Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով վերջին օրերին երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը` նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կազմակերպված սադրիչ գործողությունները, որոնք միտված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը:
Դիմում ենք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին` ցուցաբերել զսպվածություն, լինել զգոն, որպեսզի միասնական ջանքերով կանխենք ադրբեջանցիների ցանկացած սադրիչ գործողություն: Իր գոյապայքարի ընթացքում բազում դժվարություններ հաղթահարած մեր ժողովուրդը այս անգամ էլ կդիմակայի առկա և ապագա մարտահրավերներին:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերով գործողություններ ձեռնարկել՝ զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները:
Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները:

Азербайджанцы, применявшие фосфорные бомбы против мирного населения Арцаха, второй раз за последние дни под экологическим предлогом перекрыли жизненно необходимую дорогу Степанакерт-Горис, получившую статус коридора по итогам трехстороннего соглашения от 9-го (10-го) ноября.
Строго осуждаем провокационные действия военно-политического руководства Азербайджана, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе.
Призываем граждан Республики Арцах проявить сдержанность и бдительность, чтобы совместными усилиями пресечь любые провокационные действия азербайджанцев. Наш народ, преодолевший в ходе своей борьбы многочисленные трудности, и в этот раз противостоит существующим и будущим вызовам.
Призываем международное сообщество предпринять конкретные шаги для сдерживания агрессивных устремлений Азербайджана.
Призываем российских миротворцев в рамках трехстороннего соглашения предпринять более жесткие меры и пресечь подобные античеловеческие действия азербайджанцев.