Դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Նիստին ներկա էր Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ «Արցախի Հանրապետոթյան ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու մասին» խորագրով:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։ Օրակարգային հարցը քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել արտահերթ նիստի քննարկմանը։
Իր ելույթում Արցախի Հանրապետության Նախագահը տվել է առկա իրավիճակի գնահատականը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ միջպետական մայրուղու փակումը որակելով որպես պետականորեն հստակ պլանավորած միջոցառում :
Արցախի Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովի հայտարարությամբ ակնկալում է ՀՀ-ի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներուժի և հնարավորությունների օգտագործումը ՝ բարձրաձայնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության մասին հարցը:
Խոսելով Արցախում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակից՝ Արայիկ Հարությունյանը հորդորել է լինել համբերատար, միասնական, խուճապի չմատնվել:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Դավիթ Իշխանյանը, Արթուր Հարությունյանը և Մետաքսե Հակոբյանը:

December 13, an extraordinary sitting of the Artsakh National Assembly was called on. The President of the Republic, Araik Harutyunyan, was present at the sitting.
The agenda included a statement by the National Assembly of the Republic of Artsakh, presented at the initiative of the deputies of the National Assembly entitled "Prevention of a humanitarian catastrophe that threatens the people of the Republic of Artsakh."
The text of the statement was presented by MP Gegham Stepanyan. The issue on the agenda was considered at the board meeting and, with a positive conclusion, was submitted for discussion at an extraordinary sitting.
In his speech, the President of the Republic of Arsakh assessed the current situation, describing the closing of the only interstate highway connecting the Republic of Azerbaijan with the Republic of Armenia by Azerbaijan, as a well-planned measure on the part of the state.
The President of the Republic of Artsakh expects the announcement of the National Assembly, using the potential and opportunities of our compatriots of RA and the Diaspora, to raise the issue of protecting the rights of the people of Artsakh.
Speaking about the crisis situation in Artsakh, Arayik Harutyunyan urged people to be patient, united, not to panic.