
Անցնող տարին բարդ ու մարտահրավերներով լի էր ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ հայության համար: 2022 թվականին տեսանելի և շոշափելի աշխատանք է կատարվել ինչ-որ չափով թեթևացնելու 2020թ աշնանային արյունոտ պատերազմի զրկանքներն իրենց ուսերին կրած մեր համերկրացիների հոգսը:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանն անցած տարվա ընթացքում նույնպես հավատարիմ է մնացել իր ստանձնած առաքելությանը: Բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, հայտարարությունները և Ազգային ժողովի խմբակցությունների գործունեությունը միտված էին միմիայն Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի շահերին:
Ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքում պայքարել և դիմակայել ենք բազում փորձությունների։ Այսօր էլ շարունակում ենք դիմագրավել աշխարհաքաղաքական լրջագույն մարտահրավերներին: Արցախի ժողովուրդը կանգնած է գոյաբանական և ապրելու իրավունքի իրացման խնդրի առջև: Արցախի շրջափակման հետևանքով մեր ժողովուրդը գտնվում է հումանիտար աղետի շեմին:
Թանկագի´ն հայրենակիցներ
Լիահույս եմ՝ Աստծո օրհնությամբ ու հավատով լցված՝ կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս:
Կարևորում եմ նոր իրավիճակի ու առկա մարտահրավերները հաղթահարելու մեր հայրենակիցների ջանքերի մեկտեղումը, համայն հայության կարողությունները ազգային պետական շահերին ուղղելու անհրաժեշտությունը:
2023թ․ ակնկալիքներն ավելին են. մեզ սպասում են բազում խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է ուժերի մեկտեղում՝ ի սպաս և ի նպաստ բոլորիս:
Դժվարություններով և փորձություններով անցած 2022 թվականից քաղած դասերը, արձանագրած փոքրաթիվ ձեռքբերումները թող գալիք տարին նոր ուժով ու ոգևորությամբ սկսելու հնարավորություն տան:

В преддверии Нового года каждый из нас подытоживает достижения уходящего года, переосмысливает то, что имеет, намечает дальнейшие планы.
Минувший год был полон сложностей и испытаний не только для Арцаха, но и для всего армянства. В 2022 году была проделана видимая и ощутимая работа, направленная на облегчение забот наших соотечественников, которые на своих плечах перенесли все лишения и тяготы осенней кровопролитной войны 2020 года.
В уходящем году парламент Республики Арцах остался привержен своей миссии. Все законодательные инициативы, заявления и деятельность фракций Национального собрания были направлены на защиту интересов Республики Арцах и народа.
Мы боролись и преодолели множество испытаний на земле, предначертанной нам судьбой. И сегодня мы продолжаем противостоять серьезнейшим геополитическим вызовам. Народ Арцаха стоит перед экзистенциональной проблемой и вопросом реализации права на жизнь. Из-за блокады Арцаха наш народ находится на пороге гуманитарной катастрофы.
Надеюсь, с божьим благословением и верой мы преодолеем и этот кризис.
Придаю важность объединению усилий наших соотечественников по преодолению новой ситуации и существующих вызовов, необходимости использования возможностей всего армянства в национальных государственных интересах.
Ожиданий от 2023 года много: нас ждет множество проблем, для решения которых необходимо объединиться во благо и во имя всех нас.
Пусть уроки, извлеченные из 2022 года, полного трудностей и испытаний, а также зафиксированные немногочисленные достижения дадут возможность начать наступающий год с новой силой и энтузиазмом.