Դեկտեմբերի 22-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը պարտադիր քննարկման ենթակա «Արցախի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր:
Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահրամ Բաղդասարյանի տեղեկացմամբ՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ նախնական քննարկումների արդյունքում միայն ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանի կողմից է ներկայացվել 2 առաջարկություն:
Նախագիծը դրական եզրակացությամբ ամփոփվել էր ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերում։
Ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումն ընդմիջվել է պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ներկայացնելու նպատակով։
Իսկ 2023թ․ պետական բյուջեի շուրջ քննարկումները շարունակվելու են դեկտեմբերի 29-ին։
2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Ա․ Թովմասյանը։ ԱԺ նախագահն առաջարկել է խորհրդարանի խմբակցություններին 2023թ.պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ առաջարկությունների շրջանակում Արցախի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացնել գազի սակագնի սուբսիդավորման մասին առաջարկություն:
Հանրապետության ֆինանսատնտեսական գլխավոր փաստաթուղթը նախապես արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր «Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին» Ազգային ժողովի հայտարարության ընդունմանը:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը: Ազգային ժողովի հայտարարությունը ընդունվել է միաձայն:
Նիստն ամփոփվել է պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանի, Արամայիս Աղաբեկյանի և Դավիթ Մելքումյանի հայտարարություններով:

22-го декабря было созвано очередное заседание 6-й сессии Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва.
Первым вопросом повестки дня стал подлежащий обязательному рассмотрению проект закона «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год».
По словам временно исполняющего обязанности министра финансов и экономики Республики Арцах Ваграма Багдасаряна, в результате предварительных обсуждений проекта бюджета только депутат фракции «Армянская Революционная Федерация» Ваграм Балаян представил 2 предложения.
Итоги обсуждений по проекту были подведены на заседаниях постоянных комиссий НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, в результате которых проект был удостоен положительного заключения.
Согласно закону «Регламент НС», обсуждение проекта бюджета было прервано с целью представления предложений на второй этап в течение 24 часов. А обсуждения касательно государственного бюджета на 2023 год продолжатся 29-го декабря.
В процессе обмена мнениями по проекту государственного бюджета на 2023 год выступил председатель НС Артур Товмасян. Председатель НС предложил фракциям парламента представить правительству Республики Арцах предложение о субсидировании тарифа на газ в рамках рекомендаций по проекту государственного бюджета на 2023 год.
Главный финансово-экономический документ республики предварительно был одобрен головной комиссией.
Следующий вопрос повестки дня касался принятия Национальным собранием заявления «О международной реакции на блокаду Республики Арцах со стороны Азербайджана».