Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 10-րդ նախագահ Գալուստ Սահակյանի մահվան կապակցությամբ։
18 դեկտեմբերի 2022
Ցավով տեղեկացանք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 10-րդ նախագահ Գալուստ Սահակյանի մահվան մասին։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ողջ անձնակազմը և անձամբ ես մեր վշտակցությունն ու զորակցություն ենք հայտնում Գալուստ Սահակյանի ընտանիքին ' համբերություն և տոկունություն մաղթելով հանգուցյալի հարազատներին, մերձավորներին, գործընկերներին։
Գալուստ Սահակյանը' որպես պետական և քաղաքական գործիչ, զգալի ավանդ է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտության կայացման և զարգացման գործում։
Ափսոսում ենք, որ Արցախի շրջափակման պատճառով իմ գլխավորությամբ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հնարավորություն չի ունենա մասնակցելու Գալուստ Սահակյանի հոգեհանգստի և թաղման արարողություններին։

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян выразил соболезнования в связи с кончиной 10-го председателя НС РА Галуста Саакяна
18 декабря 2022
С глубоким сожалением узнали о смерти 10-го председателя НС РА Галуста Григорьевича Саакяна.
Весь коллектив Национального собрания Республики Арцах и я лично выражаем соболезнования и поддержку семье Галуста Григорьевича, желаем терпения и стойкости родным, близким и коллегам усопшего.
Саакян Галуст Григорьевич, будучи государственным и политическим деятелем, внес значительный вклад в становление и развитие парламентской дипломатии РА.
Сожалеем, что по причине блокады Арцаха возглавляемая мной делегация НС не имеет возможности присутствовать на панихиде и похоронах Галуста Саакяна.