Դեկտեմբերի 22-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը պարտադիր քննարկման ենթակա «Արցախի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր:
Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահրամ Բաղդասարյանի տեղեկացմամբ՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ նախնական քննարկումների արդյունքում միայն ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանի կողմից է ներկայացվել 2 առաջարկություն:
Նախագիծը դրական եզրակացությամբ ամփոփվել էր ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերում։
Ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումն ընդմիջվել է պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ներկայացնելու նպատակով։
Իսկ 2023թ․ պետական բյուջեի շուրջ քննարկումները շարունակվելու են դեկտեմբերի 29-ին։
2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Ա․ Թովմասյանը։ ԱԺ նախագահն առաջարկել է խորհրդարանի խմբակցություններին 2023թ.պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ առաջարկությունների շրջանակում Արցախի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացնել գազի սակագնի սուբսիդավորման մասին առաջարկություն:
Հանրապետության ֆինանսատնտեսական գլխավոր փաստաթուղթը նախապես արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր «Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին» Ազգային ժողովի հայտարարության ընդունմանը:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը: Ազգային ժողովի հայտարարությունը ընդունվել է միաձայն:
Նիստն ամփոփվել է պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանի, Արամայիս Աղաբեկյանի և Դավիթ Մելքումյանի հայտարարություններով:

Regular Sitting of the Republic of Artsakh National Assembly Was Convened
December 22, a regular sitting of the 6th session of the Artsakh National Assembly of the 7th convocation was convened.
The first issue on the agenda was the discussion of the draft law “On the Republic of Artsakh State Budget 2023”, which is subject to mandatory consideration.
According to Acting Minister of Finance and Economy Vahram Baghdasaryan, as a result of preliminary discussions of the draft budget, only Vahram Balayan, deputy of the NA faction "ARFD" submitted 2 proposals.
The project was summarized with a positive conclusion at the sittings of the NA Standing Committees on Budget, Financial and Economic Management and Defense, Security and Law Enforcement issues.
According to the law "Regulations of the National Assembly", the discussion on the draft budget was interrupted for the deputies to present the second round of recommendations within 24 hours.
Discussions on the 2023 state budget will continue on December 29.
NA President, Artur Tovmasyan, held an exchange of views on the draft state budget for 2023. He invited the parliamentary factions to submit to the Government of the Republic of Artsakh a proposal on subsidizing the gas tariff within the framework of the state budget 2023 recommendations on the draft.
The main financial and economic document of the republic was previously approved by the Head Committee.
The next item on the agenda was the adoption of the National Assembly Statement "On international Reactions to the blockade of the Republic of Artsakh by Azerbaijan".