Դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Նիստին ներկա էր Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ «Արցախի Հանրապետոթյան ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու մասին» խորագրով:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։ Օրակարգային հարցը քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել արտահերթ նիստի քննարկմանը։
Իր ելույթում Արցախի Հանրապետության Նախագահը տվել է առկա իրավիճակի գնահատականը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ միջպետական մայրուղու փակումը որակելով որպես պետականորեն հստակ պլանավորած միջոցառում :
Արցախի Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովի հայտարարությամբ ակնկալում է ՀՀ-ի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներուժի և հնարավորությունների օգտագործումը ՝ բարձրաձայնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության մասին հարցը:
Խոսելով Արցախում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակից՝ Արայիկ Հարությունյանը հորդորել է լինել համբերատար, միասնական, խուճապի չմատնվել:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Դավիթ Իշխանյանը, Արթուր Հարությունյանը և Մետաքսե Հակոբյանը:

13-го декабря было созвано внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах. На заседании присутствовал президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
На повестке дня находился проект заявления  Национального собрания Республики Арцах «О предотвращении гуманитарной катастрофы, угрожающей народу Республики Арцах», представленный по инициативе депутатов НС.
Текст заявления представил депутат Гегам Степанян. Вопрос повестки дня был обсужден на заседании постоянной комиссии и с положительным заключением представлен на внеочередном заседании.
В своем выступлении председатель НС оценил сложившуюся ситуацию, расценив блокировку межгосударственной магистрали как запланированное на государственном уровне мероприятие.
Председатель НС ожидает, что принятие заявления НС поспособствует использованию потенциала и возможностей наших соотечественников из Армении и Диаспоры для поднятия вопроса о защите прав народа Арцаха.
Говоря о сложившейся в Арцахе кризисной ситуации, Араик Арутюнян призвал быть терпеливыми, сплоченными, а также не поддаваться панике.