Արդեն 3-րդ օրացուցային օրն է, ինչ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ մայրուղին փակ է:
Անկեղծ ասած, ցավ ապրեցի, երբ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ ԱԺ խմբակցություններն առանձին –առանձին հանդես եկան հայտարարություններով:
Այս պայմաններում, երբ Արցախը կանգնած է հումանիտար աղետի առջև, երբ Արցախում ապրող ժողովուրդը զրկված է գազամատակարարումից, երբ առողջական ծանր խնդիրներով հիվանդները զրկված են անհրաժեշտ դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից, պարենային և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումից, երբ մանկապարտեզներում ու դպրոցներում կասեցվել է բնականոն աշխատանքը, կարծում եմ՝ ՀՀ խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները միասնական հայտարարությամբ պետք է արտահայտեին Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի հրահրած վերջին սադրանքների մասին իրենց մտահոգություններն ու դատապարտող կոչերը:
Անիմաստ ենք համարում անընդհատ կրկնել 2020թվակնաի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի դրույթները, որոնց Ադրբեջանը ոչ միայն հավատարիմ չի մնում, այլև ցանկացած անհիմն պատրվակի տակ կոպտորեն խախտում և խաթարում է Արցախում ապրող ժողովրդի խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը «Կոմերսանտ » թերթին տված հարցազրույցում անհրաժեշտ է համարում «օդային միջացք»-ի բացումը և Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկումը: Նման պայմաններում, երբ փակ է միակ ցամաքային ճանապարհը, «օդային միջանցք»-ի բացումը լավագույն այլընտրանքն է հումանիտար աղետի կանխման համար:
Փոքրիկ Արցախը իրենից վտանգ չի ներկայացնում, սակայն վտանգված է նրա ժողովրդի ապրելու և կյանքի իրավունքը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ևս մտահոգություն է հայտնել Հայաստանը Արցախին կապող միակ մայրուղու փակման կապակցությամբ: Նա կողմերին կոչ է անում միջանցքով ապահովել անխափան երթևեկությունը՝ համաձայն ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Քաղաքակիրթ աշխարհին պետք է մտահոգի այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արցախում: Հումանիտար աղետի առջև կանգնած Արցախի ժողովուրդը, մեծ հաշվով, հասցեական հայտարարությունների կարիք ունի:
Ցեղասպանությունից տառապել և տառապում են աշխարհի տարբեր ժողովուրդներ, ազգեր ու ազգություններ, իսկ հայ ժողովրդի համար այն անցյալն է, ներկան, բայց ո´չ ապագան: Համայն հայությունը պետք է հասկանա՝ ինչ է կորցնում և ինչ է շահելու:
Արցախի ժողովուրդը կայացրել է իր հերոսական որոշումը՝ կառուցել ժողովրդավարական երկիր և ապրել արժանապատիվ խաղաղության պայմաններում, բայց ոչ պարտադրված խաղաղության:
Երախտապարտ ենք աշխարհի տարբեր երկրներին և միջազգային կառույցներին՝ Արցախում առկա հումանիտար ճգնաժամի առիթով հնչեցրած կոչերի ու դատապարտող հայտարարությունների համար, սակայն մտահոգություններն ու կոչերը քիչ են, մեզ անհրաժեշտ են գործուն ու տեսանելի քայլեր:
Կարծում եմ՝ տեղին է ասված՝ կարևոր չէ, ով է քեզ դեմ, կարևոր է՝ ով է կողքիդ: Մեր կողքին գտնվող մարդիկ, կամ կազմակերպությունները, կամ դաշնակիցները, կամ ՀՀ մեր քույրերն ու եղբայրները, համահայկական սփյուռքը պետք է գիտակցեն, որ արցախյան հակամարտությունը վերածվել է մահաբեր հակամարտության:
Արցախը չպետք է փնտրել տարածաշրջանի և օտար պետությունների մեջ: Արցախը բոլորիս մեջ է. սա պետք է հասկանանք ամենքս: Եվ եթե յուրաքանչյուրս մեզանում այդ արժանապատիվ աշխարհատարածքը փնտրենք, հայտնաբերենք, ոչ ոք չի կարող ստիպել ապրել պարտադրված երկրում:
Արցախի իշխանությունն ու ընդդիմությունը մի ամբողջական մարմին է, ինչքան էլ մեզ մաշեն, սպառնան, ահաբեկեն, այս սուրբ հողում ապրել և ապրելու են մարդիկ, ովքեր արժանի են ուշադրության և հարգանքի:
Համոզված եմ, որ մենք կստանանք այնքան, ինչքան ինքներս մեզ գնահատում ենք :
Երջանիկ եմ, որ ապրում եմ Արցախում: Ամեն մի աշխատանքային օր ինձ համար բացվում է այն զգացողությամբ,որ այն վերջինն է իմ երկրային կյանքում: Այս պահին իմ ներաշխարհում նույնականացված են հայրենիքի համար ապրելու և նահատակվելու զգացողությունները :

Обеспокоенность председателя НС Артура Товмасяна касательно сложившейся ситуации
Уже третий день закрыта единственная магистраль, связывающая Республику Арцах с Арменией и внешним миром.
По правде говоря, я испытал боль, когда фракции НС РА выступили с отдельными заявлениями в связи со сложившейся ситуацией.
В условиях, когда Арцах стоит перед гуманитарной катастрофой, когда проживающий в Арцахе народ лишен газоснабжения, когда страдающие тяжелыми заболеваниями граждане лишены необходимых медикаментов и медицинских услуг, поставок продовольствия и товаров первой необходимости, а в детских садах и школах приостановлена нормальная работа, считаю, что все фракции парламента РА посредством  единого заявления должны были выразить обеспокоенность и осуждающие призывы в связи с последними провокациями Азербайджана в отношении Арцаха.
Считаем бессмысленным постоянно повторять положения 6 пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, которых Азербайджан не только не придерживается, но и под любым необоснованным предлогом грубо нарушает, тем самым подрывая мирную и безопасную жизнь народа Арцаха.
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в интервью газете «Коммерсантъ» считает необходимым открытие «воздушного коридора» и функционирование степанакертского аэропорта.  В подобных условиях, когда закрыта единственная сухопутная дорога, открытие «воздушного коридора» – лучшая альтернатива для предотвращения гуманитарной катастрофы.
Маленький Арцах не представляет угрозы, однако под угрозой находится право его народа на жизнь.
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш также выразил обеспокоенность в связи с закрытием единственной магистрали, связывающей Арцах с Арменией. Он призывает стороны обеспечить бесперебойное движение по коридору в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями.
Цивилизованный мир должен быть обеспокоен происходящим сегодня в Арцахе. Народ Арцаха, столкнувшийся с гуманитарной катастрофой, по большому счету нуждается в адресных заявлениях.
От геноцида страдали и страдают разные народы и нации мира, а для армянского народа это прошлое и настоящее, но не будущее Все армянство должно понять, что теряет и что выиграет
Народ Арцаха принял героическое решение – построить демократическую страну и жить в условиях достойного, но не навязанного мира
Мы благодарны различным странам мира и международным структурам за призывы и осуждающие заявления в связи с возникшим в Арцахе гуманитарным кризисом, однако озабоченности и призывов недостаточно, нам необходимы действенные и видимые шаги.
Думаю, уместно сказать: отнюдь не важно, кто против тебя, важнее, кто рядом с тобой.  Люди или организации, находящиеся рядом с нами, союзники, наши братья и сестры из РА, общеармянская диаспора должны осознавать, что Арцахский конфликт превратился в смертоносный.
Арцах не следует искать в регионе и иностранных государствах. Арцах во всех нас: это должен осознавать каждый. И если каждый из нас будет искать и найдет в себе этот достойный уголок мира, то никто не сможет заставить нас жить в навязанной стране.
Власти и оппозиция Арцаха представляют собой единое целое, сколько бы нас не истощали, угрожали, терроризировали, на этой святой земле жили и будут жить люди, достойные внимания и уважения.
Я уверен, что мы получим столько же, на сколько себя оцениваем.
Я счастлив, что живу в Арцахе. Каждый рабочий день открывается для меня с чувством, что он последний в моей земной жизни. В этот момент в моем внутреннем мире отождествлены чувства жить и погибнуть за Родину.